Hospodársky denník
USD49,235 Sk
EUR43,558 Sk
CHF28,507 Sk
CZK1,259 Sk
  Streda  4.Apríla 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Za neplnenie podielu ZPS

Z ustanovenia § 113 zákona č. 387/1996 Z. z. o zamestnanosti v znení neskorších predpisov vyplýva pre zamestnávateľov okrem iných povinností i povinnosť zamestnávať občanov so zmenenou pracovnou schopnosťou (ZPS) v počte, ktorý predstavuje 3 % z celkového počtu jeho zamestnancov a občanov so ZPS s ťažším zdravotným postihnutím v počte, ktorý predstavuje 0,2 % z celkového počtu zamestnancov. Táto povinnosť sa týka zamestnávateľov, ktorí zamestnávajú najmenej 20 zamestnancov a v prípade, ak okresný úrad práce vedie v evidencii nezamestnaných občanov so ZPS a ZPS s ťažším zdravotným postihnutím. Za neplnenie tejto povinnosti je zamestnávateľ povinný zaplatiť na účet okresného úradu práce (OÚP) odvod vo výške 16 200 Sk za každého občana so ZPS, ktorý mu chýba do splnenia tejto povinnosti. Ak ide o občana so ZPS s ťažším zdravotným postihnutím, tak odvod predstavuje 32 400 Sk. Ešte predtým ako zaplatíte odvod, treba zistiť, či OÚP viedol v evidencii týchto občanov celý rok 2000. Ak ich mal v evidencii len časť roka, odvod sa kráti nasledovne:- počet občanov so ZPS, ktorí chýbajú do povinného podielu, krát polovica počtu mesiacov, počas ktorých ich OÚP neviedol v evidencii, krát 2700 Sk. Pri občanoch so ZPS s ťažším zdravotným postihnutím sa tento výpočet urobí celým počtom mesiacov, počas ktorých ich OÚP neviedol v evidencii.

Problém zahrnovania predmetného odvodu do daňových nákladov (výdavkov) zamestnávateľa za rok 2000 rieši oznámenie MF SR č. 19 404/2000-72, ktoré vyšlo vo Finančnom spravodajcovi č. 14/2000. Podľa neho je možné i naďalej tento odvod považovať za výdavok vynaložený na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie zdaniteľných príjmov zamestnávateľa. Od roku 2001 táto možnosť už priamo vyplýva z ustanovenia § 24 ods. 3 písm. o) zákona č. 366/1999 Z. z. (podmienkou je, že odvod bol zaplatený). Občanom so ZPS je na tieto účely občan, ktorý je uznaný za čiastočne invalidného, a občan, ktorý má pre dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav podstatne obmedzenú možnosť sústavnej prípravy na povolanie. Zmenenú pracovnú schopnosť občan preukazuje rozhodnutím alebo posudkom Sociálnej poisťovne o invalidite alebo o čiastočnej invalidite. Z § 31 ods. 4 cit. zákona o zamestnanosti vyplýva, že uvedené definície sa vzťahujú len na občanov, ktorí nedosiahli vek určený pre nárok na starobný dôchodok. U podnikateľov znamená plnenie tejto odvodovej povinnosti pri súčasnom stave našej ekonomiky v mnohých prípadoch len umelé znižovanie ich základu dane, čím nepriamo plnia povinnosti štátu.

Dagmar Piršelová

Počasie

Dnes bude jasno až polojasno, na západe prevažne oblačno a ojedinele slabé prehánky. Najvyššia denná teplota 17 až 21 stupňov. Južný, na západe územia západný vietor 3 až 6 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m 10 stupňov.Vo štvrtok bude prevažne veľká oblačnosť a početné prehánky alebo občasný dážď, vo vyšších horských polohách sneženie. Nočná teplota 7 až 3, denná teplota 13 až 17, na juhu miestami okolo 19 stupňov. V piatok bude veľká oblačnosť až zamračené a na mnohých miestach občasný dážď, vo vysokých horských polohách sneženie. Nočná teplota 6 až 2, denná teplota 12 až 16 stupňov, na severe miestami aj chladnejšie.Slnko vyjde zajtra o 6.23 a zapadne o 19.27 hod.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.