Hospodársky denník
USD49,235 Sk
EUR43,558 Sk
CHF28,507 Sk
CZK1,259 Sk
  Streda  4.Apríla 2001

Pomenej držiteľov licencií

Stav na úseku tenisových trénerov v SR

Pri bilancovaní lanského kalendárneho roka vyšla popri viacerých pozitívnych informácií z riadiaceho centra slovenského tenisu aj informácia, že „nie celkom spokojní môžeme byť so situáciou na úseku trénerov“. Vďaka množstvu organizovaných školení sa síce počet trénerov zvýšil, ale nízke zostalo kvantum držiteľov licencií. „Licencia nie je trvalou zárukou pôsobenia, tréneri si ju vždy po dvoch rokoch musia overovať a podkladať svoju činnosť aj výsledkami,“ informoval nás prezident Slovenského tenisového zväzu Tibor Macko. Na ilustráciu: kým v roku 1997 registroval náš STZ 619 trénerov, v minulom ich na zozname figurovalo už 954, z toho 126 bolo držiteľmi licencií.

V mnohých prípadoch sa pri výkone trénerskej činnosti licencia nevyžaduje, čo sčasti znižuje kredit, pretože iba vlastníctvo licencie dáva garanciu tej najvyššej kvality. Tenis má špecifikum v tom, že mnohí z jeho protagonistov pracujú nielen pod dohľadom oddielových, ale aj osobných trénerov. Platí to už o najmladších - rodičia síce dôverujú odborným schopnostiam trénerov v tenisových kluboch, ale tí solventnejší - v záujme získania čo najlepších vedomostí a návykov svojich ratolestí - si ešte platia aj individuálnych trénerov. „Nie je to na škodu veci, ale v každom prípade musí oddielový s individuálnym trénerom spolupracovať. Inak to nemôže priniesť žiadaný efekt,“ vyjadril sa na margo tejto eventuality T. Macko a doplnil: „Keďže vstup rodičov je v našom športe silný, snažia sa pre svoje deti zaistiť to najlepšie aj na trénerskom úseku, to však platí aj zo strany STZ. Nedá sa však vždy uspokojiť všetkých.“

Podľa jeho mienky prišlo v tenise aj u nás v ostatných rokoch k veľkej individualizácii. Niekedy k priskorej, čo signalizuje, že sa zabúda na to, že tenis je stále predovšetkým hra. Osobnosť sa v nej vždy vyvrbí“ a trénerovou úlohou je, aby ju v správnom smere rozvíjal a nie potláčal. „Situácia na trénerskom poli je na Slovensku rozdielna. Kvantitatívne je trénerov na našom území dosť, kvalitatívne možno ich úroveň špecifikovať podľa oblastí a regiónov. Kde majú o tenis patričný záujem a odmeňovanie je v intenciách predstáv trénerov, tam je jednoznačne najlepšie. Z tenisového centra sa snažíme robiť všetko pre to, aby sa počet trénerov stále udržiaval na požadovanej úrovni, kvalitu už ovplyvniť výraznejšie nemôžeme - tá sa vždy odvíja od individuality toho-ktorého trénera, od jeho ochoty vzdelávať sa,“ konštatuje T. Macko. Nikoho asi neprekvapí fakt, že veľa slovenských trénerov pôsobí v zahraničí, kde majú výrazne lepšie finančné ohodnotenie za svoju prácu.

Ľubomír Dávid

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.