Hospodársky denník
USD49,235 Sk
EUR43,558 Sk
CHF28,507 Sk
CZK1,259 Sk
  Streda  4.Apríla 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Nezrovnalosti nezamestnanosti

Optimistické čísla v rozpore s tendenciami na trhu práce USA

Pesimisticky naladení ekonómi predpovedali americkej ekonomike recesiu. Po zverejnení údajov o marcovom raste indexu spotrebiteľskej dôvery (po niekoľkomesačnom poklese), ich prognózy a argumenty znejú menej presvedčivo. Lebo v USA bez poklesu spotreby domácností niet žiadnej poriadnej recesie.

Britský týždenník The Economist však varuje pred predčasnými závermi. Po prvé - mesačné výkyvy v spomínanom indexe nie sú dostatočne indikatívne. Po druhé - hlavnou príčinou marcového rastu indexu je stále nízka nezamestnanosť. A táto nemusí pretrvať dlho. Je síce pravdou, že nezamestnanosť na úrovni 4,2 percenta z pracovnej sily je len trochu vyššia od tridsaťročného minima 3,9 percenta. Oficiálne číslo však nevyjadruje mnohé negatívne tendencie na americkom trhu práce, tvrdia noviny.

Nejde pritom len o tradičné umelé znižovanie oficiálnych čísel o nezamestnanosti prostredníctvom vyraďovania zo štatistík ľudí, ktorí nie sú schopní dlhodobejšie dostať prácu alebo nie sú ochotní pracovať za mzdu, ktorá sa pohybuje na úrovni minimálnej. Odborníci uvádzajú najmä tri dôvody optimistickej oficiálnej štatistiky. Prílev pracovnej sily na trh bol v tomto roku veľmi malý: Nárast počtu zamestnaných ľudí a ľudí hľadajúcich prácu je na päťročnom minime. Ak by bol väčší, výraznejšie by stúpla aj nezamestnanosť, tvrdia ekonómi. Druhou znepokojujúcou tendenciou na americkom trhu práce je pokles priemerného počtu odpracovaných hodín. Napadá logický záver, že sa zamestnávatelia s ekonomickými problémami doteraz vyrovnali skôr skracovaním pracovného týždňa ako prepúšťaním. Ak sa im však v najbližšom čase nezvýši predaj, budú nútení pristúpiť aj k drastickejším opatreniam. Nakoniec, je tu aj trochu žonglovania s číslami. Oficiálne údaje vychádzajú z predpokladu, že zamestnanosť v malých podnikoch (ktoré sú vylúčené z úradných prehľadov) sa nezmenila. Vzhľadom na všeobecný pokles obchodnej aktivity však tieto predpoklady neznejú príliš presvedčivo.

Inými slovami, nie je vylúčené, že v nasledujúcich mesiacoch nezamestnanosť stúpne výraznejšie a následne posunie dolu aj index spotrebiteľskej dôvery. Debaty o recesii by sa tak znovu stali zaujímavejšie.

(by)

Počasie

Dnes bude jasno až polojasno, na západe prevažne oblačno a ojedinele slabé prehánky. Najvyššia denná teplota 17 až 21 stupňov. Južný, na západe územia západný vietor 3 až 6 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m 10 stupňov.Vo štvrtok bude prevažne veľká oblačnosť a početné prehánky alebo občasný dážď, vo vyšších horských polohách sneženie. Nočná teplota 7 až 3, denná teplota 13 až 17, na juhu miestami okolo 19 stupňov. V piatok bude veľká oblačnosť až zamračené a na mnohých miestach občasný dážď, vo vysokých horských polohách sneženie. Nočná teplota 6 až 2, denná teplota 12 až 16 stupňov, na severe miestami aj chladnejšie.Slnko vyjde zajtra o 6.23 a zapadne o 19.27 hod.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.