Hospodársky denník
USD49,235 Sk
EUR43,558 Sk
CHF28,507 Sk
CZK1,259 Sk
  Streda  4.Apríla 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Kvalita podmienkou úspešného exportu

„Pod rast exportu spoločnosti Slovnaft sa podpísalo predovšetkým využitie podmienok na trhu a tiež skutočnosť, že sme dobre využili všetky investície, ktoré sme v rokoch 1997 až 2000 realizovali. Najmä projekt EFPA. Tak sme mohli zvyšovať export jednak v produktoch, ale zároveň aj v kvalite, o ktoré má trh záujem. Všetky naše produkty vyhoveli veľmi prísnym environmentálnym podmienkam na západoeurópskych trhoch. A to je veľmi dôležité, lebo dnes sa environmentálny aspekt stáva významným konkurenčným prvkom. Veď my sme dokázali na trh uviesť produkty, ktoré predstihli požiadavky roku 2000, čo bol jeden z hlavných dôvodov, prečo sa zákazníci na nás obracali,“ zdôraznil Ján Kavec, viceprezident pre výrobu a. s. Slovnaft po včerajšom vyhodnotení šiesteho ročníka súťaže Najlepší exportér SR. V kategórii veľkých podnikov získal Slovnaft toto ocenenie už po štvrtý raz a z desiatich ocenených dosiahol v minulom roku najvyšší nárast exportu. Konkrétne objem vývozu spoločnosti Slovnaft v minulom roku predstavuje hodnotu 44,9 mld. Sk, čo je v porovnaní s rokom 1999 zvýšenie o 86 %. K ďalším oceneným opäť patrila i a. s. Volkswagen Slovakia. V hodnotenom období dosiahol jej celkový vývoz sumu 84,8 mld. Sk, čo je v porovnaní s predchádzajúcim rokom zvýšenie o 25 %. Tretím oceneným sa po štvrtý raz stala a. s. SCP Ružomberok (export dosiahol 8,7 mld. Sk, čo je rast o 43 %). Jej prezident Ján Líška vidí za týmto úspechom tri strategické faktory. Po prvé zlepšenie kvality produkcie v posledných rokoch, ekologizáciu technológie výroby a znižovanie nákladov či už variabilných, ale aj fixných. Za prítomnosti premiéra M. Dzurindu a predstaviteľov ministerstva hospodárstva ocenili v kategórii veľkých podnikov aj a. s. Duslo Šaľa (rast exportu o 35 % a 6,4 mld. Sk) a Matador Púchov (export dosiahol sumu 5,7 mld. Sk, čo je zvýšenie o 8 %).

Z malých a zo stredných firiem získali ocenenie firmy: Protherm Skalica, Mliekospol Nové Zámky, Kuster-a.t. Vlkanová, I.Tran Turzovka a SLZ Chémia Hnúšťa. No podľa generálneho riaditeľa Duslo Šaľa Jozefa Kollára si poďakovanie zaslúžia všetci slovenskí exportéri, ktorí dvíhajú slovenskú ekonomiku a snažia sa vytvárať pracovné príležitosti v neľahkej situácii, do ktorej sa spoločnosť v procese transformácie dostala. Veď čísla štatistík potvrdzujú, že práve v minulom roku dosiahol obrat zahraničného obchodu najvyšší medziročný prírastok za obdobie existencie samostatnej SR. Zahraničný obchod skončil síce s deficitom vo výške mínus 42,4 mld. Sk, ale predstavoval len 4,8 % HDP. Pritom v roku 1999 bol podiel deficitu obchodnej bilancie 5,1 %, ale v roku 1998 až 11,2 % HDP. Napriek uvedeným pozitívam nám viacerí z ocenených povedali, že rezervy zo strany štátu v podpore exportu sú značné. K tejto téme napríklad Ján Líška dodal: „Každá krajina, ktorá chce podporovať export, musí podporovať firmy, ktoré exportujú. No súčasný zákon o DPH určitým spôsobom brzdí export, lebo každá exportujúca firma má tzv. nadmerný odpočet, a tým vlastne úveruje štát. Napríklad naša spoločnosť dosť veľkým objemom finančných zdrojov. Je to však úverovanie bezúročné, a preto by bolo treba tento zákon zmeniť, lebo sa v ňom prejavuje nerovnocenné postavenie štátu a firiem.“ Keďže práve na uvedený problém s DPH už dlho poukazujú slovenskí podnikatelia, je namieste otázka, prečo kompetentní zostávajú k ich hlasom hluchí?

Zdena Rabayová

Počasie

Dnes bude jasno až polojasno, na západe prevažne oblačno a ojedinele slabé prehánky. Najvyššia denná teplota 17 až 21 stupňov. Južný, na západe územia západný vietor 3 až 6 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m 10 stupňov.Vo štvrtok bude prevažne veľká oblačnosť a početné prehánky alebo občasný dážď, vo vyšších horských polohách sneženie. Nočná teplota 7 až 3, denná teplota 13 až 17, na juhu miestami okolo 19 stupňov. V piatok bude veľká oblačnosť až zamračené a na mnohých miestach občasný dážď, vo vysokých horských polohách sneženie. Nočná teplota 6 až 2, denná teplota 12 až 16 stupňov, na severe miestami aj chladnejšie.Slnko vyjde zajtra o 6.23 a zapadne o 19.27 hod.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.