Hospodársky denník
USD48,57 Sk
EUR43,56 Sk
CHF28,584 Sk
CZK1,259 Sk
  Štvrtok  5.Apríla 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Slovenské elektrárne dostali štátnu záruku

Najlepší hospodársky výsledok od roku 1993, dobré vysvedčenie

Prevzatie štátnej záruky na úvery a. s. Slovenské elektrárne (S. . .

Čo s našimi daňami?

Eleonóra Bujačková

To je dilema, ktorú každoročne riešia aj ekonomicky bohatšie a prosperujúcejšie krajiny, než akou je Slovensko. Napríklad Švédsko sa teší dobrému hospodársk. . .

Príjmy zo zahraničia zo závislej činnosti

Podľa § 2 zákona č. 366/1999 Z. z. o daniach z príjmov platí, že ak mala fyzická osoba s trvalým pobytom na našom území v roku 2000 príjmy aj zo zahraničia. . .

Zdravotníctvo kontra rezort

Ministerské riešenia nápravu ťažko prinesú

V nemocniciach exekútori klopú na dvere, mnohé diagnostické prístroje sú pokazené a na opravy niet. Čas čakania na odborné. . .

Ako Terra inkognita Európy?

Reforma verejnej správy je na politikoch

„Mapa regiónov Európy je nepopísaná vari už len v posledných dvoch krajinách - na Slovensku a v Albánsku,“ zdôraznil vo svojom. . .

Nový gigant?

Americký finančný a poisťovací gigant American International Group Inc. (AIG) chce prevziať životnú poisťovňu American General Corp. Transakcia by sa mala uskutočniť formou výmeny akcií. . .

Sú pod 10 %

Počet nezamestnaných v Nemecku v marci tohto roka v porovnaní s februárom klesol o 113-tisíc na necelé štyri milióny, miera nezamestnanosti tak dosiahla 9,8 % a klesla oproti 10,6 % z ma. . .

Pokles služieb

Na najnižšej hodnote za viac ako dva roky sa ocitol v marci hlavný index podnikateľskej aktivity v oblasti služieb v krajinách EÚ. Spomalenie rastu aktivity odráža pokles indexu z fe. . .

Boom priemyslu

Priemyselná výroba v Maďarsku vzrástla vo februári podľa sezónne prepočítaných údajov o 18,5 % oproti minulému roku, zatiaľ čo v januári bol jej rast iba 6,4 %. V porovnaní s predchád. . .

Cena na štarte

Ukrajinská vláda schválila predaj majority v spoločnosti UMC, ktorá je najväčším operátorom mobilných telefónov v krajine. Začiatočná cena bude približne 200 mil. USD, pričom časť p. . .

Čo dá približovanie sa k EÚ?

Čitateľné zákony pre podnikateľa i občana

Región Banská Bystrica, ekonomické problémy, daňové zaťaženie - to boli hlavné témy včerajšieho zhromaždenia delegátov. . .

Trh práce má v rukách vláda

Problém sa nabaľuje ako snehová guľa

Bývalý minister práce, sociálnych vecí a rodiny V. Tkáč vníma zlú situáciu v nezamestnanosti ako neplnenie programového vyhlásen. . .

Vplyv opravných položiek

Regulované tarify zohľadnia len infláciu

Ako pozitívny hodnotí Slovenská pošta, š. p., uplynulý rok z hľadiska dosiahnutých ekonomických výsledkov. V priebehu roka dos. . .

Sila informácie

Odborný seminár pod názvom Internet a elektronický obchod – využitie v prospech malých a stredných podnikateľov, pripravili na dnešný deň v Prešove. Prednášatelia predstavia svetov. . .

Premeny lesa

Podiel holorubov v lesoch SR v roku 1993 bol na úrovni 46 % a v súčasnosti je to 25 %. Využívanie porastového spôsobu sa zvýšilo z 52 na 69 %. Na zostávajúcich plochách sa uplatňuje f. . .

Ako hodinky

Prevádzka všetkých jadrových zariadení v SR bola v roku 2000 na požadovanej bezpečnostnej úrovni. Konštatovala to včera vláda SR vo svojom uznesení k správe o činnosti Úradu jadrového . . .

Priemer 5384 Sk

Priemerná mesačná výška tzv. sólo starobného dôchodku dosiahla ku koncu februára 5384 Sk, pri invalidnom dôchodku to bolo 4970 Sk a priemerný vdovský dôchodok sa pohyboval na úrov. . .

Flóra 2001

Rezané kvety, črepníkové rastliny, okrasné dreviny, semená, kozuby, keramika, fontány a veľkonočný dekoračný materiál predstaví 130 firiem na 22. medzinárodnom veľtrhu kvetín a záhradn. . .

Strany a hnutia

HZDS - Modernizáciu a decentralizáciu verejnej správy a jej obsah, ktoré sa usiluje uviesť do života súčasná vládna koalícia, je podľa Ľ. Lackoviča nekoncepčným materiálom. Za lož. . .

Kontrola skladov

Inšpektori Slovenského centra pre kontrolu kvality ovocia a zeleniny urobili v marci previerky v 63 veľkoobchodných skladoch ovocia a zeleniny u 11 pestovateľov a v 140 maloobchod. . .

Výber poistného

Spolu 13,14 mld. Sk dosiahli za prvé dva mesiace príjmy Sociálnej poisťovne z výberu poistného. Z toho príjmy na nemocenské poistenie predstavovali 1,79 mld. Sk a na dôchodkové zab. . .

Šariš stačí

V michalovskom pivovare sa nepodarilo oživiť výrobu piva ani po vstupe nového majiteľa, na jeho mieste má vyrásť obchodné centrum. Predseda predstavenstva M. Magula uviedol, že po zh. . .

Vysiali 84 %

Takmer 84 % z celkového predpokladaného osevu 15 700 hektárov jačmeňa jarného vysiali do včerajška poľnohospodári Levického okresu. Na 61,7 % z predpokladanej plochy 1566 ha je hrach . . .

Hodnotenie bonity

Aj mesto je predsa klientom

Kým väčšie slovenské mestá ako napríklad Bratislava, Košice a Banská Bystrica valia pred sebou sizyfovský balvan miliardových dlhov, o ktorých nera. . .

Opečiatkovaní za každú cenu

Komentuje Vladimír Turanský

Podľa správy Riadiaceho vedeckého výboru Európskej únie je pravdepodobné, že jeden alebo niekoľko kusov dobytka infikovaného BSE sa mom. . .

Kamera lacnejšia ako policajt

V snímaných lokalitách výrazne poklesla kriminalita

Firmu Morez so sídlom v Nitre založili pred desiatimi rokmi dvaja spoločníci, Dušan Repa a Vladimír Dida. Jej ná. . .

Zatiaľ je to len projekt snov

Aby sa o absolventov vysokých škôl začali firmy pretekať

Začínali sme zo zištných dôvodov, mysleli sme predovšetkým na potreby našej akciovej spoločnosti, hovorí I. . .

Výrazný pokles vlastnej réžie

Aj to málo, čo našetrili, dali do modernizácie

Za prelomové obdobie označil rok 2000 v OZKN Prešov z hľadiska hospodárenia a stabilizácie výrobno-odbytovej koncepc. . .

Každá krajina potrebuje rozumný imidž

Dnes pokračujeme spektrom ďalších názorov, ktoré odzneli na brainstormingu Hospodárskeho klubu s premiérom Mikulášom Dzurindom.

Ladislav Sedmák, preziden. . .

Iridium obnovuje prevádzku

Satelitná mobilná sieť Iridium vstane z pekla. Noví vlastníci spoločnosti, ktorá pred rokom skrachovala a zanechala po sebe dlhy prevyšujúce 5,5 miliardy dolárov, obnovi. . .

GRPS od Nokie pre Globtel

Spoločnosť Nokia podpísala zmluvu so spoločnosťou Globtel na dodávku infraštruktúry GPRS. Systém podporí rozvoj v oblasti mobilných dát na slovenskom trhu tým, že umožní. . .

Domino cez web prehliadač

Nové softvérové riešenie od Lotusu - iNotes - kombinuje silu systému Lotus Domino s jednoduchosťou programu Microsoft Outlook. iNotes zahŕňa moduly iNotes Web Access a i. . .

Stúpa počet pripojených Európanov

Počet Európanov, pripojených na internet, sa za posledných deväť mesiacov zvýšil rovnako ako čas, ktorý strávili surfovaním po celosvetovej sieti. Ako ďalej vyplý. . .

Obrat z e-commerce vzrastie

Internet v SR zažije rast pred liberalizáciou telekomunikácií

Podľa údajov zo správy spoločnosti IDC o slovenskom internete predpokladaná celková hodnota „end-use“ e-. . .

Opatrné predpovede

Už predpovede na začiatku roka zdôrazňovali všeobecnú ekonomickú neistotu a doterajší vývoj to potvrdzuje. Súčasné spomalenie rastu ekonomiky, osobitne v USA, zvýšilo neistotu p. . .

Výkonné a spoľahlivé tlačiarne

Len niekoľko dní po svojom oficiálnom predstavení v Hannoveri prichádzajú na náš trh nové laserové čiernobiele tlačiarne od firmy Hewlett-Packard. Pre používateľov, . . .

Trh počítačov na Slovensku

Redakcia PC REVUE už po tretí raz realizovala výsledky vlastného prieskumu predaja počítačov na slovenskom trhu. Cieľom prieskumu bolo zistiť počty kusov počítačov preda. . .

drobničky

Výber z knižne vydanej kolekcie reportážnych snímkov slovenského fotografa Andreja Bána Iné Slovensko (1989 - 1999) prezentuje výstava vo Verejnej knižnici Jána Bocatia v Košiciach.. . .

Sviatok výtvarného umenia

Výstavu s ezoterickým názvom „Šiesty zmysel“ z maliarskej tvorby Rudolfa Filu si môžete prezrieť až do 10. júna vo Veľkej výstavnej sieni Župného domu v Dolnom Kubín. . .

Hrozba z vesmíru

Nebeské projektily už zasiahli Zem neraz. Na ďalšie zrážky s asteroidmi a kométami musíme byť preto pripravení. Ide iba o to, kedy prídu - a čo proti tomu môžeme urobiť.

Môže ná. . .

Metamorfózy Warhola v Paríži

V parížskej galérii JGM nedávno sprístupnili výstavu fotografií od známeho fotografa Christophera Makosa. V roku 1981 sa Christopher Makos stretol s ikonou pop - artu. . .

Arnold Schönberg v Amerike

V rakúskej metropole Viedni si môžete prezrieť výstavu venovanú životu rakúskeho hudobného skladateľa Arnolda Schönberga v americkom exile v rokoch 1933 - 1951. V hudob. . .

Rádio Twist aj v Prahe

Záujem o regionálne rozhlasové vysielanie v českej metropole prejavilo slovenské Rádio Twist. To sa prostredníctvom českej spoločnosti Rádio Twist Praha, s. r. o., zúč. . .

„Exilový“ oltár opäť doma

Rakúska galéria Belvedere a Spolkový pamiatkový úrad vo Viedni sprístupnili nedávno netradičnú výstavu pod názvom Umelecké diela: ohrozené - konzervované - prezentované. . . .

Kde žijú opice

Asi väčšina by okamžite odpovedala, že žijú v pralese. Ibaže - tak to vyzerá len na prvý pohľad. Autor bábkových a rozhlasových hier pre malých i veľkých Radek Bachratý (1967) vás v. . .

Kontinuálne plynutie času

Internetové rozptýlenie nielen mladých

Zlepšovať taktické, logické a strategické myslenie pomáha hra Overland, ktorá prebieha v reálnom čase. Je to strategicko-ekonomi. . .

Daň z príjmov a ročné zúčtovanie

Píšte na adresu redakcie, faxujte na číslo 07/6381 0413 alebo mailujte do schránky: nazory@hd-dennik.sk

Fyzická osoba bola v roku 2000 zamestnaná od 1. 1. do 31.. . .

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3 a vykurovacia krivka č. 1.

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 3. 4. 2001: Bratislava 100,15, . . .

Meniny

Na Slovensku

dnes Miroslava

v piatok Irena

V Českej republike

dnes Miroslava

v piatok Vendula. . .

Rádio Slovensko

0.05 Nočná pyramída

5.05 Dobré ráno

8.30 Pozvete nás ďalej? Rodinný magazín

9.30 Pieseň, hudba a my. Folklórne aktuality

10.30 Impulzy. Súťažná relácia o ceny

11.00. . .

Štvrtok 5. apríla

GLOBAL

*17.00*Bulvár Pacific Drive. Austrálsky seriál

*17.55*Lokálne vysielanie

*19.00*História jednej lásky. Brazílska. . .

Twist - štvrtok

 6:00  Twist so Zuzanou Šikulovou

 6:30  Prehľad tlače

 7:00  Žurnál Rádia Twist s Martinom Halandom

 7:15  Šport

 7:33  Trendy v ekonomike

 9:30  Čierna skrinka

. . .

. . .

Počasie

Dnes bude oblačno až zamračené a na väčšine územia prehánky alebo občasný dážď, ojedinele búrky. Vo východnej polovici územia spočiatku polojasno. Najvyššia denná teplota 11 až 15, vo východnej polovici územia 16 až 20, na Orave a Kysuciach okolo 8 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 5 stupňov. Severozápadný vietor 3 až 7, na juhozápade 7 až 11, v nárazoch do 20 m/s, na východe spočiatku slabý južný vietor.V piatok bude v noci polooblačno, cez deň od západu ďalšie pribúdanie oblačnosti a k večeru miestami občasný dážď. Nočná teplota 5 až 1 stupeň, v horských dolinách miestami slabý mráz. Denná teplota 11 až 15 stupňov. V sobotu bude veľká, popoludní na západe postupne zmenšená oblačnosť. Na mnohých miestach občasný dážď, od asi 1600 m sneženie. Nočná teplota 6 až 2 stupne. Denná teplota 11 až 15 stupňov, na severe miestami aj chladnejšie.Slnko vyjde zajtra o 6.21 a zapadne o 19.28 hod.

Amsterdamdážď10
Atényjasno18
Belehradoblačno18
Berlínoblačno17
Bratislavaveľká oblačnosť16
Bruseldážď11
Budapešťzamračené16
Bukurešťjasno16
Frankfurtdážď12
Helsinkidážď8
Istanbuljasno12
Kodaňoblačno10
Lisabonjasno18
Londýndážď11
Madridoblačno18
Milánooblačno15
Moskvapolooblačno13
Oslodážď7
Parížprehánky13
Prahadážď8
Rímpolooblačno16
Sofiapolooblačno15
Štokholmdážď8
Varšavazamračené13
Viedeňoblačno17
Záhrebdážď17
Ženevapolooblačno15

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.