Hospodársky denník
USD48,57 Sk
EUR43,56 Sk
CHF28,584 Sk
CZK1,259 Sk
  Štvrtok  5.Apríla 2001

Opečiatkovaní za každú cenu

Komentuje Vladimír Turanský

Podľa správy Riadiaceho vedeckého výboru Európskej únie je pravdepodobné, že jeden alebo niekoľko kusov dobytka infikovaného BSE sa momentálne nachádza v domácich stádach v SR, hoci sa to nepotvrdilo. Naozaj zaujímavá kvantifikácia, len s „drobnou“ chybou, že nie je podložená. Časť argumentov Európskej komisie, ktorými zaradili Slovensko a ďalšie kandidátske krajiny do rizikovej skupiny s pravdepodobným, i keď nepotvrdeným výskytom BSE, považuje minister pôdohospodárstva SR Pavel Koncoš za účelové. Takéto vyhlásenie hraničí, ak by sme sa mali vyjadriť inou terminológiou, až s porušením prezumpcie neviny, hoci, ak by BSE v štátoch strednej Európy bola, tieto krajiny za to vinu nenesú. Čo však už nie je pre Európsku komisiu asi podstatné. Podľa názoru ministra P. Koncoša „ide o rovnakú domnienku, ako sa on môže domnievať, že jeden alebo niekoľko členov Riadiaceho vedeckého výboru EÚ trpí nevyliečiteľnou chorobou“. Ak by to tvrdil, hraničilo by to s osočovaním, poškodzovaním dobrého mena, prípadne ohováraním, za čo môžu byť aj sankcie. Minister poľnohospodárstva Českej republiky Jan Fencl už zaslal európskemu komisárovi pre zdravie a ochranu spotrebiteľa Davidovi Byrnemu protestný list, v ktorom zdôraznil, že Česko opakovane Vedeckému výboru dokladovalo oprávnenosť klasifikovať ČR do druhej skupiny štátov, teda medzi krajiny, v ktorých je veľmi nízka pravdepodobnosť výskytu BSE. Ak už dostane niekto nálepku vysoko rizikovej krajiny, bude to predstavovať prekážku pre český obchod s inými krajinami, hovoria v Česku. Líder roľníckych odborov v

Poľsku Wladyslaw Serafin vyzval všetkých obyvateľov krajiny na bojkot produktov z EÚ. Podľa predsedu SPPK Ivana Oravca bude to mať vážny dosah na exportné možnosti domácich chovateľov a spracovateľov hovädzieho dobytka. Na našom trhu sa totiž vytvárajú prebytky vyvolané zníženým záujmom slovenských spotrebiteľov o hovädzie mäso.

Hovorkyňa komisára EÚ pre zdravotníctvo Davida Byrneho však uviedla, že označenie „vysoko rizikové“ nebude mať veľký vplyv na zníženie exportu mäsa z krajín strednej a východnej Európy do EÚ, pretože z nečlenov najviac hovädzieho mäsa dováža EÚ z Brazílie, Argentíny, Austrálie a Nového Zélandu. Ak je pravdou to, čo napísal britský denník Financial Times, tak k tomu všetkému sa vo vzťahu k nám pridružil už aj cynizmus.

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.