Hospodársky denník
USD48,57 Sk
EUR43,56 Sk
CHF28,584 Sk
CZK1,259 Sk
  Štvrtok  5.Apríla 2001

Daň z príjmov a ročné zúčtovanie

Píšte na adresu redakcie, faxujte na číslo 07/6381 0413 alebo mailujte do schránky: nazory@hd-dennik.sk

Fyzická osoba bola v roku 2000 zamestnaná od 1. 1. do 31. 3. s príjmom zo závislej činnosti spolu v sume 110 000 Sk. Od 19. 10. 2000 získala licenciu, ale k 31. 12. 2000 príjem z tejto činnosti nemala žiadny - iba zriaďovacie výdavky vo výške asi 30 000 Sk. Aké mala povinnosti:

a) mala podať daňové priznanie typ A, t. j. len z príjmov zo závislej činnosti a výdavky si uplatní v roku 2001 podľa § 5 ods. 4 zákona č. 366/1999 Z. z. o daniach z príjmov alebo

b) mala podať daňové priznanie typ B1 s tým, že z príjmov podľa § 7 mala vykázať stratu 30 000 Sk?

- Podľa nášho názoru, ak táto osoba nemala v roku 2000 žiadny príjem z podnikania, ale len tzv. zriaďovacie výdavky, platila povinnosť pod písmenom a), t. j. postupovať sa malo podľa § 5 ods. 4 cit. zákona o daniach z príjmov. To znamená, že až za rok 2001 - ak dosiahne príjem z podnikania, sa tieto zriaďovacie výdavky uplatnia pri podaní daňového priznania (bez ohľadu na to, či bude činnosť stratová alebo zisková). Vychádzame podporne i z ustanovenia § 38 ods. 2 (posledná veta) cit. zákona, podľa ktorého je daňové priznanie povinný podať daňovník, ktorý vykazuje daňovú stratu podľa § 5 ods. 3. Daňová strata z podnikania vzniká podľa tohto ustanovenia vtedy, ak podľa účtovníctva výdavky presiahnu príjmy uvedené v § 7. Príjmy táto osoba nedosiahla žiadne.

Pripomíname ďalej, že ak táto osoba mala v roku 2000 príjmy zo závislej činnosti od viacerých zamestnávateľov v jednom čase (aspoň v jednom kalendárnom mesiaci), ktoré boli zdanené preddavkami na daň, len v tom prípade bola povinná podať daňové priznanie (typ A). Ak mala tieto príjmy len od jedného zamestnávateľa alebo viacerých, ale len postupne za sebou, nemusela, ale mohla daňové priznanie podať (§ 44 ods. 1 cit. zákona).

Zamestnankyňa k 19. 2. 2001 požiadala (ústne) o spätné uplatnenie si nezdaniteľnej časti (odpočítateľnej položky) na dve deti za rok 2000. Od 1. 3. do 31. 8. 2000 si túto odpočítateľnú položku uplatňoval jej manžel, ktorý bol však v čase od 1. 1. do 29. 2. 2000 a od 1. 9. do 31. 12. 2000 vedený v evidencii nezamestnaných na úrade práce. Z tohto dôvodu si nezdaniteľnú časť na dieťa neuplatňoval ani jeden z rodičov. Otázka znie: Je možné spätné uplatnenie si tejto nezdaniteľnej časti? Ak áno, akým spôsobom a aké doklady sú k tomu potrebné? (V čase otázky ročné zúčtovanie spravené nebolo.)

- Všeobecne podľa § 42 ods. 4 zákona č. 366/1999 Z. z. o daniach z príjmov platí, že zamestnávateľ dodatočne pri ročnom zúčtovaní preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti prihliadne na nezdaniteľné sumy základu dane, ak ich nárok zamestnanec neuplatňoval v priebehu predchádzajúceho roka. Podmienkou je, že zamestnanec do 15. februára nasledujúceho roka „preukáže rozhodujúce skutočnosti“ na ich uplatnenie. V tomto prípade rozhodujúcimi skutočnosťami (§ 43 cit. zákona) sú: preukázanie „existencie“ detí (napr. rodným listom), ďalej ak ide o plnoleté deti, tak aj potvrdením o štúdiu, resp. potvrdením správcu dane v prípade zdravotných dôvodov atď.

Keďže si manžel uplatňoval v roku 2000 deti ako vyživované osoby u svojho zamestnávateľa šesť mesiacov (od marca do augusta), boli dve možnosti. Buď si mohol dodatočne uplatniť zostávajúcich šesť mesiacov tieto deti on u svojho posledného zamestnávateľa (u ktorého pracoval do konca augusta), ktorý by mu musel vykonať ročné zúčtovanie na jeho žiadosť, alebo pri podaní daňového priznania. Druhou možnosťou je manželka za rovnakých podmienok. Tiež mala dve možnosti - buď pri ročnom zúčtovaní, alebo pri podaní daňového priznania. Ak podmienky splnené neboli (nepreukázala vám ako zamestnávateľovi rozhodujúce skutočnosti) a vy ste z toho dôvodu neznížili jej základ dane, má možnosť podať si daňové priznanie. Do potvrdenia o zdaniteľnom príjme však vyznačte, že ste ročné zúčtovanie vykonali. Keďže je už po 2. apríli, je možné, že správca dane využije ustanovenie § 67 zákona č. 511/19992 Zb. o správe daní a poplatkov..., podľa ktorého môže zvýšiť daň až o 10 % alebo uložiť pokutu (§ 35 tohto zákona).

Ak by bola taká situácia, že ste ročné zúčtovanie vykonali a splnené podmienky boli, pričom ste základ dane neznížili (o 11 400 Sk), môžete túto „chybu“ napraviť a v trojročnej lehote zamestnankyni preplatok na dani vrátiť (§ 46 ods. 1 zákona č. 366/1999 Z.

Zamestnancovi skončil pracovný pomer v roku 2000. Vzhľadom na to, že do 15. 2. 2001 nepožiadal o vyhotovenie potvrdenia o zdaniteľnej mzde a zrazených preddavkoch na daň a ani nepožiadal o vykonanie ročného zúčtovania preddavkov, je zamestnávateľ povinný takéhoto zamestnanca vyzvať na podpísanie ročného zúčtovania alebo ho nahlásiť na daňový Ak áno, dokedy?

- Zamestnanca nemožno vyzývať na podpísanie ročného zúčtovania preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti (keďže sa vykonáva od tohto roka len na písomnú žiadosť). Zo zákona ani nevyplýva zamestnávateľovi nahlasovacia povinnosť v uvedenom zmysle (ak zamestnanec nepožiadal o vystavenia potvrdenia o zdaniteľnom príjme zo závislej činnosti za rok 2000).

Jedinú nahlasovaciu povinnosť v súvislosti s ročným zúčtovaním má zamestnávateľ voči daňovému úradu v prípade, ak by zamestnancovi vykonal ročné zúčtovanie a nemohol z jeho mzdy zraziť prípadný nedoplatok na dani (§ 46 ods. 4 zákona č. 366/1999 Z. z.). Túto skutočnosť si musí splniť do 30 dní odo dňa, keď to zistil (napríklad už zamestnancovi nevypláca mzdu).

Dagmar Piršelová

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.