Hospodársky denník
USD48,57 Sk
EUR43,56 Sk
CHF28,584 Sk
CZK1,259 Sk
  Štvrtok  5.Apríla 2001

Zničili tajné informácie

USA sa nebudú Pekingu ospravedlňovať

Washington (TASR) - Posádke amerického špionážneho lietadla, ktoré muselo v nedeľu núdzovo pristáť na čínskom ostrove Chaj-nan, sa podarilo zničiť citlivé údaje o výzvednej činnosti ešte skôr, ako ich zajala čínska armáda. Oznámilo to Ministerstvo obrany USA. „Posádke sa podarilo skončiť všetky deštrukčné procedúry,“ povedal predstaviteľ Pentagónu, ktorý nechcel byť menovaný. Predstavitelia obrany neposkytli ďalšie detaily, no dodali, že 24-členná posádka prieskumného lietadla EP-3 bola vycvičená na to, aby v podobných krízových situáciách vymazala všetok materiál uložený v pamäti počítačov a znehodnotila celé vybavenie lietadla.

Čínsky minister zahraničných vecí Tchang Ťia-süan ostro kritizoval „americkú aroganciu“ v súvislosti s tragickým incidentom, spôsobeným špionážnym lietadlom ozbrojených síl USA. „Laxný prístup Bieleho domu k vážnemu incidentu, ktorý hlboko znepokojil čínske obyvateľstvo, určite neprispeje k zlepšeniu čínsko-amerických vzťahov,“ tvrdí minister zahraničných vecí.

Washington tvrdí, že k zrážke došlo v medzinárodnom vzdušnom priestore a išlo o nehodu, preto na ospravedlnenie nie je žiadny dôvod. Neurobili sme nič zlého. Bol to medzinárodný vzdušný priestor a bola to nehoda,“ reagoval vysokopostavený americký predstaviteľ na výzvu Pekingu, ktorý žiada od USA ospravedlnenie.

Sporu medzi Spojenými štátmi a Čínou sa venovali aj britské denníky. Americké lietadlo EP-3 totiž nie je len také obyčajné lietadlo, ale výzvedný stroj doslova nabitý prístrojmi. Číne sa tak dostala do rúk špičková americká špionážna technika. Ak sa tomuto lietadlu prizriete pozornejšie, rôzne antény a radary vám prezradia jeho poslanie, píše Guardian. Lietadlo EP-3 je akýmsi lietajúcim odpočúvacím zariadením, ktoré má zároveň schopnosť zaznamenávať a okamžite analyzovať všetku komunikáciu široko-ďaleko. Zachytený signál nepriateľa dokáže v tom istom čase vyslať na vojenskú základňu, kde ho personál môže počúvať takpovediac v priamom prenose. Lietadlo nie je vybavené žiadnou výzbrojou, zato však dokáže komunikovať so satelitmi a jeho infračervené zariadenie zachytí akékoľvek lietadlo alebo plavidlo aj uprostred noci. Posádka síce trvá na tom, že išlo o rutinnú misiu nad medzinárodnými vodami, je však viac ako pravdepodobné, pokračuje Guardian, že lietadlo zámerne letelo tak blízko čínskeho pobrežia, ako bolo možné, aby zaznamenalo, ako bude na túto situáciu reagovať čínska vzdušná obrana.

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.