Hospodársky denník
USD48,57 Sk
EUR43,56 Sk
CHF28,584 Sk
CZK1,259 Sk
  Štvrtok  5.Apríla 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Zdravotníctvo kontra rezort

Ministerské riešenia nápravu ťažko prinesú

V nemocniciach exekútori klopú na dvere, mnohé diagnostické prístroje sú pokazené a na opravy niet. Čas čakania na odborné vyšetrenia sa predlžuje, zdravotnícke služby sa na mnohých miestach stále zhoršujú a „všetko spasiteľnᓠprivatizácia zdravotníctvu akosi veľmi nepomohla. Minister zdravotníctva Roman Kováč už niekoľkokrát prezentoval recept na riešenie situácie. No už teraz je jasné, že to opäť bolo priveľmi veľkorysé riešenie na naše finančné možnosti. Napríklad prezident Združenia zdravotných poisťovní MUDr. Vladimír Balogh uviedol, že naše schválené „zdravotné zákony“ prešli 14 novelami a stráca sa ich súvislosť, pričom nikdy neboli ekonomicky podložené. Systém financovania v zdravotníctve nie je kompletne uzavretý. Minister zdravotníctva plánuje prostredníctvom Cenového výmeru ministerstva financií zaviesť minimálnu cenu, ktorú budú musieť poisťovne mesačne nemocniciam platiť. Podľa V. Balogha sa má táto suma zvýšiť o 170 mil. Sk, čo predstavuje 1,75 mld. Sk mesačne. To je polovica z disponibilných zdrojov poisťovní. Vysvetlil, že tých 170 mil. Sk budú musieť poisťovne vziať z platieb určených pre stomatológov, lekárne, špecialistov a primárnu sféru. To bude znamenať, že zadlženosť, ktorá v súčasnosti narastá v nemocniciach o 300 mil. Sk mesačne, bude rásť len o 200 mil. Sk. A ekonomický efekt bude opäť nulový.

Volá sa aj po prísnejších kontrolách zdravotných poisťovní, aj po cielených kontrolách v niektorých zdravotníckych zariadeniach. Nemocnice majú zasa ťažké srdce na zdravotné poisťovne, no najhoršie na tom všetkom je, že situácia v teréne skutočne signalizuje kolaps - bez ohľadu na to, či si to zodpovední chcú priznať alebo nie. Za podobnú ako v ostatných nemocniciach na Slovensku, s výnimkou niektorých vybraných, označil námestník riaditeľa ekonomického úseku Ing. Marián Glova napríklad finančnú situáciu Fakultnej nemocnice L.Pasteura v Košiciach. Dlh sa neustále zvyšuje, odďaľuje sa od výnosov, ktoré tvoria hlavne príjmy zdravotných poisťovní za výkony. Poisťovne si neplnia voči nemocnici svoje zmluvné podmienky. Prospektívny rozpočet stanovený od roku 1998 už niekoľkokrát pripomienkovali na rezortnom ministerstve, pretože je nižší oproti reálnym nákladom tohto zdravotníckeho zariadenia najvyššieho typu o 10 až 12 mil. Sk. Avšak poisťovne nie sú schopné naplniť ani tento rozpočet do určenej výšky a porušujú už aj zákon týkajúci sa poskytovania 80-percentnej zálohy do desiateho pracovného dňa v mesiaci. Manažment preto už nie je schopný účelne vynakladať existujúce prostriedky, lebo sú veľmi nízke a nedokáže s nimi hospodáriť plánovite. „Žijeme zo dňa na deň s tým, že nevieme regulovať prísun liekov, zdravotníckeho materiálu. Sú problémy s dodávateľmi, a to nielen zdravotníckych firiem, ale aj potravín, médií a najhoršie je, že pri vymáhaní pohľadávok už postupujú prísnejšie, prípadne ich prenechávajú iným firmám. Penalizujú nás a neuhradenie faktúr nám oznamujú už aj štátne podniky. Hrozí nám, že budeme musieť zastaviť dodávky niektorých médií,“ tvrdí M. Glova.

Najviac dlžôb evidujú voči dodávateľom liekov a zdravotníckeho materiálu a dlhy narastajú aj neodvádzaním odvodov za zamestnávateľa do sociálnej poisťovne. Dlhujú aj úradu práce, ale voči daňovému úradu sú čistí. Exekúciami odtieklo od októbra minulého roka z konta nemocnice 10 mil. Sk, čo je pätina z príjmov od poisťovní. „Keby sme mali istotu, že minimálne na tri mesiace dopredu máme peniaze uložené v banke, dokázali by sme regulovať všeobecne prevádzku nemocnice a jej

hospodárenie,“ konštatoval M.Glova a dodal, že ďalších 8 mil. Sk bude treba vyčleniť na tretiu časť platových úprav pracovníkov v zdravotníctve a nie je záruka, že ju financuje štát. Zdôraznil, že dlžoby voči dodávateľom nemocnice sú zhruba na úrovni jej pohľadávok voči poisťovniam. Tie signalizujú, že ak budú musieť dať nemocnici, musia zobrať iným. Bez zmeny v ekonomickom systéme zdravotníctva však mnohým zdravotníckym zariadeniam hrozí krach. Ak však niekomu zo zodpovedných zídu na um aj v tejto súvislosti optimistické prognózy, nemožno mu poradiť nič iné, len aby si v niektorej zadlženej nemocnici poležal alebo počkal v bolestiach v rade napríklad na CT-vyšetrenie.

Ladislav Kulik

Ľudmila Koníková

Tabuľka:

Údaje z hospodárenia nemocnice

Celkové dlhy vrátane sociálnej poisťovne (mil. Sk) 430

Z toho za lieky z celkového dlhu (%) 29

Za zdravotnícky materiál (%) 35

Reálne mesačné náklady (mil. Sk) 73

Náklady po reštrikciách (mil. Sk) 65

Podiel miezd z nákladov za dva mesiace 2001 (%) 45

Podiel nákladov na lieky (%) 13

Podiel nákladov na zdravotnícky materiál (%) 11

Priemerný počet ošetrených pacientov za rok 34 000

Obsadenosť postelí (%) 75

Priemerná dĺžka lôžkodní 8,7

Zdroj: FN LP

Počasie

Dnes bude oblačno až zamračené a na väčšine územia prehánky alebo občasný dážď, ojedinele búrky. Vo východnej polovici územia spočiatku polojasno. Najvyššia denná teplota 11 až 15, vo východnej polovici územia 16 až 20, na Orave a Kysuciach okolo 8 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 5 stupňov. Severozápadný vietor 3 až 7, na juhozápade 7 až 11, v nárazoch do 20 m/s, na východe spočiatku slabý južný vietor.V piatok bude v noci polooblačno, cez deň od západu ďalšie pribúdanie oblačnosti a k večeru miestami občasný dážď. Nočná teplota 5 až 1 stupeň, v horských dolinách miestami slabý mráz. Denná teplota 11 až 15 stupňov. V sobotu bude veľká, popoludní na západe postupne zmenšená oblačnosť. Na mnohých miestach občasný dážď, od asi 1600 m sneženie. Nočná teplota 6 až 2 stupne. Denná teplota 11 až 15 stupňov, na severe miestami aj chladnejšie.Slnko vyjde zajtra o 6.21 a zapadne o 19.28 hod.

Amsterdamdážď10
Atényjasno18
Belehradoblačno18
Berlínoblačno17
Bratislavaveľká oblačnosť16
Bruseldážď11
Budapešťzamračené16
Bukurešťjasno16
Frankfurtdážď12
Helsinkidážď8
Istanbuljasno12
Kodaňoblačno10
Lisabonjasno18
Londýndážď11
Madridoblačno18
Milánooblačno15
Moskvapolooblačno13
Oslodážď7
Parížprehánky13
Prahadážď8
Rímpolooblačno16
Sofiapolooblačno15
Štokholmdážď8
Varšavazamračené13
Viedeňoblačno17
Záhrebdážď17
Ženevapolooblačno15

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.