Hospodársky denník
USD48,57 Sk
EUR43,56 Sk
CHF28,584 Sk
CZK1,259 Sk
  Štvrtok  5.Apríla 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Ako Terra inkognita Európy?

Reforma verejnej správy je na politikoch

„Mapa regiónov Európy je nepopísaná vari už len v posledných dvoch krajinách - na Slovensku a v Albánsku,“ zdôraznil vo svojom včerajšom vystúpení počas prvého dňa snemu Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) jeho predseda Michal Sýkora. V tejto súvislosti pripomíname, že Európa sa dnes skladá z 300 členských regiónov združených v Zhromaždení európskych regiónov. „Reforma verejnej správy SR sa vinou politických subjektov, vinou absencie zásadných rozhodnutí, na základe neochoty ústredných orgánov štátnej správy pristúpiť k zásadnej decentralizácii kompetencií, financií a politickej zodpovednosti v pôvodne zamýšľanom komplexnom rozsahu v tomto funkčnom období neuskutoční,“ pokračoval M. Sýkora. Podľa neho zodpovednosť leží na pleciach politickej reprezentácie, pretože práve na tejto úrovni chýbajú zásadné a garantované rozhodnutia. Riziko tlaku času je v tom, že sa z celého komplexu vzájomne podmienených riešení vytrhne iba časť a že sa tak prijme nesystémové a nekoncepčné riešenie. Zámienkou na prijatie takýchto krokov nesmie byť ani objektívna potreba približovania a následného vstupu Slovenska do EÚ. Vláda posunula návrh zákona o samospráve vyšších územných celkov (VÚC) bez definovania ich kompetencií priamo v zákone a návrh zákona o voľbách do orgánov samosprávy do NR SR. „Lenže akú majú mestá a obce garanciu, že sa kvalifikovane spracujú a v parlamente aj schvália dôležité súvisiace zákony, najmä o kompetenciách, financovaní a majetku? Akú majú garanciu, že v parlamente sa bude diskutovať o obsahu reformy, a nie sporiť sa o počte celkov? Na základe čoho si môžu byť istí, že reforma verejnej správy sa neobmedzí na tento jediný krok? Aká je istota decentralizácie financií? To všetko sú príliš vážne otázky,“ pokračoval predseda ZMOS.

Podľa neho Slovensko neprijalo ani rozhodnutia ktoré by mali garantovať nezvratnosť reformy v budúcom volebnom období. To bude mať negatívny dosah na ďalšiu demokratizáciu verejného života, na ambície SR vstúpiť do EÚ a na hospodársky a regionálny rozvoj. „Smutnou vizitkou činnosti politických subjektov je poznanie, že to, čo sa inde nevylučuje, totiž spojenie vecnosti a správnosti rozhodnutí so zodpovednosťou politického prístupu, je u nás takmer nedosiahnuteľnou métou. Diskusia o počte VÚC skĺzla do roviny tipovacej súťaže, pretože počty celkov politické subjekty vôbec neodôvodňujú rozsahom kompetencií na miestnej a regionálnej úrovni, ktorý je pre počet VÚC určujúci. Rada ZMOS odmieta túto zavádzajúcu hru. ZMOS vyzýva všetky politické subjekty, aby s myšlienkou reformy a najmä s územnosprávnym členením nekupčili a aby vysvetlili, prečo sa najdôležitejší spoločenský projekt súčasného koaličného zoskupenia dostal do nenapraviteľného časového posunu.“ Michal Sýkora vo svojom vystúpení pripomenul, že územná samospráva nie je len názvom, ktorý možno ľubovoľne priradiť k čomukoľvek, ale fenomén, ktorý zhmotňuje a do praxe premieta presne vymedzené princípy. Požiadavky EÚ sa neopierajú o veľkosť územia ani o počet obyvateľov, ale o charakter orgánov na základe uplatňovania princípov subsidiarity, decentralizácie a deetapizácie, demokraticky zvolenej moci, legislatívnej a finančnej samostatnosti.

„Mrzí ma, že politické strany nepočúvajú náš hlas starostov a primátorov,“ hovorí starosta Mošoviec Ing. Ján Žirko. „Veď ak deklarujú, že chceme ísť do EÚ, musíme sa prispôsobiť aj regionálnym usporiadaním. Jedenásť rokov od prijatia zákona o samospráve je naozaj dosť na to, aby sme sa prispôsobili moderným štátom v Európe a usporiadali verejnú správu tak, aby v nej samospráva, ktorá je občanovi najbližšie, mala hlavné slovo.“ Mošovský starosta podporuje 12 VÚC, ktoré aspoň čiastočne kopírujú historické regióny Slovenska a verí, že spoločný VÚC Liptova, Oravy a Turca dokáže zabezpečiť ich rovnomerný rozvoj. Podpredsedníčka ZMOS-u, starostka obce Brusno Viera Krakovská si myslí, že počet VÚC by mal vyplynúť z potreby. Vyšší územný celok má byť životaschopný, aby neboli veľké rozdiely v životnej úrovni jednotlivých regiónov. „Každý občan je právoplatným členom spoločnosti bez ohľadu na to, či žije na východnom Slovensku, alebo v Bratislave,“ tvrdí V. Krakovská. „Neviem si predstaviť finančné prerozdeľovanie medzi regiónmi a nevidela som zatiaľ materiál, ktorý by ma uspokojil,“ dodáva. Zabezpečenie samoudržateľného rozvoja považuje za najdôležitejší moment pri tvorbe VÚC aj primátor Moldavy nad Bodvou Ing. Štefan Zachariaš. Obce i podnikateľské subjekty vnútri regiónu by mali mať možnosť spolupracovať. Na to však treba zohľadniť dopravné vzdialenosti, geografické danosti aj etnické špecifiká. „Pri pohľade na mapu nezamestnanosti vidíte, že okresy s najvyššou mierou nezamestnanosti sú najviac vzdialené od sídiel krajských úradov,“ upozorňuje. Myslí si preto, že osem VÚC neobsiahne dostatočne celé Slovensko. Navyše to, čo občania predovšetkým očakávajú, je kladný ekonomický efekt. A to všade.

O nákladoch, ktoré by si vyžiadali dve krajné riešenia reformy územného správneho členenia, informovala delegátov ministerka financií B. Schmögnerová. Najdrahšie je riešenie pri modeli 12+12, keď jednorazové náklady na naštartovanie reformy by predstavovali 2,55 mld. Sk a výdavky cieľového riešenia 365 mil. Sk. Najlacnejší je model, 8+8, s jednorazovými nákladmi 431 mil. Sk a výdavkami cieľového riešenia 45,7 mil. Sk.

Premiér Mikuláš Dzurinda vo vystúpení pred 94 primátormi a 579 starostami upustil od „dobrej tradície prichádzať na snem ZMOS s dobrou zvesťou“, ktorú pred ním kritizoval M. Sýkora, lebo v takomto prístupe vidí snahu vlády neprísť na rokovanie ZMOS „s prázdnymi rukami“. Predseda vlády pripomenul, že vláda schválila prvé dva zákony reformy a 19. apríla kabinet prerokuje tretí zákon - novelu zákona o obecnom zriadení. Do 23. apríla budú tieto dokumenty spolu s koncepciou v Národnej rade SR. Priblížil aj ďalšie kroky reformy tak, aby na jeseň boli zákony schválené, v tom čase by tiež mali byť pripravené voľby do VÚC a k 1. januáru 2002 by sa mali previesť na obce a mestá prvé kompetencie. Premiér priznal, že reforma sa bude časovo prekrývať s dvoma volebnými obdobiami.

Vladimír Turanský

Zuzana Krútka

Počasie

Dnes bude oblačno až zamračené a na väčšine územia prehánky alebo občasný dážď, ojedinele búrky. Vo východnej polovici územia spočiatku polojasno. Najvyššia denná teplota 11 až 15, vo východnej polovici územia 16 až 20, na Orave a Kysuciach okolo 8 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 5 stupňov. Severozápadný vietor 3 až 7, na juhozápade 7 až 11, v nárazoch do 20 m/s, na východe spočiatku slabý južný vietor.V piatok bude v noci polooblačno, cez deň od západu ďalšie pribúdanie oblačnosti a k večeru miestami občasný dážď. Nočná teplota 5 až 1 stupeň, v horských dolinách miestami slabý mráz. Denná teplota 11 až 15 stupňov. V sobotu bude veľká, popoludní na západe postupne zmenšená oblačnosť. Na mnohých miestach občasný dážď, od asi 1600 m sneženie. Nočná teplota 6 až 2 stupne. Denná teplota 11 až 15 stupňov, na severe miestami aj chladnejšie.Slnko vyjde zajtra o 6.21 a zapadne o 19.28 hod.

Amsterdamdážď10
Atényjasno18
Belehradoblačno18
Berlínoblačno17
Bratislavaveľká oblačnosť16
Bruseldážď11
Budapešťzamračené16
Bukurešťjasno16
Frankfurtdážď12
Helsinkidážď8
Istanbuljasno12
Kodaňoblačno10
Lisabonjasno18
Londýndážď11
Madridoblačno18
Milánooblačno15
Moskvapolooblačno13
Oslodážď7
Parížprehánky13
Prahadážď8
Rímpolooblačno16
Sofiapolooblačno15
Štokholmdážď8
Varšavazamračené13
Viedeňoblačno17
Záhrebdážď17
Ženevapolooblačno15

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.