Hospodársky denník
USD48,485 Sk
EUR43,595 Sk
CHF28,516 Sk
CZK1,26 Sk
  Piatok  6.Apríla 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Ako nakupovať notebooky

Zdá sa vám, že sú notebooky voči bežným PC neprimerane drahé? Že neposkytujú za svoju cenu nič navyše? Pozor, nie je to pravda! Skutočne, svojou cenou sa príliš porovnávať nemôžu. Hlavným a vôbec najdôležitejším prínosom je ich prenosnosť. A ostatné vlastnosti notebooku? Zladenie všetkých jeho vlastností a funkcií naberá výrazne na dôležitosti, ak vezmeme do úvahy práve jeho „bonus“ za prenosnosť.

Nasledujúcich pár otázok a odpovedí by vám malo pomôcť pri rozhodovaní o kúpe notebooku.

Dôležité vlastnosti notebooku

Veľkosť - je pri dnešných notebookoch naozaj rôzna. Pred kúpou by ste mali uvážiť „mobilitu“ vašej práce. Na občasné nosenie domov postačuje notebook bežných rozmerov. Je síce zväčša o trochu ťažší, na druhej strane však neprídete o komfort väčšieho displeja a klávesnice, rôznych mechaník atď. Moderné notebooky majú rôzne formáty. Bežná hrúbka sa pohybuje medzi 2,5 a 4,5 cm a klasické rozmery sú o čosi väčšie ako list kancelárskeho papiera. Menšie notebooky sa zvyknú označovať ako „ultraprenosné“ a ešte menšie ako tzv. „subnotebooky“. Takéto notebooky prirodzene nebudú poskytovať výkon a komfort na úrovni svojich väčších kolegov. Niektoré notebooky sú také tenké, že aj po zasunutí do dokovacej stanice ich možno používať ako jeden kus.

Hmotnosť - Bežná hmotnosť sa pohybuje medzi 2,2 a 3,6 kilogramami. Platí zásada - čím viac cestujete, tým menej by mal notebook vážiť. S hmotnosťou však veľmi úzko súvisí výbava notebooku. Najmenšie plnohodnotné notebooky dnes majú menej než 1,5 kg, ale v tejto hmotnosti je zahrnutý iba základ potrebný na bežnú prácu. Existujú dva rôzne pohľady na hmotnosť. Hmotnosť udávaná výrobcom, alebo tiež „okamžitá pracovná hmotnosť“, najčastejšie hmotnosť s batériou, ale bez príslušenstva, externých mechaník, AC adaptéra a pod. „Cestovná hmotnosť“ je síce nejednoznačná veličina, no má pre používateľa väčšiu výpovednú hodnotu, pretože zahŕňa hmotnosť počítača a všetkého príslušenstva, ktoré je potrebné napr. na dlhšiu pracovnú cestu.

Displej - znamená na jednej strane pohodlie a šetrenie zraku, no na druhej strane veľkosť a, najmä, cenu. Lacnejšie, pasívne DSTN alebo HPA displeje, v našich krajinách najpredávanejšie, sú pri zobrazovaní o niečo pomalšie a majú nižší jas (takže žiadne akčné hry, pozeranie videa, TV alebo práca v exteriéri). Najbežnejšie veľkosti sú 12,1 až 14,1 palca. Subnotebooky používajú 10,4- alebo 11,3-palcové displeje. Niektoré firmy ponúkajú aj notebooky s veľkými 15-palcovými displejmi. Tu treba poznamenať, že skutočná zobrazovacia plocha displejov je porovnateľná s až o 20 % väčšou obrazovkou monitora.

Pamäť - je pri notebooku možno ešte dôležitejšia ako pri stolnom PC. Súčasným nárokom operačných systémov bude oveľa viac vyhovovať 64 MB, než často ponúkaných 32 MB. Viac pamäte nielen výrazne zvýši výkon, ale najmä menším používaním diskov výrazne predĺži životnosť batérie. Značkové notebooky majú dnes väčšinou rýchlu pamäť typu SDRAM. Pamäť je často najodporúčanejším doplnkom.

Pevný disk - má dnes bežne kapacitu 4,3 GB. Ultraprenosné notebooky môžu mať o niečo menej. Pri nákupe by ste mali uvážiť, či je možné dodatočne disk zväčšiť, prípadne použiť druhé disky v SelectBay zásuvke. Ak to nie je možné, zamerajte sa radšej na 6 GB disky. Dobrou náhradou sú dnes rôzne externé, prípadne PCMCIA disky. No pozor na cenu - pri notebookoch je bežná cena za 1 MB cca 2- až 3-krát vyššia ako pri stolných PC.

Batéria (akumulátor) - vo väčšine notebookov sa dnes používajú lítium-iónové batérie (Li-Ion) alebo lacnejšie nickel-metal-hydridové (Ni-MH) s mierne nižšou kapacitou. Životnosť, ktorú udáva výrobca (bežne 2 - 4 hodiny), je väčšinou len optimálna. Nikdy tiež nezabudnite, že intenzívnym používaním notebooku kapacita batérie asi po 2 - 3 rokoch postupne klesá. Používanie dvoch batérií minimálne zdvojnásobí váš pracovný čas, ako aj životnosť batérie, preto je náhradná batéria veľmi často odporúčaným doplnkom. Svetoví výrobcovia často k notebookom ponúkajú tzv. vysokokapacitné batérie, ktorých výdrž je výrazne vyššia.

Klávesnica a myš - V súčasnosti majú klávesnice väčšiny notebookov štandardné rozmery, a preto plne postačujú na bežnú prácu. Ultraprenosné počítače mávajú klávesnicu o niečo menšiu. Výrobcovia často pridávajú rôzne špeciálne klávesy pre zvýšenie pohodlia, napr. ovládanie CD, spúšťanie internetu a pod. V prípade, že každodenne intenzívne pracujete s notebookom, určite oceníte externú klávesnicu plnej veľkosti so samostatnou numerickou časťou a šípkami. Jej cena je v porovnaní s notebookom takmer zanedbateľná. Ako náhradu myši dnešné notebooky najčastejšie používajú bodku (=track point, mouse point, accu point) alebo plôšku (=touch pad, track pad a pod.). Touchpad je o niečo pohodlnejší, trackpoint zase výrazne odolnejší a menej kazový. Intenzívne pracujúci majitelia by mali opäť siahnuť po externej myši.

Procesor - Procesory do notebookov vždy rýchlosťou mierne zaostávajú za stolovými verziami procesorov. K odstráneniu tohto nedostatku určite prispeje nová technológia SpeedStep použitá v procesoroch Intel Pentium III. Keďže procesor v notebooku nie je možné meniť, mali by ste od začiatku uvažovať len s dostatočne výkonným procesorom. Všeobecne platí, že značkové notebooky mávajú silnejšie procesory, ako notebooky menších výrobcov. V strednej a vyššej triede dnes hromadne nastupuje Pentium III SpeedStep.

Porty, sloty, zásuvky - Vzorový moderný notebook by mal obsahovať minimálne sériový, paralelný, PS2 a USB port. Rovnako bežný je výstup na externý monitor, jeden alebo dva PC-Card sloty (PCMCIA) a dokovací konektor. Niektoré ultraprenosné notebooky nemôžu mať pre nedostatok miesta všetky porty, a preto výrobca pridáva externý alebo dokovací port replikátor - teda „rozmnožovač portov“ so všetkým potrebným. Zaujímavým riešením je použitie zásuvky SelectBay výrazne šetriacej miesto a hmotnosť. SelectBay umožňuje použitie rôznych zariadení v tej istej zásuvke (disketa, druhý pevný disk, CD, DVD, ZIP, LS-120, druhá batéria). Možnosti notebooku sa takto podstatne

Odolnosť - je nevyhnutnou vlastnosťou prenosných počítačov - veď mechanické poruchy displeja patria medzi najčastejšie opravované chyby. Ak často cestujete, ochrane notebooku pomôže obal s prímesou horčíka (magnézia), disky so zvýšenou odolnosťou voči nárazom, klávesnica odolná voči obliatiu atď. V tejto oblasti značkový výrobcovia zaznamenali výrazný pokrok.

Softvér - Základnou súčasťou je samozrejme operačný systém. Dnes sú bežne predinštalované MS-Windows 95, 98 a za príplatok aj NT. Poprední výrobcovia onedlho začnú pribaľovať Windows 2000. Niektorí sa dokonca snažia podporovať aj Linux (vlastnosti vymenovaných OS tu nebudeme posudzovať). Ak nie ste rodený Angličan, určite sa vám bude hodiť slovenská verzia MS-Windows. Dodatočnou a často ignorovanou súčasťou je dodatočný softvér. Ak si uvedomíte, že napr. balík MS-Office stojí podstatne viac ako operačný systém, určite oceníte jeho odľahčenú verziu MS-Works, ktorá je zadarmo. Súčasťou bývajú tiež rôzne internetové služby, nástroje na faxovanie a pod.

Najužitočnejšie doplnky - Užitočnosť doplnkov je veľmi relatívna. Vždy závisí od štýlu vašej práce, vašich potrieb a požiadaviek. Všeobecne možno povedať, že používateľ notebooku najviac ocení: 1. dostatok pamäte, 2. pripojenie na firemnú sieť, 3. dostatočnú životnosť batérií, 4. vystuženú tašku alebo kufrík, 5. externú myš, 6. modem.

Ďalšie doplnky - Dnes veľmi moderné DVD je síce plnou náhradou CD-ROM, ale stále je skôr luxusným tovarom. Jeho cena dokáže kúpu notebooku výrazne predražiť. Navyše bude vyžadovať dodatočné batérie, kvalitný displej, dekomprimačný hardvér alebo aspoň Pentium III. V prípade potreby je možné zakúpiť si napaľovaciu alebo dokonca prepaľovaciu CD mechaniku. Kto potrebuje prenášať alebo zálohovať dáta mal by si prikúpiť mechaniku ZIP, alebo ešte lepšie mechaniku LS-120, ktorá zvláda bežné diskety a na špeciálne médiá uloží až 120 MB dát. Široké možnosti dávajú tiež porty PCMCIA - výrobcovia tu ponúkajú množstvo multimediálnych, komunikačných a rôznych iných riešení.

Cenové variácie

Notebooky možno dnes rozdeliť podľa hlavnej orientácie na použitie a na zákazníka do troch základných skupín (delenie nie je jednoznačné): 1. bežné - „all in one“ notebooky, 2. ultraprenosné notebooky, 3. plnohodnotné náhrady stolných počítačov. Najlacnejšia býva zväčša prvá skupina. Neznamená to, že by bola menej kvalitná alebo menej výkonná. Znamená to, že zákazník neplatí za nič navyše. Pri zvyšných dvoch skupinách je to práve naopak - zákazník si za požadovanú vlastnosť notebooku musí priplatiť.

Ultraprenosné notebooky mávajú skromnejšiu internú výbavu a predsa sú drahšie. Na externé doplnky budete určite potrebovať tašku. Výkonné náhrady stolových počítačov sa pýšia špičkovým výkonom, kvalitou použitých technológií, množstvom doplnkov a vlastností ako sieťový manažment, špičkové displeje, batérie atď. Ich cena sa ľahko môže porovnávať s cenou lacných automobilov.

Niekedy sa notebooky delia podľa ceny a výbavy na domáce a pracovné (firemné). Na Slovensku je toto delenie vzhľadom na slabú kúpnu silu mierne skreslené. Tzv. firemné notebooky sú drahšie a lepšie vybavené.

Značkový alebo lacný?

To je jediná otázka, na ktorú za vás odpovie vaša peňaženka. Ako vo všetkých iných oblastiach, aj tu platí, že kto na to má, kupuje si značkové notebooky. Za vyššiu cenu získa väčšinou vyšší výkon, lepšiu záruku kvality, bezproblémový záručný a najmä pozáručný servis. Pokiaľ to tak nie je, je treba poobzerať sa po inej - lepšej značke...

Mikuláš Dudáš

Počasie

Dnes bude oblačno, predpoludním na juhu prechodne polojasno. Na severe a východe miestami, inde ojedinele občasný dážď, od 1400 m sneženie. Najvyššia denná teplota 10 až 15, na severe miestami okolo 6, na horách vo výške 1500 m -1 stupeň. Slabý premenlivý, na východe spočiatku severný vietor 6 až 9 m/s.

V sobotu bude prevažne veľká oblačnosť a miestami občasný dážď. Nočná teplota 5 až 1, v horských dolinách miestami slabý mráz. Denná teplota 11 až 15 stupňov, na severe miestami aj chladnejšie. V nedeľu bude veľká oblačnosť až zamračené. Na mnohých miestach občasný dážď. Nočná teplota 7 až 3, denná teplota väčšinou 11 až 16 stupňov.

Slnko vyjde zajtra o 6.19 a zapadne o 19.30 hod.

Amsterdam

dážď10

Atény

polojasno19

Belehrad

polooblačno21

Berlín

občasný dážď13

Bratislava

oblačno14

Brusel

dážď10

Budapešť

oblačno16

Bukurešť

polojasno18

Frankfurt

občasný dážď15

Helsinki

oblačno9

Istanbul

polojasno12

Kodaň

prehánky10

Lisabon

polojasno18

Londýn

dážď11

Madrid

polooblačno21

Miláno

polooblačno18

Moskva

polooblačno13

Oslo

oblačno5

Paríž

občasný dážď13

Praha

dážď13

Rím

polooblačno19

Sofia

polooblačno18

Štokholm

prehánky8

Varšava

oblačno10

Viedeň

oblačno15

Záhreb

oblačno20

Ženeva

občasný dážď15

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.