Hospodársky denník
USD48,485 Sk
EUR43,595 Sk
CHF28,516 Sk
CZK1,26 Sk
  Piatok  6.Apríla 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Až dve tretiny nespokojných

Slovenská ekonomika akoby v štádiu raného kapitalizmu

Výsledky rôznych výskumov sa priveľmi neodlišujú už dlhšie obdobie. Zaujímavý je fakt, že pred parlamentnými voľbami v auguste 1998 bol pomer pozitívneho a negatívneho hodnotenia vývoja 24,3 percenta ku 58,4 percenta a po voľbách v decembri 1998 prevažovali pozitívne hodnotenia v pomere 39,5 percenta ku 31,8 percenta opýtaných. O nič lepšie nie sú ani vyjadrenia na tému životnej úrovne. Podľa viacerých analytikov súčasná životná úroveň slovenských občanov je daňou za spôsob privatizácie a spôsob vládnutia predchádzajúcich kabinetov. Každá reforma prináša obete, ale tie sa ešte znásobujú, ak prebieha príliš dlho. Mnohé problémy súčasnosti majú korene aj v tom, že kým ekonomika sa nachádza v štádiu raného kapitalizmu, sociálny systém pretrváva na pozíciách socialistických opatrení z rokov 1985 až 1988. Jeden z najväčších našich problémov - vysoká nezamestnanosť - nespeje k vyriešeniu, pretože podľa odborníkov sa počas najbližších dvoch až štyroch rokov významne nezníži. Okrem toho plánujú prepúšťanie Železnice Slovenskej republiky a pokles pracovných miest nastane pravdepodobne aj v oblasti zdravotníctva. Rýchly hospodársky rast je takrečeno osudovou úlohou všetkých kandidátskych krajín, ktorých ekonomika podstatne zaostáva za úrovňou EÚ. Rast však predstavuje aj isté riziká, najmä v takých krajinách, akou je naša. Udržateľný ekonomický rast v transformačnom období nemôže byť nadmerne rýchly a pritom nevyvážený. V čase nástupu súčasnej vládnej garnitúry v októbri 1998 vrcholila na Slovensku ekonomická nerovnováha a reálne hrozila finančná kríza. Súčasný stav potvrdzuje, že prakticky všetky prijaté opatrenia boli adekvátne.

Slovenská ekonomika sa stabilizovala a už v závere minulého roka sa rast hospodárstva postupne zrýchľoval. To by mohlo byť potrebným signálom aj na zlepšovanie sociálnej situácie väčšiny obyvateľstva.

V rebríčku kvality života občanov sledovaných krajín OSN za rok 2000 sa Slovensko umiestnilo na 40. mieste zo 174 štátov sveta, čo znamená zlepšenie oproti minulému roku o dve priečky. Slovensko sa dlhodobo umiestňuje medzi krajinami s vysokým stupňom ľudského rozvoja, spomedzi tranzitívnych krajín mu patrí tretie miesto. To by nás mohlo tešiť, ibaže HDP na obyvateľa je na Slovensku stále niekoľkonásobne nižšie ako vo vyspelých krajinách, aj po prepočítaní paritou kúpnej sily (2- až 3-násobne nižší). Rovnako je to v mzdovej oblasti. Približne 40 mld. Sk ročne predstavujú najnevyhnutnejšie investičné náklady na naštartovanie ekonomického rastu a zbližovanie hospodárstva s Európskou úniou. Je na tejto vláde a rozhodujúcej výrobnej sile našej krajiny, ako sa tieto vynaložené prostriedky prejavia v krátkom čase. To platí aj o náladách a najmä kvalite života občanov.

Eleonóra Bujačková

Počasie

Dnes bude oblačno, predpoludním na juhu prechodne polojasno. Na severe a východe miestami, inde ojedinele občasný dážď, od 1400 m sneženie. Najvyššia denná teplota 10 až 15, na severe miestami okolo 6, na horách vo výške 1500 m -1 stupeň. Slabý premenlivý, na východe spočiatku severný vietor 6 až 9 m/s.

V sobotu bude prevažne veľká oblačnosť a miestami občasný dážď. Nočná teplota 5 až 1, v horských dolinách miestami slabý mráz. Denná teplota 11 až 15 stupňov, na severe miestami aj chladnejšie. V nedeľu bude veľká oblačnosť až zamračené. Na mnohých miestach občasný dážď. Nočná teplota 7 až 3, denná teplota väčšinou 11 až 16 stupňov.

Slnko vyjde zajtra o 6.19 a zapadne o 19.30 hod.

Amsterdam

dážď10

Atény

polojasno19

Belehrad

polooblačno21

Berlín

občasný dážď13

Bratislava

oblačno14

Brusel

dážď10

Budapešť

oblačno16

Bukurešť

polojasno18

Frankfurt

občasný dážď15

Helsinki

oblačno9

Istanbul

polojasno12

Kodaň

prehánky10

Lisabon

polojasno18

Londýn

dážď11

Madrid

polooblačno21

Miláno

polooblačno18

Moskva

polooblačno13

Oslo

oblačno5

Paríž

občasný dážď13

Praha

dážď13

Rím

polooblačno19

Sofia

polooblačno18

Štokholm

prehánky8

Varšava

oblačno10

Viedeň

oblačno15

Záhreb

oblačno20

Ženeva

občasný dážď15

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.