Hospodársky denník
USD48,346 Sk
EUR43,538 Sk
CHF28,483 Sk
CZK1,257 Sk
  Pondelok  9.Apríla 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Keď sa povie hrubý domáci produkt, vtedy...

Viac sa zarába i utráca, štát má viac na daniach

Domáca ekonomika kráča rastovým tempom, Štatisticky úrad SR oznámil, že hru. . .

Oživenie stále iba na štarte

Fond obnovy novým fenoménom

Hoci predstavitelia podnikovej sféry už dlho upozorňujú na nevyhnutnosť, že reštrukturalizácia bankovej sféry by mala ísť ruka v ruke s re. . .

Efektívne využiť prostriedky

Počet nezamestnaných stabilizovaný, to znamená - vysoký

Nielen prísnu účelovosť prideľovaných prostriedkov na aktívnu politiku zamestnanosti, ale aj princíp ich efektí. . .

Vyššie rezervy

Devízové rezervy bankového okruhu SR sa k 4. aprílu v medzitýždňovom porovnaní zvýšili o 399,4 mil. USD na 5,7882 mld. USD. K nárastu prispeli len komerčné banky, ktoré zaznamenali ná. . .

Nárast produkcie

Stavebná výroba v Českej republike zaznamenala v druhom mesiaci tohto roka 16-percentný medziročný nárast. V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom sa stavebná výroba zvýšila o 4,8 %.. . .

Konečne dohoda

Švédska spoločnosť Volvo sa dohodla so svojím konkurentom DaimlerChrysler o predaji 3,3-percentného podielu v japonskej automobilke Mitsubishi Motors Corp., za ktorý minulý rok zaplat. . .

Horšie výsledky

Miera nezamestnanosti v USA sa v marci vyšplhala na svoje jedenapolročné maximum, keď dosiahla úroveň 4,3 %. V porovnaní s februárom tohto roka sa tento indikátor zvýšil o 0,1 %. Min. . .

Silný dopyt po dlhopisoch

Investori favorizujú slovenské obligácie

Štvrtková emisia obligácií Fondu národného majetku (FNM) SR, prostredníctvom ktorej fond získal viac ako 10 mld. Sk, bola podľa . . .

Dlh na hranici 10 miliónov

Na zriadenie nových fakúlt sú potrebné ďalšie financie

Prešovská univerzita založená pred tromi rokmi má dnes päť fakúlt, takmer 7700 študentov a 700 pedagógov. Rovnako. . .

Deficit roku 2002 bude nižší

Prognóza HDP podľa MF SR v roku 2002 - 3,6 %

Ministerstvo financií SR navrhlo, aby deficit budúcoročného štátneho rozpočtu klesol na 3,5 % hrubého domáceho p. . .

Peniaze do hôr

Na nákup spojovacej techniky, záchranného výstroja, sanitného materiálu, technických zariadení, na realizáciu spojovacieho systému a na kúpu terénneho automobilu uvoľnil príspevok v. . .

O spolupráci

Minister zahraničných vecí Ukrajiny Anatolij Zlenko uskutoční dnes a zajtra oficiálnu návštevu SR. S rezortným partnerom E. Kukanom bude rokovať o slovensko-ukrajinskej spolupráci a r. . .

Dotácie na nové byty

Stimulačné opatrenia vlády

Krajský úrad v Trnave požiadal v uplynulom roku o dotáciu 65 mil. Sk, na základe čoho boli vytvorené podmienky na dokončenie 274 nájomných bytov,. . .

Strany a hnutia

SNS - Podľa prvého podpredsedu J. Pašku, až na výzvu žilinskej krajskej organizácie, aby predsedníčka A. Malíková odstúpila, delegáti ostatných krajských konferencií, ktoré sa kona. . .

Malé opravy

Počas bežných a pravidelne vykonávaných revízií technického stavu Vodného diela Gabčíkovo boli na zariadeniach pravej plavebnej komory objavené drobné trhliny. Opravami však boli tieto. . .

Schválili stanovy

V piatok sa uskutočnilo mimoriadne valné zhromaždenie akcionárov Burzy cenných papierov v Bratislave (BCPB), a. s., ktoré schválilo úplné znenie stanov BCPB. Akcionári zobrali . . .

Budú straty

Vyše 300 živých jahniat z oščadnického družstva a ani z iných slovenských ovčích fariem sa nemôžu expedovať, keďže už teraz na vstupných hraniciach Talianska stoja kamióny so slovenský. . .

Austrálčania v SR

Delegácia austrálskeho parlamentu vedená predsedom jeho Poslaneckej snemovne Neilom Andrewom je od soboty na 3-dňovej oficiálnej návšteve SR. Dnes bude N. Andrew rokovať s predse. . .

Po zjazde

Za staronového predsedu zvolili delegáti III. zjazdu OZ Kovo Emila Machynu. Schválili program zväzu na roky 2001 až 2005. Základným cieľom je zníženie nezamestnanosti a zvýšenie miezd, ď. . .

Novela zákona o NBS

V záujme harmonizácie legislatívy s EÚ

Poslanci Národnej rady SR v piatok schválili novelu zákona o Národnej banke Slovenska, ktorá primárne rieši harmonizáciu legislatívnej. . .

Bez víz

Od zajtra, t. j. 10. apríla 2001, nebudú občania SR potrebovať víza do 15 členských krajín schengenského dohovoru (Belgicko, Dánsko, Fínsko, Francúzsko, Grécko, Holandsko, Island, Luxemb. . .

Pribudnú nezamestnaní

Zákonodárci naleteli skupinke podnikavcov?

Podľa Združenia oprávnených inžinierov a oprávnených technikov činných v stavebníctve (ZOIT) novely zákonov o autorizovaných arch. . .

Nepotrebná miliarda

Prednosť má drevo z námrazovej kalamity

Zmluvu o vzájomnej spolupráci podpísali Lesy SR, š. p., a Únia regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov. Cieľom je koordináci. . .

Vinovatá je obyčajná fľaša

Išlo o poškodenie dobrého mena?

V uplynulých dňoch sa rozpútala vojna medzi pivovarníkmi. Jablkom sváru bola celkom obyčajná fľaša. Typizovaná NRW z nemeckej plniacej . . .

Zo straty opäť do zisku

Obuvníci a kožiari boli v roku 2000 úspešnejší

Organizácie v kožiarskom a obuvníckom priemysle dosiahli v minulom roku tržby za vlastné výkony a tovar 7,853 miliardy Sk, . . .

Produkt politického boja

Komentuje Eleonóra Bujačková

Keby tento štát bol bohatý, nepotrebovali by sme azda žiadne dane. Ak však štátna pokladnica zíva prázdnotou, daňový systém by mal byť umný.. . .

Spolupráca vedy s praxou

Zamerajú sa na malých a stredných podnikateľov

Kancelária pre spoluprácu s priemyslom, ktorá vznikla na Strojníckej fakulty (STU) v Bratislave na základe dohody podpís. . .

Jedine pacient nič nemôže

Komentuje Ľudmila Koníková

Kvalita starostlivosti v zdravotníckych zariadeniach a jej kontrolovateľnosť patrí medzi najväčšie problémy rezortu. Súčasný minister zdravo. . .

Ako keby to nebola jedna vláda

Predseda ZMOS už nechce „bojovať s veternými mlynmi“

V júni uplynie dvadsať rokov čo bude Michal Sýkora starostom podtatranskej obce Štrba. „Chcem skončiť staro. . .

Licitovanie a principiálnosť

Zásadné zmeny od večera do rána

Starostu bratislavskej mestskej časti Staré mesto Richarda Frimmela na sneme ZMOS „veľmi prekvapilo vystúpenie podpredsedu vlády Iv. . .

Neistota znižuje záujem

V Senci im to ide, hoci aj s ťažkosťami

Do Senca neďaleko Bratislavy príde v sezóne od 750-tisíc až do jedného milióna návštevníkov, ktorých tam lákajú najmä Slnečné jaze. . .

Financie najmä zo zahraničia

Priradenie Skalice a Senice je vraj v poriadku

Viktor Nižňanský, ktorý zabezpečoval prípravu stratégie a koncepciu reformy verejnej správy, nepovažuje rozhodnutie . . .

Decentralizácia financií

Z vystúpenia ministerky financií B. Schmögnerovej na XI. sneme ZMOS-u

Reforma verejnej správy je po 10 rokoch najvýznamnejším zásahom do spravovania štátu. Tu viac ak. . .

drobničky

Výstavu s názvom Umenie akcie 1989 - 2000 s podtitulom Akčné tendencie deväťdesiatych rokov na Slovensku sprístupnili v Tatranskej galérii (TG) v Poprade. Expozícia je súčasťou projektu . . .

Ohlasujú horúce leto

Poruchy satelitných prenosov, ochromenie telefónnych liniek, narušené rádiové spojenie. To všetko má na svedomí mohutná elektromagnetická búrka na Slnku, ktorá nedávno prirobi. . .

Antibiotiká aj v mede?

V Bavorsku a Bádensku-Württembersku sa začína odvíjať nový škandál spojený s potravinami. Podľa informácií najnovšieho čísla časopisu Der Spiegel krajinské vlády už od roku . . .

Dick Francis je pojem

Tento fenomenálny britský spisovateľ je v našej krajine pojem. Od roku 1982 vyšlo v edícii Zelená knižnica vo vydavateľstve Slovenský spisovateľ tridsať titulov jeho detek. . .

ViArt spojí tvorcov

Rozvíjať duchovné a kultúrne hodnoty, ako aj spájať umelcov rôznych odvetví z Európy je cieľom neziskovej organizácie Asociácia mladých umelcov - ViArt. Podľa slov jej preds. . .

Vesmír sa nerozpína rovnako rýchlo

Pre laika nezaujímavá snímka, ktorú nedávno urobil Hubbleov vesmírny teleskop (HST), sa možno zaradí medzi prevratné objavy modernej astronómie. Záber sup. . .

Vybrali sme pre vás

Spred desiatich rokov je televízna adaptácia detektívneho príbehu známeho amerického spisovateľa Patrica Quentina Vo vyhni poludnia s Pavlom Mikulíkom, Emíliou Vášáryovou a Mar. . .

Kniha v transformácií

Vydavateľstvo Tranoscius so sídlom v Liptovskom Mikuláši, ktorého história siaha do roku 1898, sa v roku 1991 pretransformovalo na akciovú spoločnosť s 31 zamestnancami. Jeh. . .

počasie

Dnes bude veľká oblačnosť až zamračené a na väčšine územia dážď, v západnej polovici územia od stredných polôh sneženie. Najvyššia denná teplota 8 až 12, na východe územia okolo 15 stu. . .

Podnikanie popri zamestnaní

(Dokončenie zo 6. 4.)

Teda najneskôr do ôsmich dní od vzniku účasti na nemocenskom poistení a dôchodkovom zabezpečení, t. j. najneskôr do 8. 7. 2001 ste povinný . . .

Počasie v európskych mestách dnes a teplota v °C

Amsterdam*dážď*11

Atény*prehánky*17

Belehrad*dážď*10

Berlín*polooblačno*16

Bratislava*dážď*11

Brusel* dážď*11

Budapešť*dážď*11

Bukure. . .

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3 a vykurovacia krivka č. 1.

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 5. 4. 2001: Bratislava 99,69, S. . .

Rádio Slovensko

0.00 Nočná pyramída

5.05 Dobré ráno

8.30 Mojmír Groll: Omyl občana Robespierra. Pôvodná rozhlasová hra z obdobia sprisahania proti M. Robespierrovi

9.30 Pop brífing. Info. . .

Meniny

Na Slovensku

dnes Milena

v utorok Igor

V Českej republike

dnes Dušan

v utorok Darja. . .

Twist - pondelok

 6:00  Twist s Andym Krausom

 6:30  Prehľad tlače

 7:00  Žurnál Rádia Twist

       s Annou Sámelovou

 7:15  Šport

 7:33  Trendy v ekonomike

 9:30  Čierna skrinka. . .

. . .

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.