Hospodársky denník
USD48,346 Sk
EUR43,538 Sk
CHF28,483 Sk
CZK1,257 Sk
  Pondelok  9.Apríla 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Ohlasujú horúce leto

Poruchy satelitných prenosov, ochromenie telefónnych liniek, narušené rádiové spojenie. To všetko má na svedomí mohutná elektromagnetická búrka na Slnku, ktorá nedávno prirobila mnohým vedcom vrásky na tvári. Na oblohe bolo možné čírym okom pozorovať neobyčajnú svetelnú hru. Explóziu, ktorá bola najsilnejšia za posledných desať rokov, má na svedomí slnečná škvrna, ktorú vedci z americkej NASA označujú AR 9393. Miliardy ton vodíka, magnézia a magnetických kúskov už niekoľko dní doslova vybuchujú do vesmíru.

Podľa údajov amerických odborníkov je škvrna AR 9393 trinásťkrát väčšia než povrch Zeme a dosahuje šírku 140-tisíc kilometrov. Počas niekoľkých dní, keď sa robia rôzne hodnotenia, vypovedali službu niektoré satelity a rádiové signály. Na zemskú atmosféru totiž tlačia oblaky plynu a rozličné častice, ktoré sa pohybujú rýchlosťou 1,6 miliónov kilometrov za hodinu.

Ďalším efektom zvýšenej slnečnej aktivity je polárne svetlo, ktoré je za normálnych okolností viditeľné iba v niektorých oblastiach Aljašky alebo Fínska. Uplynulý víkend mohli polárnu žiaru vidieť aj v niektorých častiach Ameriky. Tak mohli napríklad obyvatelia Mexika, New Yorku, Arizony alebo Kalifornie pozorovať farebný úkaz na nočnej oblohe.

Podľa vedcov sa počet a veľkosť slnečných škvŕn mení v jedenásťročnom cykle. Ešte približne týždeň bude slnečná škvrna stáť oproti Zemi, potom sa začne odkláňať. Jej zväčšenie možno vidieť čírym okom cez ochranný filter. Odborníci varujú pred následkami slnečnej explózie. Môže nastať kolísanie prúdu, praskať žiarovky. Vylúčiť sa nedajú ani poruchy systémov v lietadlách, rádiového spojenia, výpadky satelitných spojení alebo káblových liniek. Zvýšená slnečná aktivita sa podpíše aj na zdravotnom stave človeka: bolesti hlavy, depresie, agresivita.

„Bláznivé počasie“ vo vesmíre nám s najväčšou pravdepodobnosťou prinesie megahorúce leto. Vedci z výskumného ústavu v Kanade tvrdia, že kozmické žiarenie je zárodkom kondenzácie mrakov. To bude mať za následok v prvej fáze zhoršené počasie, ale potom sa môžeme tešiť na hypertropické obdobie.

(mb)

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.