Hospodársky denník
USD48,346 Sk
EUR43,538 Sk
CHF28,483 Sk
CZK1,257 Sk
  Pondelok  9.Apríla 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Antibiotiká aj v mede?

V Bavorsku a Bádensku-Württembersku sa začína odvíjať nový škandál spojený s potravinami. Podľa informácií najnovšieho čísla časopisu Der Spiegel krajinské vlády už od roku 1995 vedia, že prírodný med z jednej z najväčších ovocinárskych oblastí pri Bodamskom jazere údajne často obsahuje antibiotikum streptomycín. Namiesto okamžitého zákazu používania antibiotika v poľnohospodárstve, tak ako to odporúča aj Výbor pre vedu Európskej komisie, sa zodpovední snažili problém radšej ututlať. Znečistený med prostredníctvom štátnych výkupov tajne odstránili a

Antibiotikum sa do medu dostalo pri pestovaní ovocia. Majitelia plantáží používajú postrek so streptomycínom proti baktériovej spále ovocných stromov, jednej z najnebezpečnejších nemocí, ktorá napadá predovšetkým jablone a hrušky. Včely potom látku prenášajú z kvetov do svojich úľov, kde streptomycín znečisťuje med.

Zistenie prítomnosti antibiotika v mede robí starosti aj Biologickému federálnemu úradu pre poľné a lesné hospodárstvo (BBA) v Braunschweigu. Odborníci úradu si musia vyjasniť otázku, prečo povolili dlhodobé používanie streptomycínu (pod obchodným menom plantomycín) ako postrekovej látky proti baktériovej spále, hoci existovali dôvody proti takémuto kroku. Antibiotikum sa používa aj v humánnej a veterinárnej medicíne, ale účinkuje len proti niektorým baktériám - aj to len obmedzene. Vedci pripomínajú, že prehnané užívanie streptomycínu môže prispieť skôr k vývoju rezistencie. Rozhodnutie riadiaceho výboru Európskej únie z mája 1999 sa vyslovilo výslovne proti používaniu antibiotík pri ochrane rastlín. Podľa vedcov totiž jestvuje dostatok účinných alternatív.

Časopis Spiegel v závere poukázal na to, že BBA a štuttgartské ministerstvo výživy sa zrejme pokúsili zamedziť publikovaniu materiálu o antibiotiku v mede. Preto v minulých dňoch horúčkovito zverejnili tlačové správy o tomto probléme a braunschweigský poľnohospodársky úrad oznámil, že zrušil povolenie na užívanie plantomycínu. Tento preparát na ošetrovanie ovocných stromov sa zatiaľ nemôže uvádzať na trh.

Ferdinand Vrábel

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.