Hospodársky denník
USD48,346 Sk
EUR43,538 Sk
CHF28,483 Sk
CZK1,257 Sk
  Pondelok  9.Apríla 2001

Vesmír sa nerozpína rovnako rýchlo

Pre laika nezaujímavá snímka, ktorú nedávno urobil Hubbleov vesmírny teleskop (HST), sa možno zaradí medzi prevratné objavy modernej astronómie. Záber supernovy 1997ff je podľa názoru Adama Riessa zo Space Telescope Science Institute v Baltimore dôkazom existencie „temnej energie“, ktorá je na príčine rozpínania vesmíru.

Termínom supernova sa označujú gigantické explózie, ktoré ukončia život mimoriadne hmotných hviezd. Jasnosť supernovy náhle prudko stúpne a potom pomaly klesá.

1997ff je od Zeme vzdialená desať miliárd svetelných rokov. Je to teda najvzdialenejšia supernova, aká bola doteraz pozorovaná. Zvláštne na nej je to, že je oveľa jasnejšia než by z dôvodu svojej vzdialenosti mala byť, aspoň keď zoberieme do úvahy rozšírenú teóriu o rozpínajúcom sa vesmíre.

Model rozpínania vesmíru od jeho zrodu - Veľkého tresku, pochádza z 20. rokov minulého storočia a jeho autorom je astronóm Edwin Hubble. V ostatných rokoch však základmi tejto teórie otriasli pozorovania vzdialených supernov.

Ešte pred tromi rokmi si vedci mysleli, že gravitácia spomaľuje rozpínanie vesmíru. Nové poznatky ukazujú, že gravitácia naozaj bola dominujúcou silou vo vesmíre, ale asi pred šiestimi miliónmi rokov musela toto prvenstvo prenechať antigravitácii, zvanej aj temná energia. Zatiaľ čo gravitácia objekty vzájomne priťahuje, antigravitácia ich núti od seba sa vzďaľovať.

Veľká jasnosť supernovy 1997ff naznačuje, že v skorom štádiu vývoja vesmíru jej vzďaľovanie od nás spomaľovala gravitácia. Potom začala pôsobiť antigravitácia a supernova sa začala vzďaľovať rýchlejšie.

Supernova 1997ff je zatiaľ posledným článkom v reťazi podobných pozorovaní a podľa Riessa aj jednoznačným dôkazom existencie antigravitácie. „1997ff nám ukazuje, že vesmír sa správa ako vodič auta. Keď sa blíži k červenej spomalí a hneď vyštartuje, len čo naskočí zelená,“ hovorí Riess.

Vedci zatiaľ nevedia, čo prepína vesmírny „semafor“ na zelenú. Odpoveď sa možno skrýva v Einsteinovej teórii relativity. Slávny vedec v nej hovorí o sile pôsobiacej proti gravitácii, ktorá je zárukou stability vesmíru. Pre Einsteina bola táto „kozmická konštanta“ záchranou vtedajšieho obrazu nemenného kozmu.

Po Hubbleho objavoch Einstein spomínanú teóriu zavrhol a kozmickú konštantu označil za najväčšiu hlúposť svojho života. Možno neprávom objav 1997ff ju ešte môže potvrdiť.

(TASR)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.