Hospodársky denník
USD48,346 Sk
EUR43,538 Sk
CHF28,483 Sk
CZK1,257 Sk
  Pondelok  9.Apríla 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Vytriezvenie akciových trhov

Poslednému minulotýždňovému obchodovaniu na japonskom akciovom trhu dominoval bankový sektor. Očakávaný balík ozdravných ekonomických opatrení, ktorého zverejnenie vláda presunula zo stredy na piatok, vyvolal zmiešané reakcie. Podľa vyjadrení obchodníkov je v balíku obsiahnutá podstata veci, no zároveň rôzne nezrovnalosti vyvolávajú v investoroch obavy, či bude vláda schopná zrealizovať plánované kľúčové opatrenia v takom zmätenom politickom prostredí. Balík by mal pomôcť bankovému sektoru zbaviť sa časti zlých úverov a znížiť citlivosť proti volatilnému akciovému trhu. Po predchádzajúcom posilnení utrpel bankový gigant Mizuho Holdings straty v dôsledku vlny vyberania ziskov a stiahol celý finančný sektor do červených čísel. Benchmarkový index Nikkei končil na 13 383,76 bodu s týždenným ziskom 2,95 %, pričom posledný deň mierne poskočil o 0,02 %.

Obavy z recesie

Po mimoriadne úspešnom štvrtkovom obchodovaní na amerických burzách prišlo piatkové vytriezvenie, keď sa pozornosť presunula k nepriaznivým dátam o rastúcej nezamestnanosti a k ďalším varovaniam korporácií pred horšími výsledkami. Marcová nezamestnanosť v USA vzrástla na 1,5-ročné maximum 4,3 %. Neistota z možného prepadu do recesie vyvolala vlnu predávania, ktorá vymazala časť predchádzajúcich ziskov a zatlačila technologický index NASDAQ na konečnú hodnotu 1720,36 bodu so stratou 3,62 %. Hlavný referenčný index burzy na Wall Street DJIA sa zošmykol o 1,28 % a týždeň finišoval na 9791,09 bodu.

Oslabenie technologického sektora zaznamenal v piatok aj britský akciový trh, ktorý reagoval na americké dáta o nezamestnanosti a následnom výpredaji akcií. V negatívnej zóne sa usadil aj farmaceutický a bankový sektor, benchmarkový index FTSE 100 si odpočítal 0,36 % na 5601,5 bodu. Svetlou výnimkou bol operátor siete mobilných telefónov Vodafone, ktorý získal 3,8 % a vďaka svojej vysokej váhe v báze indexu znížil jeho straty o 21

SAP dominoval

Prepad akcií SAP stiahol v piatok vedúci nemecký akciový index DAX do negatívneho teritória. Nálada na trhu sa zhoršila, keď investori zvýšili opatrnosť po štvrtkovom posilnení. Najväčší európsky softvérový gigant SAP zaznamenal divoký rast po podpísaní dohody s internetovým lídrom Yahoo!, no piatková korekcia ho pripravila o 4,41 % na 129,93 EUR. Referenčný index DAX sa oslabil o 1,29 % na 5698,88 bodu. Prepad o 76 % postihol softvérovú firmu CAA AG po varovaniach pred výrazným poklesom zisku a stiahol dolu technologický index Nemax 50 o 2,75 % na 1384,31 bodu.

Špekulácie o vyplácaní vysokých dividend akcionárom ropnej spoločnosti LUKOIL posunuli cenu jej akcií do kladných čísel, no nestačili udržať index RTS1-Interfax v pluse. Hlavný referenčný index zaznamenal v piatok stratu 0,7 % na konečných 166,17 bodu. Víťazstvo v súdnom spore s Federálnou burzovou komisiou pomohlo spoločnosti Norilsk Nickel posilniť sa po otvorení obchodovania, napokon však nasledoval väčšinu trhu do straty.

(J. Plačko/REUTERS)

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.