Hospodársky denník
USD48,346 Sk
EUR43,538 Sk
CHF28,483 Sk
CZK1,257 Sk
  Pondelok  9.Apríla 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Euro si drží svoju pozíciu

Euro ranné obchodovanie začínalo celkom dobre, hneď po nástupe európskych trhov sa mu podarilo posilniť nad figúrou 0,9. Po čase sa však na trhu realizovali väčšie nákupy dolárov predovšetkým nemeckými bankami, čo spôsobilo realizovanie stop loss príkazov najskôr pod 0,8970, a potom pod 0,8950. Vďaka tomu sa euro oslabilo až na minimum 0,8925. Neskôr sa kurz vrátil k 0,8950. Popoludní po uverejnení US čísel o zamestnanosti, ktoré boli horšie ako očakávania, a pomohli obnoviť obavy z vývoja US ekonomiky, euro začalo naberať na sile a postupne sa mu podarilo posilniť až nad 0,9020.

Sklamanie z uverejneného balíka opatrení, ktorými chce japonská vláda pomôcť oživiť ekonomiku, v piatok po nástupe ázijských trhov spôsobilo veľmi rýchle oslabenie jenu oproti doláru z úrovne 124 až na denné maximum 125,0. Dané úrovne však dolár nedokázal udržať, keď viceminister financií Kuroda varoval pred ďalším oslabovaním jenu a pohrozil intervenciou. Po tomto sa jen začal opäť nakupovať a popoludní sa kurz kótoval opäť pri figúre 124. Jenu pomáhala aj neistota z výsledkov stretnutia ministrov financií krajín východnej Ázie, od ktorého sa očakávalo vyjadrenie v prospech jenu a Japonska, pretože daná situácia nevyhovuje ich ekonomikám vďaka obmedzeniu exportov do Japonska. Oproti euru bolo obchodovanie s jenom tiež zaujímavé. Okrem uvedených faktorov pohyb kurzu ovplyvňovalo aj obchodovanie eura oproti doláru. Ráno kurz EUR/JPY začínal na úrovniach 111,10, počas dňa sa posilnil až k figúre 113, neskôr sa opäť vrátil k 111,10. Po popoludňajšom raste EUR/USD sa kurz dostal nad 111,60.

Libra začínala oproti doláru piatkové obchodovanie na úrovniach tesne pri 1,4260, hneď po nástupe európskych trhov nasledovala posilnenie eura oproti doláru, keď sa dostala nad figúru 1,43. Neskoršie posilnenie dolára oproti euru však libru neoslabilo, naopak, libra sa začala výrazne nakupovať, čo sa najvýraznejšie prejavilo po uverejnení zlých čísel o US zamestnanosti, po ktorých sa kurz dostal až nad figúru 1,44. Libra sa nakupovala aj vďaka štvrtkovému zníženiu librových sadzieb Bank of England, čo by v nasledujúcich mesiacoch malo pomôcť rastu UK ekonomiky. Predpokladaný rozdiel v rase ekonomík Veľkej Británie a krajín eurozóny v piatok pomohol aj predajom eura do libier. Aj keď v dopoludňajších hodinách sa euro najskôr posilňovalo z 0,6270 až k 063, neskôr sa situácia obrátila o 180 stupňov. Libra sa postupne posilnila až k 0,6250 a iba nákupy eura z dolárov zabránili ďalšiemu poklesu kurzu.

Ladislav Benedek

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.