Hospodársky denník
USD48,346 Sk
EUR43,538 Sk
CHF28,483 Sk
CZK1,257 Sk
  Pondelok  9.Apríla 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Núdzový ekonomický balík

Japonská vláda v piatok schválila núdzový ekonomický balík, ktorého úlohou je odbremeniť banky od ich nedobytných úverov, znížiť zadlženosť firiem a jeho súčasťou sú aj opatrenia na posilnenie trhu cenných papierov.

Nedobytné úvery

Pre 16 veľkých bánk zavádza dvojročný termín na likvidáciu existujúcich úverov dlžníkov, ktorí zbankrotovali alebo im hrozí bankrot. Zároveň zavádza trojročný limit na likvidáciu nových úverov, ktoré patria do rovnakej rizikovej kategórie. Toto opatrenie vstúpi do platnosti od začiatku tohto obchodného roka, teda od 1. apríla. Nedobytné úvery japonských bánk k 30. septembru dosiahli odhadom 32 bil. JPY (približne 253 mld. USD).

Opatrenia pre trhy

Obmedzenie podielov bánk na úroveň zodpovedajúcu ich možnostiam v oblasti riadenia rizík, čo podľa definície musí patriť do rámca 100 % ich čistej hodnoty. To pomôže znížiť ich zraniteľnosť kolísaním trhu cenných papierov. Krížové podiely bánk sa v súčasnosti odhadujú približne na 35 až 45 bil. JPY, čiže zhruba 135 % ich čistej hodnoty.

Dočasné vytvorenie korporácie pre nákup bankových akcií, čím absorbuje predaj nadbytočných podielov bánk a zabráni negatívnemu dosahu na trh cenných papierov. Fond odkúpi tieto nadbytočné akcie za trhovú cenu v určitom časovom rámci.

Legislatíva pre fond odkupovania akcií musí vzniknúť čo najskôr. Minister hospodárstva T. Aso nevylučuje, že návrh zákona bude predložený a schválený už v rámci súčasného parlamentného obdobia, ktoré sa končí 29. júna.

Uváženie využitia štátnych financií, napríklad, z poistenia vkladov, na pokrytie potenciálnych strát a súčasne zabezpečiť vládne záruky na získané peniaze.

Daňové iniciatívy

Preskúmanie opatrení na oživenie trhu cenných papierov, napríklad, povzbudiť individuálnych investorov a podporiť pozemkové transakcie, ktoré podporujú štrukturálnu reformu. T. Aso uvádza, že uplatnenie tohto balíka závisí od daňových opatrení.

Vplyvný daňový výbor dominantnej Liberálno-demokratickej strany pravdepodobne do 20. apríla odsúhlasí potrebné kroky.

Ostatné

Podpora transakcií s nehnuteľnosťami s cieľom zlepšiť likviditu na realitnom trhu. Premiér vytvorí špeciálnu komisiu, ktorá vypracuje komplexný plán na oživenie mestských oblastí a zefektívnenie využívania pôdy.

Vypracovať opatrenia na tvorbu pracovných miest a poskytnúť „bezpečnostnú sieť“ pre prepustených ľudí.

(TASR)

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.