Hospodársky denník
USD48,346 Sk
EUR43,538 Sk
CHF28,483 Sk
CZK1,257 Sk
  Pondelok  9.Apríla 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Skončenie ziskovej série ropy

Posledné minulotýždňové obchodovanie na trhu ropy na New York Mercantile Exchange (NYMEX) sa nieslo v znamení predvíkendového vyberania ziskov, ktoré prerušili ziskovú sériu tejto strategickej komodity. Májové dodávky ropy si v piatok odpočítali 18 USc zo svojej otváracej hodnoty a finišovali obchodovanie na úrovni 27,08 USD za barel. Prechádzajúce zisky boli výsledkom špekulácií o možnom nedostatku benzínu v letných mesiacoch tohto roka, čo pôsobilo ako nepriamy stimul na posilňovanie hlavného trhu. Aj napriek piatkovej korekcii na trhu stále rezonujú dohady o nedostatočnej ponuke benzínu v najbližších mesiacoch, ktoré sú podporované aj sezónne zvýšeným spotrebiteľským dopytom. Vzhľadom na tento fakt sa májový benzín oslabil o minimálnych 0,02 USc a zatváral seansu na úrovni 97,20 USc za galón. V prípade rovnako datovaného vykurovacieho oleja sa cena stabilizovala na hodnote 72,81 USc za galón pri strate 0,84 USc. Zverejnenie indikátorov trhu práce v USA, kde došlo k rastu miery nezamestnanosti, opätovne zvyšuje pravdepodobnosť krátkodobej recesie v hospodárstve. Tieto špekulácie následne limitujú prípadné posilnenie ropy vzhľadom na klesajúci dopyt v US ekonomike.

Očakávané zisky

Zisky spoločnej európskej meny a austrálskeho dolára oproti americkému doláru na svetových devízových trhoch podporili na konci minulého týždňa posilnenie trhu drahých kovov na newyorskom COMEX-e. Určitú cenovú podporu vytváral aj stabilný fyzický dopyt priemyselných spracovateľov. Vzhľadom na oslabenie US dolára, ktoré automaticky zlacňuje nákup kontraktov zlata pre mimoamerických investorov, došlo k výraznejšej aktivite európskych obchodníkov. Rovnaká orientácia dominovala v prípade austrálskych ťažobných spoločností, ktoré využívali slabosť US dolára na mohutný hedging svojich pozícií. Júnové futurity zlata poskočili o 1,80 USD a zatvárali piatkové obchodovanie na úrovni 260,90 USD za troyskú uncu. Spotová cena tohto kovu sa ustálila na hodnote 259,65/260,15 USD/oz. Opačný vývoj postihol májové kontrakty striebra, ktoré sa v priebehu piatkovej seansy oslabili o 1,80 USc a finišovali na 4,335 USD/oz. Podľa vyjadrení analytikov bol tento trend určovaný najmä pretrvávajúcim prebytkom svetovej ponuky tohto kovu. Zmiešaný vývoj bol charakteristický aj pre platinou vedenú skupinu kovov, kde júnové paládium zatváralo na úrovni 692,55 USD/oz pri zisku 7,55 USD. V prípade kontraktov platiny s dodávkou v júli došlo k oslabeniu o 1,50 USD na záverečných 554,50 USD/oz.

Meď na minime

Špekulácie o budúcom vývoji US ekonomiky spolu so stabilným medvedím trendom na Wall Street vyvolali na trhu medi na COMEX-e vlnu predajov, čoho výsledkom bolo dosiahnutie 21-mesačného minima benchmarkových dodávok tohto základného kovu. Tieto determinanty automaticky vyvolávajú dohady o radikálnej redukcii dopytu spracovateľských spoločností z dôvodu prípadnej ekonomickej recesie, čo sa pri stabilnej ponuke nevyhnutne prejaví v oslabovaní tohto kovu. Aktívny májový kontrakt si v piatok odpočítal 1,80 USc a finišoval obchodovanie na úrovni 75,05 USc za libru.

(M. Tirpák/REUTERS)

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.