Hospodársky denník
USD48,346 Sk
EUR43,538 Sk
CHF28,483 Sk
CZK1,257 Sk
  Pondelok  9.Apríla 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Záporná bilancia CEFTA

Záver minulého týždňa nepriniesol investorom na českom akciovom trhu veľa radosti. Obchodovaniu dominoval prepad akcií telekomunikačnej spoločnosti České radiokomunikace a stiahol do straty aj referenčný index pražskej burzy PX-50. Ten zatváral blízko rekordného minima oslabený o 0,97 % na hodnote 418,5 bodu. České radiokomunikace prišli o výrazných 11,7 % na 673 Kč, čo je najnižšia hodnota od októbra 1998. Obchodníci tvrdia, že akcie firmy sú extrémne rizikové a nikto ich nechce nakupovať, kým sa nevyjasní situácia okolo privatizácie a vyplácania dividend.

Lepšia nálada vládla v priebehu piatkového obchodovania na poľskom akciovom trhu, kde index najviac kapitalizovaných titulov vymazal časť predchádzajúcich strát. Napriek tomu, že WIG 20 končil posledný obchodovací deň minulého týždňa so ziskom 1,5 % na 1367,2 bodu, týždňová bilancia je záporná. V stredu padol index na dvojročné minimum a ani následná konsolidácia nepresvedčila investorov o trvalejšom oživení. Analytici predpokladajú, že nasledujúce mesiace sa budú niesť v znamení spomaľovania rastu domácej ekonomiky. Zníženie sadzieb o celé percento centrálnou bankou považujú za nedostatočné a dúfajú, že banka bude pokračovať v uvoľňovaní monetárnej politiky v záujme podpory akciového trhu pred koncom prvého polroka.

Paradoxne v situácii, keď telekomunikačný sektor vo svete zaznamenáva oslabenie, maďarský gigant Mátav sa tešil v piatok záujmu zahraničných investorov. Začiatok obchodovania na burze v Budapešti bol podľa vyjadrení dílerov veľmi optimistický, pozitívnym signálom boli nákupné príkazy spoza hraníc. Neskôr sa však pozornosť sústredila na americké trhy a stiahla referenčný index BUX na hodnotu 6712,66 bodu so stratou 0,39 %. Akcie telekomunikačného Mátavu tvorili viac ako polovicu denného obratu na burze, ich cena poskočila o 10 na 877 HUF.

Hlavným účinkujúcim na piatkovom obchodovaní na slovenskom akciovom trhu boli akcie VSŽ, ktorých sa prostredníctvom priamych prevodov zobchodovalo 1,4 % z celého balíka pri cene 260 Sk za akciu. V anonymnom obchodovaní prevážili stratové tituly, preto akciový index SAX zatváral seansu oslabený o 0,22 % na 83,26 bodu. So ziskom 9,38 % na 175 Sk končili akcie SES Tlmače, no ich pozitívny vplyv vymazali účastiny Slovakofarmy (strata 2,04 % na 1200 Sk) a Závodu SNP (strata 6,25 % na 75 Sk). Celkovo sa zobchodovali cenné papiere za 289,3 mil. Sk.

(J. Plačko/REUTERS)

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.