Hospodársky denník
USD48,346 Sk
EUR43,538 Sk
CHF28,483 Sk
CZK1,257 Sk
  Pondelok  9.Apríla 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Neschopná inštitúcia?

Akvizičný úrad ministerstva obrany čelí kritike

Akvizičný úrad ministerstva obrany, ktorý je zodpovedný za armádne zákazky je údajne neschopný. Práve tak ho charakterizoval nový ekonomický námestník ministerstva Jaroslav Tvrdík. Za posledné dva roky uzatvoril viac ako šesťtisíc kontraktov za viac než 30 miliárd Kč, avšak mnoho z nich podľa námestníka treba preskúmať. Kritickú analýzu systému nákupov odovzdal ministrovi obrany Vladimírovi Vetchému. „Požiadal som v tomto zmysle o vypracovanie analýzy týkajúcej sa procesu nielen nákupov v prípade jednotlivých zákaziek, ale celého systému práce tohto úseku. Analýza by mala odpovedať na otázku, ako zmeniť systém k lepšiemu, ako ho zlepšiť a zjednodušiť a aké otázky možno preniesť na nižšiu veliteľskú úroveň,“ povedal ku kritickému vyjadreniu svojho námestníka minister Vetchý.

Najzásadnejšiu chybu vidí jeho námestník v zaistení právneho servisu a na ministerstve vraj dnes nie je právnik, ktorý by chcel nastúpiť do funkcie na akvizičnom úrade. K tomuto problému minister uviedol, že ide o zložitejšiu záležitosť. „Právnici musia poznať veľmi dobre obchodné právo a musia mať s akvizíciami nejaké skúsenosti. Musia mať i zodpovedajúcu prax a nemôžu do funkcie nastupovať hneď po skončení právnickej fakulty. Problém je spojený s veľkou zodpovednosťou, pretože spolurozhodujú o pomerne vysokých finančných objemoch,“ objasnil minister. K naznačenému problému možnej korupcie v prípade armádnych zákaziek Vetchý povedal, že na jej odhaľovanie slúži inšpekcia ministra a niektoré prípady už boli riešené. Vyšetrovateľ už obvinil niekoľko súčasných i bývalých pracovníkov ministerstva a generálneho štábu, ale ako uviedol minister, žiadny aktuálny prípad mu v poslednom čase nepredložili.

Svoj názor k akvizičnej činnosti ministerstva obrany má i šéf branno-bezpečnostného výboru snemovne Petr Nečas, ktorý je dlhodobým kritikom armádnych zákaziek. „S niektorými závermi námestníka ministra sa zhodujem a sú dlhodobejšieho charakteru, aj keď nesúvisia iba so súčasným vedením ministerstva obrany. Dvoma základnými príčinami súčasného stavu je najmä obrovská koncentrácia ekonomických právomocí v rukách iba niekoľko málo ľudí a obrovská centralizácia ekonomického rozhodovania. Druhý dôvod vidím vo veľmi komplikovanej organizačnej štruktúre v oblasti ekonomického zabezpečenia o ktorú sa stará viacero úradov a inštitúcií, ministerstvom začínajúc cez jeho majetkovú sekciu a akvizičný úrad, národný úrad pre vyzbrojovanie a ďalšie,“ povedal Nečas. Podľa neho problém s akvizíciami trvá dlhý čas, keďže tento systém bol vytvorený už v polovici deväťdesiatych rokov. Nečas je presvedčený, že minister obrany urobil veľkú chybu v tom, že neprikročil s patričnou razanciou k rozsiahlej reštrukturalizácii svojho ekonomického úseku a k širším personálnym výmenám. Naopak, podľa neho, niektorí ľudia dosadení do funkcií na ministerstve obrany súčasným ministrom tieto problémy ešte viac prehĺbili.

Ivo Skoumal

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.