Hospodársky denník
USD48,346 Sk
EUR43,538 Sk
CHF28,483 Sk
CZK1,257 Sk
  Pondelok  9.Apríla 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Chránenci Busha?

Už to teda nie je len Rada Európy, ktorá volá po „zlepšovaní postavenia Rómov - Cigánov“ v Európe, „najpočetnejšej menšiny na kontinente, ktorá je často terčom diskriminácie“. Najnovšie, pri príležitosti Medzinárodného dňa Rómov sa aj USA rozhodli zasadiť za ich práva, a to na celom svete, aj keď podľa hovorcu amerického ministerstva zahraničných vecí R. Bouchera azda najviac v krajinách strednej, východnej a južnej Európy. Zákony proti diskriminácii totiž na Slovensku, v Rumunsku a Bulharsku podľa USA nestačí len prijať, ale aj uplatňovať. A je len samozrejmé, že Maďarsko či Česká republika by mali podobný zákon prijať čo najskôr. USA preto poskytnú európskym Rómom viac ako 585 000 dolárov na štipendiá, komunálne, zdravotné a vzdelávacie projekty. Nuž, proti pomocnej ruke, teda aj finančnej, sa nedá nič namietať, aj keď väčšina spomínaných Rómov by dozaista privítala skôr otvorené americké hranice. Ako ukazujú štatistiky žiadostí o azyl v západnej Európe, Rómovia si vždy vyberali krajiny, kde dostali väčšie vreckové, resp. lepšiu finančnú opateru. Len nedávno belgický premiér Guy Verhofstadt počas návštevy na Slovensku Rómom odkázal, že azylová procedúra v Belgicku sa zmenila a nemôžu získať výhody. A Rómska inteligencia za spolunažívanie (RIS) zasa vyzvala Rómov, aby „neodchádzali zo svojej vlasti, Slovenska, lebo nehumánny postoj Belgicka dokazuje, že Európa je síce otvorená, ale Rómovia sú a budú len nevítanými cudzincami v nej“. Neviem, či aj toto je diskriminovanie zo strany SR, resp. iných krajín SVE, keď sa Rómom dovoľuje cestovať, a to dokonca letecky. Veď mnohí občania SR si to nikdy dovoliť nemohli. Posledná správa z ČR napríklad hovorí, že 60 Rómov opäť skúša šťastie v Anglicku, pričom, aby sa vyhli prísnejšej kontrole na ruzynskom letisku, kam Briti posadili imigračného úradníka, lietajú z viedenského Schwechatu, a to za peniaze z predaných bytov. Nuž, rómsky problém skutočne nie je len naším problémom.

Neviem ani, aké percento z americkej populácie predstavujú Rómovia, aj keď nepochybujem, že dozaista tí, čo tam sú, majú príkladné práva. V Európe žije približne sedem miliónov Rómov, v SR predstavuje podiel Rómov 10 percent všetkého obyvateľstva. Možno obyvateľstvo má niekedy obavy, veď podľa oficiálnych údajov je podiel Rómov napríklad na lúpežiach 40-percentný, pričom medzi najťažšími zločincami odsúdenými do tretej nápravnovýchovnej skupiny je podiel Rómov až 49 percent a medzi mladistvými dokonca 67 percent. Na druhej strane sa však vydeľujú značné finančné prostriedky na rôzne granty, nielen zo štátneho rozpočtu, ale aj z prostriedkov EÚ.

Pravdou totiž je, a priznal to pre nemecký denník Handelsblatt nemenovaný predstaviteľ EÚ, že vízová povinnosť voči krajinám z Východu, a najmä voči Rumunsku a Bulharsku, je z jediného dôvodu - „po jej odbúraní by Západ zaplavili Cigáni z Východu. Rómovia musia zostať vonku - taká je zásada kontroverznej západoeurópskej politiky“.

(sb)

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.