Hospodársky denník
USD48,983 Sk
EUR43,269 Sk
CHF28,116 Sk
CZK1,256 Sk
  Štvrtok  10.Mája 2001

Cena, kvalita a patriotizmus

Vyrobiť a predať je zo dňa na deň ťažšie ako doviezť a predať

Nechceme od vlády, aby podporovala domácich výrobcov, ale aby podporovala predajcov domácich výrobkov, vyjadril svoj názor Juraj Bálik, obchodný riaditeľ spol. s r. o. Akutrade Banská Štiavnica. Podľa neho sú podmienky dovozcov lepšie ako podmienky výrobcov. Slovenskej olovenej štartovacej autobatérii HT Alfa konkurujú na vnútornom trhu výhradne zahraničné značky. Aj keď sú väčšinou drahšie, majú na rozdiel od sotva päťročnej HT Alfy výhodu tradície. „Slovák sa díva na cenu,“ mieni J. Bálik, „preto sa usilujeme byť asi 5 až 7 % pod cenou dovozcov. Marketing sme postavili na tom, že naši ľudia by mali kupovať slovenské výrobky, preto sme sa aj prihlásili do Slovak Gold a veríme, že tento certifikát nám tiež pomôže.“

Korbáčiky z pareného syra z Tvrdošínskej mliekarne chutia vynikajúco, či sú klasické slané alebo korenené. Konateľka spoločnosti Anna Karetková vraví, že sa usilujú zvýšiť hlavne predajnosť výrobkov mliekarne, pričom ani nadštandardnú kvalitu nezvýrazňujú vyššou cenou. „Vyrábame ekologicky čisto, zdravo a kvalitne.“ V Tvrdošíne pracujú podľa systému kvality ISO 9002 a majú pridelené aj európske číslo, na základe ktorého môžu vyvážať na trhy EÚ. Vyvážajú najmä do Maďarska, začali s vývozom oštiepkov do Nemecka a korbáčikov do Rakúska. Dokonca pod dozorom rabína vyrábajú aj kóšer výrobky na export do Izraela.

„Sú na svete teritóriá, kde rozhodujúcim kritériom na hodnotenie tovarov je kvalita,“ vraví riaditeľ a. s. Pastorkalt z Nových Zámkov Peter Višňovský. „A aj keď ide o kombináciu dvoch faktorov, inde viac rozhoduje cena.“ Pastorkaltu pomáha, že vznikol ako spoločný podnik talianskeho výrobcu chladiaceho nábytku Pastorfrigor a slovenských akcionárov. Ich chladiaca vitrína Klára na báze vlastného vývoja a dizajnu sa už vydala do sveta - do Ruska, Lotyšska, ČR, majú objednávky aj z Austrálie a Argentíny. Domáci trh, ktorý nedávno hodne modernizoval predajne a bol tak dobrým odbytiskom, však pre Pastorkalt je už malý. Preto je preň kooperácia so zahraničným partnerom výhodná v oblasti výroby, aj v predaji, v exporte.

Že je ľahšie doviezť, ako vyvinúť a dať na trh vlastný výrobok, si myslí aj MVDr. Zlata Petrová, manažérka kvality z a. s. Hydina ZK Košice. „Garantovať zdravotnú neškodnosť, vytvárať celý systém riadenia vrátane evidencie, to chce veľa ľudí a veľa peňazí,“ hovorí. Je presvedčená, že firmy, ktoré predávajú za nízke ceny, tento systém riadenia neuplatňujú. Veď ak len mäsová surovina do výrobku stojí 30 - 35 Sk, k tomu koreniny, stabilizátory, už máte 50 Sk. Ale výrobca si ešte musí pripočítať niečo aj na réžiu, obchodník svoju maržu. „Pýtam sa vás, čo ľudia jedia v mäsovom výrobku za 50 korún?!“ - rozohňuje sa dr. Petrová, presvedčená, že ich údená hydinová šunka ocenená Slovak Goldom, ale aj ostatné hydinové výrobky, stoja za to, za čo sa predávajú.

Slovenský výrobca, či už chce uspieť na domácom alebo zahraničnom trhu, nemá šancu predávať privysoko nad výrobnú cenu. Zahraniční odberatelia automaticky očakávajú, že bude lacnejší, veď je z východu! A na domácom trhu, či už ide o obchod medzi firmami alebo o dodávky do maloobchodnej siete, sa každý výrobok, ktorý si chce dať zaplatiť nadštandardnú kvalitu, dostáva do polohy luxusu a nemôže rátať s masovejším odbytom. Skúsenosti výrobcov harmonizujú s výsledkami prieskumu v krajinách strednej a východnej Európy zameraného na spotrebiteľský patriotizmus. Z toho totiž podľa Lenky Augustínovej z GfK Slovakia vyplýva, že ani slovenskí spotrebitelia, aj keď prejavili o niečo viac patriotizmu ako je priemer porovnávaných štátov, nie sú ochotní zaplatiť vyššiu sumu za kvalitný domáci výrobok oproti lacnejšiemu dovozu. Pritom slovenské ženy prejavili viac nákupného patriotizmu ako muži.

Zuzana Krútka

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.