Hospodársky denník
USD48,983 Sk
EUR43,269 Sk
CHF28,116 Sk
CZK1,256 Sk
  Štvrtok  10.Mája 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Naša šanca proti hepatitídam

Tretiu dávku očkovacej látky može záujemca získať zdarma

Najväčšou bariérou pri prevencii proti hepatitíde typu A a B u nás je cena očkovania. A práve tú sa pokúšajú odborníci z oblasti pediatrie, ale aj infektológie už niekoľko rokov prekonať. Jedna z popredných spoločností, ktorá sa zaoberá výskumom a vývojom vakcín, GlaxoSmithKline prišla s návrhom poskytnúť vakcináciu za zvýhodnených podmienok. U nás sme zaviedli povinné očkovanie proti hepatitíde B u osôb s vyšším rizikom nákazy v roku 1985. Pred tromi rokmi sa SR pripojila k výzve Svetovej zdravotníckej organizácie a začlenila očkovanie novorodencov proti hepatitíde B do vakcinačného programu ako povinné a hradené zo štátneho rozpočtu. Najrizikovejšou skupinou z hľadiska nákazy sú však dnes adolescenti, začínajúci so sexuálnou aktivitou (ochorenie sa môže preniesť aj bozkom). Okrem iného aj preto je potrebné sústrediť sa na celú vekovú skupinu detí, ktoré nezastihlo celoplošné očkovanie. Následky ochorenia, ktoré sa označuje aj ako „tichý zabijak“, sa zvyčajne prejavia medzi 35. až 65. rokom života, teda v produktívnom veku. Riziko úmrtia na rakovinu alebo cirhózu pečene, ktoré zapríčinila hepatitída B, je v chronickom štádiu ochorenia približne 25-percentné. A práve očkovanie proti hepatitíde B zabezpečuje dlhodobú ochranu. „Diera“ však existuje aj v očkovaní proti hepatitíde A. Nie je však veková, ale geografická. Každoročne na niekoľkých miestach na Slovensku vznikajú epidémie tohto ochorenia. Hepatitída A je jedna z najrýchlejšie sa šíriacich chorôb najmä v detských kolektívoch. Slovenská pediatrická spoločnosť podporuje očkovanie proti hepatitíde typu A. Podľa prof. MUDr. Svetozára Dluholuckého „ak chceme celoplošne ochrániť populáciu, je potrebné, aby bola zaočkovanosť viac ako 80-percentná“.

Výhodné je očkovať proti obom ochoreniam naraz. Pozostáva z postupného podania troch dávok vakcíny. Pri zaočkovaní kombinovanou vakcínou trvá garantovaná ochrana desať rokov, no jej predpokladaná účinnosť je až tridsať rokov. Spoločnosť GlaxoSmithKline poskytne všetkým, ktorí sa dajú v máji zaočkovať kombinovanou vakcínou, jej tretiu dávku zdarma.

Ľudmila Koníková

Počasie

Dnes bude polojasno, v priebehu dňa sa pri časom zväčšenej oblačnosti vyskytnú lokálne prehánky, najmä na severe a na východe. Zrána miestami hmlisto. Najvyššia denná teplota 19 až 23, na Kysuciach, Orave, v Liptove a na Spiši okolo 17 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 8 stupňov. Severný až severovýchodný vietor 2 až 5 m/s, na východe miestami okolo 7 m/s. V piatok bude polojasno, na severe a východe oblačno a miestami prehánky alebo občasný dážď. Nočná teplota 10 až 6 stupňov, v horských dolinách okolo 4 stupňov. Denná teplota 18 až 22, na severe okolo 16 stupňov. V sobotu bude jasno až polojasno, na horách cez deň až oblačno a ojedinele zrážky. Nočná teplota 9 až 5, v údoliach lokálne okolo 3 stupne. Denná teplota väčšinou 17 až 22 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 5.19 a zapadne o 20.18 hod.

Amsterdamoblačno18
Aténypolooblačno21
Belehradoblačno21
Berlínjasno21
Bratislavapolooblačno22
Bruseloblačno18
Budapešťpolooblačno24
Bukurešťoblačno21
Frankfurtpolooblačno18
Helsinkioblačno16
Istanbuloblačno18
Kodaňpolooblačno18
Lisabonpolooblačno18
Londýnoblačno17
Madridpolooblačno19
Milánopolooblačno23
Moskvaoblačno14
Oslooblačno16
Parížoblačno20
Prahapolooblačno20
Rímpolooblačno22
Sofiaoblačno17
Štokholmoblačno18
Varšavapolooblačno18
Viedeňpolooblačno21
Záhreboblačno17
Ženevaoblačno17

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.