Hospodársky denník
USD48,983 Sk
EUR43,269 Sk
CHF28,116 Sk
CZK1,256 Sk
  Štvrtok  10.Mája 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Zvyk je železná košeľa

Komentuje Eleonóra Bujačková

Zákon o zachovaní peňazí sa podobá zákonu o zachovaní hmoty. Ani peniaze teda nemôžu jednoducho zmiznúť. Iba sa premiestňujú a menia svoju podobu. Z bankoviek na zlato, akcie, zmenky, prácu a naopak. Pokiaľ peniaze niekde boli a už tam nie sú, isté je, že sú niekde inde. Proste zákon. Filmový strih.

V prvých štyroch triedach pokračujúcej školy reálneho kapitalizmu sme sa učili, čo všetko má alebo má mať svojho vlastníka, že za všetko niekto konkrétny zodpovedá. Za vyprázdňovanie odpadových košov, za prevádzku na železnici, rovnako ako za podniky, banky či za lotérie. Učili sme sa, že to je princíp a vlastne zákon. Filmový strih. Niečo tu však nehrá. Buď sa zákony vzpriečili alebo s nami ktosi hrá „betla“. Nedávno sme sa o. i. dozvedeli, že miliardová strata jednej krachujúcej finančnej ustanovizne bude pokrytá okrem iného aj z rezerv štátu. Ergo, z rezerv nášho vrecka. Ani slovo o tom, kto tie peniaze ukradol a kto ich má teraz, keď ich nemá inštitúcia, ani slovo o tom, kto je menovite za to zodpovedný. Rovnako tak máme z vlastného vrecka doplatiť dlhy verejnoprávnych inštitúcií, štátnych podnikov, fondov atď., a pritom všetkom by sme ešte mali jasať, ako dobre to s našou ekonomikou ide.

Ale väčšine sa akosi jasať nežiada! Čo je štát vreckár, ktorý môže beztrestne „rajzovať“ v našich „šrajtofliach“? Sme my baránkovia akýsi, k nekonečnému plateniu za chyby iných predurčení? Asi kým nikomu nebudeme stáť ani za to, aby nám povedal, kto a ako ukradol milióny, ktoré napokon zaplatíme my. Ale čo, usmievajme sa. Veď môže byť aj horšie. Ešte je veľa takých, ktorým sa „nepodarilo“ rozkradnúť banku, vytunelovať fond, zlikvidovať podnik... Možno si zvykneme a ani sa už nebudeme nad ničím

Čo človek nemôže zmeniť, na to by si mal zvyknúť, pretože emigrovať nie je kam. Kto si nezvykol na aroganciu a čakal, že sa čosi zmení, čaká doteraz. Musí existovať akýsi zákon o zachovaní pažravosti politických strán. Kým sú malé, kým sú v opozícií, sú prísnym kritikom tých vládnucich. Potom, keď sa dostanú do parlamentných lavíc a k rozhodovaniu, razom je to celkom iné. Máme si zvyknúť, že všetko má síce svojho vlastníka, avšak, že za všetko zodpovedáme my - občania? Máme si zvyknúť, že ušľachtilo sa tváriaca strana a jej líder sú doteraz „neuspokojenou“ stranou? Máme si zvykať a čakať až náš hlas doľahne do nebies? Potom budeme profitovať my? Radšej si však

Počasie

Dnes bude polojasno, v priebehu dňa sa pri časom zväčšenej oblačnosti vyskytnú lokálne prehánky, najmä na severe a na východe. Zrána miestami hmlisto. Najvyššia denná teplota 19 až 23, na Kysuciach, Orave, v Liptove a na Spiši okolo 17 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 8 stupňov. Severný až severovýchodný vietor 2 až 5 m/s, na východe miestami okolo 7 m/s. V piatok bude polojasno, na severe a východe oblačno a miestami prehánky alebo občasný dážď. Nočná teplota 10 až 6 stupňov, v horských dolinách okolo 4 stupňov. Denná teplota 18 až 22, na severe okolo 16 stupňov. V sobotu bude jasno až polojasno, na horách cez deň až oblačno a ojedinele zrážky. Nočná teplota 9 až 5, v údoliach lokálne okolo 3 stupne. Denná teplota väčšinou 17 až 22 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 5.19 a zapadne o 20.18 hod.

Amsterdamoblačno18
Aténypolooblačno21
Belehradoblačno21
Berlínjasno21
Bratislavapolooblačno22
Bruseloblačno18
Budapešťpolooblačno24
Bukurešťoblačno21
Frankfurtpolooblačno18
Helsinkioblačno16
Istanbuloblačno18
Kodaňpolooblačno18
Lisabonpolooblačno18
Londýnoblačno17
Madridpolooblačno19
Milánopolooblačno23
Moskvaoblačno14
Oslooblačno16
Parížoblačno20
Prahapolooblačno20
Rímpolooblačno22
Sofiaoblačno17
Štokholmoblačno18
Varšavapolooblačno18
Viedeňpolooblačno21
Záhreboblačno17
Ženevaoblačno17

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.