Hospodársky denník
USD48,983 Sk
EUR43,269 Sk
CHF28,116 Sk
CZK1,256 Sk
  Štvrtok  10.Mája 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Lietajúce štvornožky

Väčšina lietajúcich jašterov sa po zemi pohybovala štvornožky a nie po dvoch nohách ako vtáky. Nešlo o chôdzu v pravom zmysle slova, ale o pohyb ako ho poznáme u netopierov. Vyplýva to z analýz najnovších skamenelín z Brazílie a oblasti nemeckého Solnhofenu, ktoré urobili nemeckí paleontológovia Helmut Tischlinger a Eberhardt Frey.

„Na základe teraz skúmaných skamenelín môžeme nanovo rekonštruovať anatómiu nôh a rúk,“ povedal Tischlinger. „Tri malé prsty sa pri chôdzi stočili oveľa viac dozadu než sme si doteraz mysleli. Svedčia o tom aj stopy lietajúcich jašterov z Francúzska.“ Novinkou sú šupiny na vankúšikoch chodidiel a pätách zadných končatín. Tischlinger z toho vyvodzuje, že lietajúce jaštery sa nepohybovali po špičkách prstov ako vtáky, ale mali chodidlá a jasne rozoznateľné vankúšiky na pätách.

Tieto poznatky sú podľa vedcov celkom presvedčivým dôkazom toho, že jaštery používali pri chôdzi predné i zadné končatiny. Odborníci sa nevedia zhodnúť na tom, či lietajúce jaštery chodili po dvoch alebo štyroch končatinách.

„Predné končatiny boli, samozrejme, určené v prvom rade na lietanie,“ uviedol Tischlinger. Štvrtý tzv. letový prst bol nadmerne predĺžený a napínal lietacie blany.

Veľký záujem paleontológov vzbudili aj zadné končatiny krátkochvostého pterodaktyla z oblasti Solnhofenu: Medzi kosťou predpriehlavku a nohy sa našli samostatné vlákna v napínacej koži. To by znamenalo, že počas evolúcie neslúžili ako plávacie blany, ale na riadenie letových manévrov.

Lietajúce jaštery sa objavili na Zemi pred asi 215 miliónmi rokov a až do svojho vyhynutia pred 65 miliónmi rokov boli kráľmi vzdušného priestoru dávno pred príchodom vtákov. Najmenšie z celkom 120 druhov jašterov boli veľké ako vrabec, najväčšie mali krídla s rozpätím asi 12 metrov.

(dod)

Počasie

Dnes bude polojasno, v priebehu dňa sa pri časom zväčšenej oblačnosti vyskytnú lokálne prehánky, najmä na severe a na východe. Zrána miestami hmlisto. Najvyššia denná teplota 19 až 23, na Kysuciach, Orave, v Liptove a na Spiši okolo 17 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 8 stupňov. Severný až severovýchodný vietor 2 až 5 m/s, na východe miestami okolo 7 m/s. V piatok bude polojasno, na severe a východe oblačno a miestami prehánky alebo občasný dážď. Nočná teplota 10 až 6 stupňov, v horských dolinách okolo 4 stupňov. Denná teplota 18 až 22, na severe okolo 16 stupňov. V sobotu bude jasno až polojasno, na horách cez deň až oblačno a ojedinele zrážky. Nočná teplota 9 až 5, v údoliach lokálne okolo 3 stupne. Denná teplota väčšinou 17 až 22 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 5.19 a zapadne o 20.18 hod.

Amsterdamoblačno18
Aténypolooblačno21
Belehradoblačno21
Berlínjasno21
Bratislavapolooblačno22
Bruseloblačno18
Budapešťpolooblačno24
Bukurešťoblačno21
Frankfurtpolooblačno18
Helsinkioblačno16
Istanbuloblačno18
Kodaňpolooblačno18
Lisabonpolooblačno18
Londýnoblačno17
Madridpolooblačno19
Milánopolooblačno23
Moskvaoblačno14
Oslooblačno16
Parížoblačno20
Prahapolooblačno20
Rímpolooblačno22
Sofiaoblačno17
Štokholmoblačno18
Varšavapolooblačno18
Viedeňpolooblačno21
Záhreboblačno17
Ženevaoblačno17

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.