Hospodársky denník
USD48,983 Sk
EUR43,269 Sk
CHF28,116 Sk
CZK1,256 Sk
  Štvrtok  10.Mája 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Azyl po rusky pre Slovákov

Napriek obavám Ministerstva kultúry SR, že slovenské divadelné publikum nie je pripravené na predvedenie inojazyčnej drámy, nedeľňajšia premiéra hry slovenského dramatika Osvalda Zahradníka Azyl v podaní ruských hercov Moskovského divadla N. V. Gogoľa (v Moskve mala premiéru 18. mája 2000) zožala v doslova nabitých priestoroch Ruského kultúrneho centra obrovský úspech.

V konfrontácii dvoch generácií vidieť na jednej strane silných hrdinov vo svojej vlastnej bezbrannosti, no na druhej strane hrdinov plných chuti žiť. Dej Azylu (v ruskom preklade Doletíme do Milána) sa odohráva v jednoizbovom panelovom dome s pár kusmi nábytku, aby zbytočne diváka nerušili od zahĺbenia sa do vnútorného sveta postáv. Ester (Tamara Černyševská), drobná stará žienka s uzavretým vnútrom, na jednej strane premýšľa, ako pomôcť Lukášovi (mladučký Ivan Šibanov) získať financie na letenku do Milána, kde by sa mohol liečiť u slávneho epileptológa, a na druhej strane je postavená pred správu o reštitúcii domu, a tým sťahovaní sa do prideleného náhradného bytu. Linda (Galina Ščepetnovová) je nekonvenčná mladá dáma, ktorej vnútro nie je dramaticky hlbšie charakterizované. Aj ona sa snaží získať finančné prostriedky pre Lukáša, s ktorým ju viaže vzťah sympatie a náklonnosti. Šimon (bravúrny Jevgenij Krasnickij), ďalší nájomník Ester, predstavuje eleganciu starnúceho pána so životnou múdrosťou, ktorú dochucuje chytľavým nenúteným humorom. Do tejto mozaiky ľudských duší vstupuje veľmi nevtieravo Vendel (Alexandr Mezencev), ktorý pod vonkajšou krutosťou niekdajšieho legionára skrýva úprimnosť.

Fantastický výkon ruských umelcov preto len navodzuje otázku, aké fakty viedli MK SR a jeho šéfa M. Kňažka k tomu, že sa mu ruské divadlo zdalo „náročné“ pre slovenského diváka, najmä, keď v liste z marca 2001 na základe napĺňania Čl. 10 podpísaného Programu spolupráce medzi MK SR a MK Ruska na roky 2000 až 2004 pozvali divadlo N. V. Gogoľa hosťovať do Bratislavy v čase od 30. apríla do 15. mája 2001 s hrami O. Zahradníka Let do Milána a I. Stravinského a Ch. Ramuza Príbeh vojaka.

(sb)

Počasie

Dnes bude polojasno, v priebehu dňa sa pri časom zväčšenej oblačnosti vyskytnú lokálne prehánky, najmä na severe a na východe. Zrána miestami hmlisto. Najvyššia denná teplota 19 až 23, na Kysuciach, Orave, v Liptove a na Spiši okolo 17 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 8 stupňov. Severný až severovýchodný vietor 2 až 5 m/s, na východe miestami okolo 7 m/s. V piatok bude polojasno, na severe a východe oblačno a miestami prehánky alebo občasný dážď. Nočná teplota 10 až 6 stupňov, v horských dolinách okolo 4 stupňov. Denná teplota 18 až 22, na severe okolo 16 stupňov. V sobotu bude jasno až polojasno, na horách cez deň až oblačno a ojedinele zrážky. Nočná teplota 9 až 5, v údoliach lokálne okolo 3 stupne. Denná teplota väčšinou 17 až 22 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 5.19 a zapadne o 20.18 hod.

Amsterdamoblačno18
Aténypolooblačno21
Belehradoblačno21
Berlínjasno21
Bratislavapolooblačno22
Bruseloblačno18
Budapešťpolooblačno24
Bukurešťoblačno21
Frankfurtpolooblačno18
Helsinkioblačno16
Istanbuloblačno18
Kodaňpolooblačno18
Lisabonpolooblačno18
Londýnoblačno17
Madridpolooblačno19
Milánopolooblačno23
Moskvaoblačno14
Oslooblačno16
Parížoblačno20
Prahapolooblačno20
Rímpolooblačno22
Sofiaoblačno17
Štokholmoblačno18
Varšavapolooblačno18
Viedeňpolooblačno21
Záhreboblačno17
Ženevaoblačno17

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.