Hospodársky denník
USD48,983 Sk
EUR43,269 Sk
CHF28,116 Sk
CZK1,256 Sk
  Štvrtok  10.Mája 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Génová aktivita, nie sekvencie

Pri všetkom tom kriku, ktorý sa okolo genómu narobil nedávno, by sa dalo predpokladať, že sekvencie DNA konečne dajú presnú odpoveď na otázku: čo nás robí ľuďmi. Podľa poznatkov, ktoré odzneli minulý týždeň na konferencii o ľudskom genóme v Edinburghu v Škótsku, možno tvrdiť, že génová aktivita a nie sekvencie génov sú kľúčom k našej identite.

Svante Pääbo z Inštitútu evolučnej antropológie Maxa Plancka v Lipsku spolu s kolegami porovnávali tri milióny písmenok šimpanzieho genetického kódu s genetickým kódom človeka. Zistili, že medzi nimi existuje iba 1,3 percenta rozdielov. Na základe tohto poznatku začali členovia tímu usudzovať, že to musí byť niečo iné ako poradie génov, čo má na svedomí našu odlišnosť od našich najbližších zvieracích príbuzných. Pääbo s kolegami preto obrátili svoju pozornosť na stupeň génovej aktivity alebo transkripciu. Zaoberali sa predovšetkým transkripciou v mozgu, pečeni a krvi človeka, šimpanzov a opice makaka rhezusa. Zatiaľ čo génová aktivita pečene a krvi vykazovala očakávaný rozdiel medzi tromi skupinami (ľudská transkripcia sa podobala šimpanzej a odlišovala sa od evolučne vzdialenejšieho makaka), génová aktivita mozgu odhalila značné rozdiely medzi šimpanzmi a ľuďmi. „Ľudský mozog zakceleroval využívanie génov,“ poznamenal Pääbo. Rozdiely v expresii génov môžu teda vysvetliť, prečo genómy, ktoré sú také veľmi podobné, vytvárajú také odlišné organizmy. Pre úplné pochopenie genetických rozdielov medzi ľuďmi a šimpanzmi bude ešte treba preskúmať myslenie šimpanzov.

(kab, ScientificAmerican)

Počasie

Dnes bude polojasno, v priebehu dňa sa pri časom zväčšenej oblačnosti vyskytnú lokálne prehánky, najmä na severe a na východe. Zrána miestami hmlisto. Najvyššia denná teplota 19 až 23, na Kysuciach, Orave, v Liptove a na Spiši okolo 17 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 8 stupňov. Severný až severovýchodný vietor 2 až 5 m/s, na východe miestami okolo 7 m/s. V piatok bude polojasno, na severe a východe oblačno a miestami prehánky alebo občasný dážď. Nočná teplota 10 až 6 stupňov, v horských dolinách okolo 4 stupňov. Denná teplota 18 až 22, na severe okolo 16 stupňov. V sobotu bude jasno až polojasno, na horách cez deň až oblačno a ojedinele zrážky. Nočná teplota 9 až 5, v údoliach lokálne okolo 3 stupne. Denná teplota väčšinou 17 až 22 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 5.19 a zapadne o 20.18 hod.

Amsterdamoblačno18
Aténypolooblačno21
Belehradoblačno21
Berlínjasno21
Bratislavapolooblačno22
Bruseloblačno18
Budapešťpolooblačno24
Bukurešťoblačno21
Frankfurtpolooblačno18
Helsinkioblačno16
Istanbuloblačno18
Kodaňpolooblačno18
Lisabonpolooblačno18
Londýnoblačno17
Madridpolooblačno19
Milánopolooblačno23
Moskvaoblačno14
Oslooblačno16
Parížoblačno20
Prahapolooblačno20
Rímpolooblačno22
Sofiaoblačno17
Štokholmoblačno18
Varšavapolooblačno18
Viedeňpolooblačno21
Záhreboblačno17
Ženevaoblačno17

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.