Hospodársky denník
USD48,983 Sk
EUR43,269 Sk
CHF28,116 Sk
CZK1,256 Sk
  Štvrtok  10.Mája 2001

Menej Európy v slovníku

Britská predvolebná kampaň v znamení ekonomiky

Pred štyrmi rokmi sa britskí labouristi tešili z nevídaného víťazstva. Dostali viac hlasov ako nikto predtým za posledných päťdesiat rokov. Pravicové konzervatívne spektrum malo štyri roky na to, aby sa dokázalo z krutej volebnej porážky prebrať a nájsť protiliek na stredoľavicovú politiku prezentovanú premiérom Tonym Blairom (48), avšak 7. jún, keď sa uskutočnia ďalšie všeobecné voľby vo Veľkej Británii, môže byť pre toryovcov ďalším dňom ešte hlbšieho sklamania. Prieskumy verejnej mienky na ostrovoch v posledných mesiacoch indikujú jasnú volebnú výhru blairistov, pričom otázka sa kladie len o koľko percent. Ak by sa potvrdili prieskumy o vyše 20-percentnom náskoku labouristov, Blairovi súputnici by získali ešte viac kresiel v Dolnej snemovni britského parlamentu ako majú doteraz.

Tony Blair, ktorý pred dvoma rokmi na vlastnom politickom tričku pocítil pokles popularity, sa cíti silný, avšak aj napriek tomu vyzýva svojich spolustraníkov ku skromnosti. Nekričí „Hop“, dobre vie, že najskôr treba prekážku preskočiť. Predčasné „Hop“ si však zakričal jeho politický aj rezortný partner nemecký kancelár Gerhard Schröder, keď v utorok, v deň Blairovho oznámenia o odštartovaní predvolebnej kampane, na konferencii európskych sociálnych demokratov a socialistov zaželal labouristom víťazstvo, ktoré zaistí, aby „Británia mohla pracovať v Európe pre Európu“. Proeurópsky orientovaný Blair sa však počas predvolebného ťaženia chce európskej tematike vyhnúť. Nevôľa Britov vstupovať do eurozóny je známa, to mu voličov do košiara nenaženie. A Blair sa už aj ak obáva, že aj tentoraz britský elektorát prejaví svoju apatiu a neúčasť pri urnách. Od 1. januára 2002 má začať fungovať spoločná európska mena a majú byť stiahnuté z obehu národné meny. Už teraz to v štátoch eurozóny spôsobuje chaos a finančné špekulácie, takže Blair dobre vie, že voličov musí nalákať na iné témy.

Napríklad na ekonomické úspechy. Aj napriek tomu, že vďaka epidémii slintačky a krívačky britský vidiek prišiel o státisíce kusov chovného dobytka a aj o dobré meno v turistike. Aj napriek zvýšeným cenám pohonných látok a ničivým záplavám. Blair má na čo poukazovať. Hospodársky rast je dynamický a počas Blairovej administratívy nezamestnanosť klesla na 4,5 %. Vlani Veľká Británia prvýkrát za posledných päť rokov zaznamenala voči ostatným krajinám EÚ prebytok obchodnej bilancie - 31 mil. libier. Aktívne saldo sa podarilo dosiahnuť aj napriek silnej libre, čo robilo domáci tovar na zahraničných trhoch menej konkurencieschopným. Británia stále zostáva najobľúbenejším európskym cieľom zahraničných investorov, hoci nie je členom eurozóny. Načo tam ísť, keď sa nám aj bez toho darí, pýta sa nejeden Brit hrdý na svoju suverenitu a odlišnosť od kontinentálnej Európy. Británii sa proste darí aj bez eura. Môže za to silná ekonomická previazanosť na USA. Aj preto by Blair teraz otázku spoločnej meny najradšej neutralizoval. Počas štyroch týždňov mediálneho útoku na potenciálnych voličov, sa chce sústrediť najmä na domáce problémy, typické pre agendu labouristov - rast ekonomiky, zlepšenie školstva a zdravotníctva. Lákavo znie aj sľub o „desaťročí pokroku“, v ktorom sa jeho vláda nechystá zvyšovať dane, ale ani znižovať, ako to navrhujú konzervatívci na čele s Williamom Hagueom. Ten tiahne do boja hlavne pod zástavou tvrdšej politiky proti azylantom a argumentáciou proti euru. Najmä tam cíti zraniteľnosť Blairovej politiky. Na volebnú výhru mu to však nepostačí. Europroblematika by sa dôraznejšie mala dostať na program vlády až na budúci rok, keď sa plánuje referendum o tejto téme. Dovtedy Blair môže upevniť svoje vládne pozície a zvažovať ďalšie kroky.

Iaromír Novák

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.