Hospodársky denník
USD48,983 Sk
EUR43,269 Sk
CHF28,116 Sk
CZK1,256 Sk
  Štvrtok  10.Mája 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Nedodržané slovo

Až 14 krajín zo 43, ktoré sľúbili Spojeným štátom, že podporia ich kandidáta do Komisie OSN pre ľudské práva, svoj sľub nedodržalo. Čo z tohto vyplýva? Ponúkame tri možnosti: a) tieto krajiny a ich predstavitelia nemajú chrbtovú kosť, b) Spojené štáty nemajú chrbtovú kosť, c) subjekty v systéme medzinárodných vzťahov konajú v strese. „C“ je správne.

Celá záležitosť sa stáva symptomatická. Neúspešný totiž nebol len americký kandidát do Komisie OSN pre ľudské práva, USA v podobnom hlasovaní prišli aj o kreslo v ďalšej agentúre OSN - Medzinárodnej rade pre kontrolu narkotík. „Niektoré krajiny nedodržali slovo,“ vysvetlil jednoducho oba prípady Air Fleischer, hovorca amerického prezidenta Georgea Busha, a neodpustil si dodať: „Je ťažké odovzdať sa veci ľudských práv, keď v komisii, ktorá by mala bojovať za ľudské práva, sú zastúpené štáty ako Sudán a Líbya.“

Niektorí americkí predstavitelia a diplomati uvádzajú aj ďalšie technické príčiny neúspechu - napríklad čínske lobovanie. Nemožno sa však vyhnúť dojmu, že výsledky hlasovania sú sčasti aj vyjadrením vzrastajúcej nespokojnosti s USA ako vedúcou globálnou veľmocou. Nejde pritom len o americké odmietnutie protokolu o obmedzení emisií skleníkových plynov či budovanie protiraketového štítu, kauzy, ktoré sú v tomto smere najvypuklejšie. Washington čoraz častejšie stavia dokonca i spojencov pred hotové rozhodnutia, takže tí sa môžu buď prispôsobiť, alebo pykať.

Zoberme si len reakciu USA na stratu pozícií v spomínaných agentúrach OSN. „Môžem vám zaručiť, že budúci rok sa do Komisie OSN pre ľudské práva vrátime,“ vyhlásil šéf americkej diplomacie Colin Powell. USA však nemajú v úmysle prehodnocovať vlastné názory na ľudské práva ani rokovať o príčinách neúspechu s ostatnými krajinami na partnerskej úrovni. Volia skôr jazyk vyhrážok. Výbor Snemovne reprezentantov pre zahraničné vzťahy tak bleskovo navrhol pozastaviť splatenie časti členského príspevku do OSN v hodnote asi 260 mil. USD, až kým sa USA nevrátia do komisie.

No a tu niekde tkvejú aj príčiny stresu medzinárodných subjektov. Mnohé krajiny z pragmatických dôvodov s Washingtonom verejne radšej súhlasia, keď však dostanú príležitosť vyjadriť svoje tajné pocity v tajnom hlasovaní, urobia to. Zatiaľ ich je 14.

Rastislav Boldocký

Počasie

Dnes bude polojasno, v priebehu dňa sa pri časom zväčšenej oblačnosti vyskytnú lokálne prehánky, najmä na severe a na východe. Zrána miestami hmlisto. Najvyššia denná teplota 19 až 23, na Kysuciach, Orave, v Liptove a na Spiši okolo 17 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 8 stupňov. Severný až severovýchodný vietor 2 až 5 m/s, na východe miestami okolo 7 m/s. V piatok bude polojasno, na severe a východe oblačno a miestami prehánky alebo občasný dážď. Nočná teplota 10 až 6 stupňov, v horských dolinách okolo 4 stupňov. Denná teplota 18 až 22, na severe okolo 16 stupňov. V sobotu bude jasno až polojasno, na horách cez deň až oblačno a ojedinele zrážky. Nočná teplota 9 až 5, v údoliach lokálne okolo 3 stupne. Denná teplota väčšinou 17 až 22 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 5.19 a zapadne o 20.18 hod.

Amsterdamoblačno18
Aténypolooblačno21
Belehradoblačno21
Berlínjasno21
Bratislavapolooblačno22
Bruseloblačno18
Budapešťpolooblačno24
Bukurešťoblačno21
Frankfurtpolooblačno18
Helsinkioblačno16
Istanbuloblačno18
Kodaňpolooblačno18
Lisabonpolooblačno18
Londýnoblačno17
Madridpolooblačno19
Milánopolooblačno23
Moskvaoblačno14
Oslooblačno16
Parížoblačno20
Prahapolooblačno20
Rímpolooblačno22
Sofiaoblačno17
Štokholmoblačno18
Varšavapolooblačno18
Viedeňpolooblačno21
Záhreboblačno17
Ženevaoblačno17

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.