Hospodársky denník
USD48,75 Sk
EUR43,244 Sk
CHF28,075 Sk
CZK1,257 Sk
  Piatok  11.Mája 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Nielen financie a legislatíva, ale aj dialóg

V zdravotníctve výmena názorov nezdravo dominuje cez masmédiá

Väčšina problémov v oblasti financovania zdravotníctva sa v. . .

Polemika je zväčša prospešná

Ministersko-podnikateľský „súboj“ bez víťaza

V minulých dňoch sme publikovali diskusné vystúpenia členov NEF - Hospodárskeho klubu na jeho 44. riadnom zhromaždení, k. . .

Naučíme sa opäť lietať? (Bude sa k nám lietať?)

Na marcovom brainstormingu Hospodárskeho klubu (NEF) o stave hospodárstva a jeho výhľadoch predseda vlády M. Dzurinda naznačil, že pociťuje určitý d. . .

Nižšie sadzby

Európska centrálna banka napriek predchádzajúcim vyhláseniam svojich popredných predstaviteľov včera pristúpila k zníženiu úrovne základných úrokových sadzieb o 0,25 %. Kľúčová refina. . .

Práca v ČR

Miera nezamestnanosti v Česku zaznamenala v apríli už tretie tohtoročné zníženie, keď dosiahla úroveň 8,3 %. Na medzimesačnej báze klesla o 0,4 % a v porovnaní s rovnakým obdobím minuléh. . .

Prepad zisku

Nemecká banka Commerzbank vykázala k ultimu prvého štvrťroka čistý zisk v hodnote 168 mil. EUR, čo predstavuje medziročný pokles o 54 %. Nižší zisk je odrazom slabších príjmov z obchod. . .

Recesia priemyslu

Britská priemyselná výroba sa v marci znížila o 0,2 % v porovnaní s februárovými výsledkami, keď klesla o 0,4 %. Tento indikátor zaznamenal už druhý štvrťročný pokles za sebou, čo. . .

Pozitívny efekt

Zisk automobilky BMW sa v prvom kvartáli tohto roka zvýšil viac ako štvornásobne a naplno sa tak prejavil efekt predaja stratovej spoločnosti Rover. Zisk pred zdanením dosiahol 853 . . .

Silný hráč do mariáša o SPP

Komentuje Zdena Rabayová

Nemecká spoločnosť RWE Gas AG a Wintershall AG vytvorili konzorcium a budú sa spoločne uchádzať o privatizáciu časti Slovenského plynárenského. . .

O Zlaté vajce

Už po šiesty raz sa začiatkom júna uskutoční Deň obchodu SR, ktorý pre svojich členov i obchodnú verejnosť pripravuje Zväz obchodu SR. Táto udalosť je platformou, na ktorej sa v . . .

Prioritou je domáci cukor

Kvóty majú ochrániť pestovateľov

„Slovenský cukrovarnícky spolok (SCS) s uspokojením prijal rozhodnutie ministerstva hospodárstva na uplatnenie ochranného opatrenia na. . .

Nehnuteľnosti lacnejšie

Rozhodujúcim faktorom je spoľahlivosť a kvalifikovanosť

Trojmesačný prieskum študentov Ekonomickej fakulty UMB ukázal značné rozdiely v cenách nehnuteľností nielen v po. . .

Je vaša banka bezpečná?

Ako možno s využitím dostupnej techniky vykradnúť bankový účet, predviedli včera novinárom predstavitelia spoločnosti Unicom. Pritom generálny riaditeľ Ing. Radimír Rexa, . . .

Na záver finančná kontrola

Do júna otvoríme zostávajúce kapitoly

Po vládnom schválení zákona o finančnej kontrole by Slovensko malo počas švédskeho predsedníctva Európskej únie otvoriť všetkých. . .

Mzdy, na ktoré nebol nárok

NKÚ SR v Ústave cestnej kontroly

„Ústav cestnej dopravy (ÚCD) Bratislava sa dopustil viacnásobných porušení zákonov o rozpočtových pravidlách a správe majetku štátu,“. . .

Väčšina len čaká na využitie

Na báze silikátov hospodári 30 subjektov

Približne 15-tisíc nových pracovných miest môže na základe spracovaných štúdií vzniknúť v horizonte 15 rokov v oblasti bud. . .

Na závlahy

Poľnohospodári využívajú závlahové systémy na ploche 286-tisíc hektárov pôdy. Vlani do ich dostavby investovali za 14 mil. Sk, na opravy a údržbu ďalších 200 mil. Sk. Z predpokladaných. . .

Učitelia učia

Zmena návrhu zákona o verejnej službe, ktorú v stredu schválila vláda SR, napĺňa základné požiadavky odborárov na zvýšenie tarifných platov učiteľov. Odborový zväz pracovníkov škol. . .

Strany a hnutia

DS - Ľudovít Kaník včera podrobil kritike prezidenta SR Rudolfa Schustera a predstaviteľov vlády za ich neúčasť na oslavách Dňa víťazstva nad fašizmom a na spomienkovej slávnosti. . .

Budú byty

Od roku 1995, keď sa šesťapoltisícovému mestu Vrbové podarilo odovzdať do užívania desať jednoizbových bytov pre osoby s najzávažnejšími bytovými problémami a sociálne slabšie rodiny, s. . .

Žaluje Ľ. Kaníka

Ministerka financií B. Schmögnerová podala trestné oznámenie na predsedu Demokratickej strany Ľudovíta Kaníka a obvinila ho, že sa dopustil trestného činu navádzania na neplaten. . .

Certifikát pre SA

Po ukončení trojtýždňového hĺbkového auditu v a. s. Slovenské aerolínie (SA) udelil Letecký úrad SR tejto firme certifikát č. CAA SK.001 podľa západoeurópskeho predpisu JAR-145 . . .

Čas bilancovania

OMV Slovensko Bratislava počas desaťročného pôsobenia na slovenskom trhu predala 730 350 ton benzínu a 675 750 ton nafty. Na rozvoj svojej predajnej siete investovala 332 mld. S. . .

Nemali nárok

Takmer tretina z 31,2 mil. Sk poskytnutých z rozpočtovej kapitoly ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja SR bola použitá neoprávnene. Odhalila to previerka prideľovania prostri. . .

SR a EÚ

Kauza týkajúca sa podozrení zo zneužívania fondov Európskej únie na Slovensku neovplyvní, podľa veľvyslanca Európskej komisie Waltera Rochela, integračné snahy Slovenskej republiky ani d. . .

Hnutie fokoláre

Predseda NR SR J. Migaš včera prijal zakladateľku Hnutia fokoláre Chiaru Lubichovú. Na stretnutí Jozef Migaš ocenil s akou hĺbkou a šírkou záberu dokázala kandidátka na Nobelovu c. . .

CO a hasiči

Integrácia vojsk Civilnej obrany do organizačných štruktúr Hasičského a záchranného zboru je predmetom odbornej porady, ktorá sa včera začala v priestoroch 71. záchrannej brigády civ. . .

Efekt ministerských schodov

Komentuje Ľudmila Koníková

Protest v „bielom rezorte“ bol strategicky dobre načasovaný. Na schodoch pred ministerstvom zdravotníctva sa stretli jeho účastníci v de. . .

Maďarské diaľnice?

Komentuje Matej Zahoran

Ešte na stavbárskom veľtrhu Coneco bolo počuť prekvapujúcu informáciu, že naše firmy by sa mohli zúčastniť na výstavbe maďarských diaľnic M3 ( Budapeš. . .

Výpravcom je vláda

Komentuje Jozef Kunik

Mimoriadne bohatý program má 48. schôdza poslancov Národnej rady SR. S napätím čakajú na jej rozhodnutia pracovníci ŽSR, veď reč bude aj o zákonoch, k. . .

Na svoju príležitosť čakajú citeľne lacnejšie penzióny

Lacnejšie ubytovanie umožní dovolenky

Ubytovacie kapacity tvoria podstatnú časť materiálno-technickej základne cestovného ruchu. Aj keď ci. . .

Auto na plyn a spotreba

Údaje vychádzajú z dostupného dokladu

Ako sa má vypočítať spotreba pohonných látok pri aute na plyn za účelom uplatnenia vo výdavkov na daňové účely? Zákon č. 366/1999 Z. . .

Prioritou reštitučné nároky

Povinnosťou je prednostné spracovanie náhodnej ťažby

Hospodárenie v lesoch Banskobystrického kraja vlani ovplyvnil neskončený proces reštitúcie a repriva. . .

Spor názorov či generácií?

Kritická solidarita či opozícia voči starším funkcionárom

Dvojročné obdobie hodnotili nedávno delegáti 6. snemu Mladej demokratickej ľavice (MDĽ). MDĽ je nezávislým. . .

Máme model situácie v EÚ

Ako si predstavujú riešenie nezamestnanosti

S návrhom na výrazné zníženie poistných odvodov zamestnávateľov, čo je problém pretrvávajúci už dlhý čas a je spojený . . .

Problémy pri dlhšej dovolenke

Detské prídavky od roku 2002 vyplácať plošne

Minimálne tri politické strany na Slovensku – Kresťanskodemokratické hnutie, Smer a ako sme sa najnovšie dozvedeli, . . .

Keď nie župa, tak biskupstvo?

Že by sa na Slovensku začali veriaci deliť nie už iba podľa vyznania, ale čuduj sa svete, aj podľa národnosti? Táto otázka, ktorá môže nanovo rozjatriť vzťahy už ni. . .

Spravodlivé ceny základnou podmienkou trhového modelu

Všetky zmeny prijímame s vplyvom na budúcnosť

V poslednej dekáde 20. storočia došlo k zjednoteniu názorov o hlavných smeroch dopravnej poli. . .

Nový most cez Bodrog

Miesto troch starých dve nové konštrukcie

V kilometri 30,561 v koľaji číslo 2 na traťovom úseku Streda nad Bodrogom - Slovenské Nové Mesto (trať Čierna nad Tisou - Žilin. . .

V máji už budú karty rozdané

O nových organizačných štruktúrach rozdelených ŽSR

Podľa Projektu transformácie a reštrukturalizácie ŽSR dôjde od 1. júla k rozdeleniu železníc na dve spoločn. . .

Semafor

Transformácia železníc naberá vysoké obrátky aj u našich severných susedov. V rámci reštrukturalizácie Poľských železníc už založili štyri nové obchodné spoločnosti a pripravené sú návrhy. . .

Viete čo je POP a TOP?

Aby ste pohodlne cestovali

S rozširovaním elektronického predaja cestovných lístkov súvisia obe skratky so zariadeniami na výdaj cestovných dokladov. POP je novinkou, kto. . .

Vybrané problémy daňového konania

Ak daňový subjekt nezaplatí daň v určenej lehote, musí správca dane hneď začať s jej vymáhaním?

- Ak daňový subjekt nezaplatil daň alebo neodviedol vybranú ale. . .

Priznanie majetku sa týka...

Schválenie vyhlášky č. 362/1999 Z. z., ktorou sa mení vyhláška Ministerstva financií Slovenskej republiky č. 102/1993 Z. z. o majetku, ktorý sa neuvádza v majetkovom . . .

Menovitý obsah všetkého

Uvedené fyzické a právnické osoby majú povinnosť majetkové priznanie podávať s uvedením majetku, ktorý vlastnia v tuzemsku i v cudzine.

Fyzické osoby, ktoré nemajú v Slo. . .

Stav k 1. 1. 2001

Pri podávaní priznaní k daniam z príjmov si mnohí daňovníci toto priznanie stotožňovali s majetkovým priznaním. Pripomeňme, že majetkové priznanie budeme podávať opäť p. . .

Čo sa nepreukáže, sa dodaní

V súvislosti so schválenou novelizáciou zákona č. 366/1999 Z. z. o daniach z príjmov zákonom č. 466/2000 Z. z., bol s účinnosťou od 1. 1. 2001 čiastočne doriešený a. . .

Zistenie komu a čo pribudlo

Účelom podávania majetkového priznania je zisťovať prírastky majetku v jednotlivých rokoch a slúži na porovnanie majetku v nadväznosti na priznané príjmy. Majetkové pr. . .

Hnuteľné veci manželov

V prípade vlastníctva hnuteľných vecí, majetkových práv a iných majetkových hodnôt sa vychádza z ich súhrnnej hodnoty, pritom sa tento majetok oceňuje

cenou zvyčajnou,

Teplo nad oceánom stúpa

Zatiaľ čo americký prezident Bush oznámil, že USA odstupujú od medzinárodnej dohody, ktorá má zamedziť nadmerné otepľovanie planéty, ďalšie dve nové vedecké štúdie dokaz. . .

Opäť Mars

Výskum možnosti, či na Marse je alebo či niekedy v minulosti bol život, vstúpil do ďalšieho kola vďaka kryštálom „biologického pôvodu“, ktoré boli objavené v meteorite iba niekoľk. . .

Má rád prekvapenia

Podľa nových snímok odpovedí mozgu na prekvapenia je zrejmé, že centrá potešenia v mozgu sú „viac zapnuté“, keď zažívame nepredvídateľné príjemné veci na rozdiel od príjemných . . .

Príbeh rozprávačky

Hoci sa literárnej tvorbe venuje od svojej mladosti, až v roku 1987 sa dostala na prvé miesto v rebríčku bestsellerov knihou Hľadači mušlí a získala si zaslúžené medzinárodné . . .

Mestečko z čokolády

Ojedinelú výstavu detských výtvarných prác na tému „Namaľujte svoje vlastne čokoládové mestečko Orion“ v týchto dňoch otvorili v priestoroch kinokomplexu Ster Century v brat. . .

Hitparáda rádia Interhit

od 7. 5. - 13. 5. 2001

www.radiointerhit.cz

 

 

[IMAGE] 

 

1. Gigi D´Agostino & DJ Albertino - Super(1, 2, 3, 4)

2. Eminem feat. Dido - Stan

3. Gigi D´A. . .

UCI začína

United Cinemas International Central Europe (UCICE) začalo s výstavbou svojho prvého zariadenia na Slovensku, v bezprostrednej blízkosti obchodného centra Aupark v Bratislave. Toto n. . .

Drobničky

O letný koncert americkej speváčky Madonny v Londýne je mimoriadny záujem. Niektorí fanúšikovia sú ochotní za vstupenky do prvej rady zaplatiť až 3020 libier.

Svetlohnedý perzský kob. . .

Sviatok dokonalosti

Predstavením britského tanečníka a choreografa bangladéšskeho pôvodu Akrama Khana sa dnes začne medzinárodný festival Bratislava v pohybe 2001. Piaty ročník tejto najprestížn. . .

Utkané z ľanu

Výstava Utkané z ľanu uzatvára viacročný výstavný projekt Považského múzea v Žiline, ktorý pod názvom Žilina 0-2000 predstavil verejnosti región Žiliny. Etnologická výstava uveden. . .

Canneský festival filmu

Austrálska hviezda Nicole Kidmanová otvorila v stredu vo francúzskom Cannes svojím najnovším filmom Moulin Rouge dlhoočakávaný 54. Medzinárodný filmový festival. Fi. . .

Hudobný bonbónik

Evanjelický a. v. cirkevný zbor vo Východnej srdečne pozýva v nedeľu 13. mája o 18.00 hod. do evanjelického chrámu na koncert známej českej spirituálovej skupiny Spirituál Kvint. . .

Meniny

Na Slovensku

dnes Blažena

v sobotu Pankrác

v nedeľu Servác

V Českej republike

dnes Svatava

v sobotu Pankrác

v nedeľu Servác. . .

Rádio Slovensko

0.05 Nočná pyramída

5.05 Dobré ráno

8.30 Štefan Kasarda: Hlava ako záťaž. Hra

10.00 Minižurnál

10.30 Odkazy o slovenskom architektovi prof. Ing. arch. Eugenovi Kramá. . .

Twist - piatok

 6:00  Twist so Zuzanou Šikulovou

 6:30  Prehľad tlače

 7:00  Žurnál Rádia Twist

 7:15  Šport

 7:33  Trendy v ekonomike

 9:30  Čierna skrinka

10:00  Twist s Grego. . .

Twist - sobota

 6:30  Prehľad tlače

 7:30  Rozprávka

 8:00  Twistík

 9:30  Twist mix

10:00  Milánium

       Milan Markovič a hostia

12:00  Siesta

       hodina hudby

13:0. . .

Twist - nedeľa

 8:30  Zamyslenie s J. Sucháňom

 9:00  Twist mix

 9:30  Automototwist

10:30  Prezentujme sa!

12:00  Siesta

       hodina hudby

13:00  Hitparáda

15:00  Živá pl. . .

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3.

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 9. 5. 2001: Bratislava 100,19 Sliač 98,15, Košice 99,21. . .

. . .

Počasie

Na celom území Slovenska očakávame vplyv vyššieho tlaku vzduchu. Bude prevládať zväčša priaznivý vplyv počasia na meteosenzitívnych ľudí. Pozitívne sú účinky na toleranciu telesnej a duševnej námahy, zvýšenie tonusu vedie k vyšším výkonom a lepším reakciám. Pacienti s kardiovaskulárnym postihnutím sa majú šetriť a vyhýbať väčšej námahe a stresom. Vegetatívne labilní ľudia s nízkym tlakom krvi môžu reagovať náchylnosťou na bolesti hlavy, často migrenózneho pôvodu a miernym pocitom závratu. n Zajtra predpokladáme pretrvávanie priaznivých vplyvov počasia na meteosenzitívnych ľudí. (zč)n Dnes bude oblačno, v priebehu dňa od severu zmenšovanie oblačnosti. Na severe a východe miestami, inde len ojedinele slabé prehánky. Najvyššia denná teplota 18 až 22, na severe a východe okolo 16 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 5 stupňov. Severný vietor 4 až 8 m/s, na východe miestami okolo 10 m/s. n V sobotu bude polojasno, na severe a východe časom až oblačno a ojedinele prehánky. Nočná teplota 10 až 6, v horských dolinách okolo 4 stupne. Denná teplota 16 až 20, na severe okolo 14 stupňov. V nedeľu bude polojasno, na východe miestami až oblačno a ojedinele zrážky. Nočná teplota 8 až 4, v údoliach okolo 2 stupne. Ojedinele slabý prízemný mráz. Denná teplota 15 až 21 stupňov. n Slnko vyjde zajtra o 5.18 a zapadne o 20.19 hod.

Amsterdamjasno24
Aténypolojasno22
Belehraddážď20
Berlínoblačno22
Bratislavapolooblačno20
Bruselslnečno24
Budapešťoblačno21
Bukurešťdážď18
Frankfurtpolooblačno24
Helsinkioblačno10
Istanbuloblačno18
Kodaňpolooblačno19
Lisabonjasno17
Londýnslnečno21
Madridjasno21
Milánopolooblačno23
Moskvazamračené13
Oslojasno21
Parížpolojasno25
Prahapolooblačno20
Rímjasno24
Sofiadážď15
Štokholmpolojasno18
Varšavajasno18
Viedeňpolooblačno21
Záhreboblačno22
Ženevajasno 22

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.