Hospodársky denník
USD48,75 Sk
EUR43,244 Sk
CHF28,075 Sk
CZK1,257 Sk
  Piatok  11.Mája 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Nielen financie a legislatíva, ale aj dialóg

V zdravotníctve výmena názorov nezdravo dominuje cez masmédiá

Väčšina problémov v oblasti financovania zdravotníctva sa v súčasnej situácii javí ako neriešiteľná. Diametrálne názory prezentované cez masovokomunikačné prostriedky východisko neprinášajú a zúčastnení akosi nie sú schopní nájsť spoločnú reč. Členovia Slovenskej asociácie dodávateľov zdravotníckych pomôcok a špeciálneho materiálu SK-MED poslali ministrovi zdravotníctva otvorený list, zástupcovia VšZP, ktorá sa doteraz držala v línii súčasného vedenia ministerstva zdravotníctva vyhlásili, že podľa nového cenového výmeru platiť nebudú a Predsedníctvo Združenia zdravotných poisťovní, že v súčasnej situácii v oblasti zdrojov sú zdravotné poisťovne schopné zabezpečiť túto dikciu štátnej politiky len po podstatnom obmedzení toku financií do ostatných zložiek zdravotnej starostlivosti. Minister zdravotníctva Roman Kováč oznámil, že organizácie pôsobiace vo verejnoprávnej oblasti nesmú prijímať rozhodnutia, ktoré sú v rozpore so všeobecným záväzným právnym predpisom. Bola to jeho reakcia na spomínané oznámenie VšZP. Zástupcovia tejto inštitúcie by sa radi dozvedeli, ktoré konkrétne ustanovenia porušujú. Predsedníctvo Združenia zdravotných poisťovní konštatovalo, že spomínané cenové opatrenie zaťaží systém povinného zdravotného poistenia o ďalších 200 mil. Sk mesačne, z ktorých viac ako 140 mil. Sk je určených na ústavnú zdravotnú starostlivosť zavedením tzv. minimálnych cien výkonových objemov, ďalších 52 mil. Sk sa do lôžkových zdravotníckych zariadení a nemocníc dostane mimo výkonných objemov priamymi úhradami v štátnej stomatológii a v špecializovaných výkonoch, ako sú chronické hemodialýzy, hyperbarické oxygenoterapie alebo výkony na pozitrónovej emisnej tomografii.

Takýto systém nič nerieši a v zdravotníctve sa nám hromadia problémy v tej oblasti, na ktorú je určené - pri každodennej starostlivosti o pacientov. Vyzerá to tak, že v operačných sálach môžeme zostať bez nenahraditeľných zdravotníckych pomôcok a v nemocniciach bez špeciálneho zdravotníckeho materiálu. Pretože práve dodávatelia, o ktorých sa vo všeobecnosti najmenej vie, v otvorenom liste R. Kováčovi okrem iného uviedli, že slová o oddlžení zdravotníctva sa im javia ako nevierohodné, pretože neboli podložené následnými skutkami. Je tam aj výzva k verejnej kontrole oddlžovania a k jeho mesačnému verejnému odpočtu za účasti oboch strán: odberateľov – nemocníc a dodávateľov – všetkých, teda aj zdravotníckych pomôcok a špeciálneho zdravotníckeho materiálu, ktorých náklady sa veľmi často schovávajú pod náklady na lieky. Tieto dlžoby len u členov SK-MED predstavujú viac ako 1 mld. Sk. Ak ich začnú vymáhať súdnou cestou a exekúciami, tak to budú minimálne 3 mld. Sk a spolu s províziami pre exekútorov 3,6 mld. Sk. Zaujímavé je aj odôvodnenie tejto formy komunikácie, úverujúci dodávatelia sú nútení reagovať formou otvoreného listu, pretože všetky predchádzajúce snahy o stretnutie zostali bez ohlasu z ministerskej strany.

Rozhodnutie ministra teda opäť raz vyvolalo len polemiku. Pritom je všeobecne známe, že nemocniciam už potraviny nechcú dávať na dlh a keďže pacientov ťažko možno odučiť jesť, núkajú sa otázky, či príbuzní budú donášať z domu jedlo v obedároch. So špeciálnymi zdravotníckymi pomôckami či materiálom to však bude oveľa zložitejšie.

Ľudmila Koníková

Počasie

Na celom území Slovenska očakávame vplyv vyššieho tlaku vzduchu. Bude prevládať zväčša priaznivý vplyv počasia na meteosenzitívnych ľudí. Pozitívne sú účinky na toleranciu telesnej a duševnej námahy, zvýšenie tonusu vedie k vyšším výkonom a lepším reakciám. Pacienti s kardiovaskulárnym postihnutím sa majú šetriť a vyhýbať väčšej námahe a stresom. Vegetatívne labilní ľudia s nízkym tlakom krvi môžu reagovať náchylnosťou na bolesti hlavy, často migrenózneho pôvodu a miernym pocitom závratu. n Zajtra predpokladáme pretrvávanie priaznivých vplyvov počasia na meteosenzitívnych ľudí. (zč)n Dnes bude oblačno, v priebehu dňa od severu zmenšovanie oblačnosti. Na severe a východe miestami, inde len ojedinele slabé prehánky. Najvyššia denná teplota 18 až 22, na severe a východe okolo 16 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 5 stupňov. Severný vietor 4 až 8 m/s, na východe miestami okolo 10 m/s. n V sobotu bude polojasno, na severe a východe časom až oblačno a ojedinele prehánky. Nočná teplota 10 až 6, v horských dolinách okolo 4 stupne. Denná teplota 16 až 20, na severe okolo 14 stupňov. V nedeľu bude polojasno, na východe miestami až oblačno a ojedinele zrážky. Nočná teplota 8 až 4, v údoliach okolo 2 stupne. Ojedinele slabý prízemný mráz. Denná teplota 15 až 21 stupňov. n Slnko vyjde zajtra o 5.18 a zapadne o 20.19 hod.

Amsterdamjasno24
Aténypolojasno22
Belehraddážď20
Berlínoblačno22
Bratislavapolooblačno20
Bruselslnečno24
Budapešťoblačno21
Bukurešťdážď18
Frankfurtpolooblačno24
Helsinkioblačno10
Istanbuloblačno18
Kodaňpolooblačno19
Lisabonjasno17
Londýnslnečno21
Madridjasno21
Milánopolooblačno23
Moskvazamračené13
Oslojasno21
Parížpolojasno25
Prahapolooblačno20
Rímjasno24
Sofiadážď15
Štokholmpolojasno18
Varšavajasno18
Viedeňpolooblačno21
Záhreboblačno22
Ženevajasno 22

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.