Hospodársky denník
USD48,75 Sk
EUR43,244 Sk
CHF28,075 Sk
CZK1,257 Sk
  Piatok  11.Mája 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Efekt ministerských schodov

Komentuje Ľudmila Koníková

Protest v „bielom rezorte“ bol strategicky dobre načasovaný. Na schodoch pred ministerstvom zdravotníctva sa stretli jeho účastníci v deň, keď vláda rokovala o zvyšovaní platov v zdravotníctve. Od 1. júna by sa teda mali zdravotníkom zvýšiť platy v prvej až tretej platovej triede o 20 %. O 36 % sa zvýšia strednému zdravotníckemu personálu v 4. - 8. triede. V 9. - 12. triede sa zvýšia o 45 %. Najvyšší možný mesačný príjem lekára tak bude 26-tisíc Sk. Zdrojom na zvýšenie platov budú podľa rezortného ministra vnútorné zdroje zdravotníckych zariadení a zvýšené odvody do zdravotných poisťovní. Tomuto kroku má pomôcť aj stanovenie minimálnej ceny, ktorú musia zdravotné poisťovne odvádzať mesačne do nemocníc. V minulom týždni však riaditeľ Všeobecnej zdravotnej poisťovne Eduard Kováč vyhlásil, že ich poisťovňa túto sumu platiť nebude, pretože im to nedovoľuje rozpočet.

No zúčastneným a protestujúcim sa to aj bez toho všetko javilo ako nedostačujúce. Dôvodom nespokojnosti bolo aj to, že medzi protestujúcich prišli mnohí zamestnanci sociálnych ústavov a nezdravotníckeho personálu z rezortu, ich platy neboli predmetom rokovania, a teda aj zvyšovania. Odborári považujú iniciatívu vlády za ústretový krok, napriek tomu chcú v protestných akciách pokračovať. Podľa nich sa od 1. júna zvýšia len platy zamestnancov nemocníc, a tých zariadení, ktoré sú financované prostredníctvom zdravotných poisťovní. Zvýšenie miezd sa nebude týkať zamestnancov štátnych zdravotných ústavov financovaných priamo zo štátneho rozpočtu. Domnievajú sa, že pracovníci v zdravotných ústavoch a v sociálnej oblasti sú diskriminovaní. V súvislosti zo zvyšovaním platov lekári odmietajú tvrdenia o korupcii a úplatkárstve napriek tomu, že podľa štatistík úplatky dávajú pacienti práve lekárom. Najbiednejšie na tom vždy boli sestry. Najradikálnejší postoj zaujal predseda Lekárskeho odborového združenia MUDr. Marián Kollár, no nedostačujúce sa vidí zvýšenie aj členom Komory stredných zdravotníckych pracovníkov, ktorí tiež protest podporovali. Oznámenie o konkrétnom zvýšení výrazné nadšenie v rezorte teda nevyvolalo. No občania, ktorým sú zdravotnícke služby určené, akosi nemali pochopenie pre medializované vyjadrenia odborárskych predákov. Ich spontánne reakcie mali totiž bližšie k výsledkom prieskumu o korupcii ako k popieraniu tejto skutočnosti.

Počasie

Na celom území Slovenska očakávame vplyv vyššieho tlaku vzduchu. Bude prevládať zväčša priaznivý vplyv počasia na meteosenzitívnych ľudí. Pozitívne sú účinky na toleranciu telesnej a duševnej námahy, zvýšenie tonusu vedie k vyšším výkonom a lepším reakciám. Pacienti s kardiovaskulárnym postihnutím sa majú šetriť a vyhýbať väčšej námahe a stresom. Vegetatívne labilní ľudia s nízkym tlakom krvi môžu reagovať náchylnosťou na bolesti hlavy, často migrenózneho pôvodu a miernym pocitom závratu. n Zajtra predpokladáme pretrvávanie priaznivých vplyvov počasia na meteosenzitívnych ľudí. (zč)n Dnes bude oblačno, v priebehu dňa od severu zmenšovanie oblačnosti. Na severe a východe miestami, inde len ojedinele slabé prehánky. Najvyššia denná teplota 18 až 22, na severe a východe okolo 16 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 5 stupňov. Severný vietor 4 až 8 m/s, na východe miestami okolo 10 m/s. n V sobotu bude polojasno, na severe a východe časom až oblačno a ojedinele prehánky. Nočná teplota 10 až 6, v horských dolinách okolo 4 stupne. Denná teplota 16 až 20, na severe okolo 14 stupňov. V nedeľu bude polojasno, na východe miestami až oblačno a ojedinele zrážky. Nočná teplota 8 až 4, v údoliach okolo 2 stupne. Ojedinele slabý prízemný mráz. Denná teplota 15 až 21 stupňov. n Slnko vyjde zajtra o 5.18 a zapadne o 20.19 hod.

Amsterdamjasno24
Aténypolojasno22
Belehraddážď20
Berlínoblačno22
Bratislavapolooblačno20
Bruselslnečno24
Budapešťoblačno21
Bukurešťdážď18
Frankfurtpolooblačno24
Helsinkioblačno10
Istanbuloblačno18
Kodaňpolooblačno19
Lisabonjasno17
Londýnslnečno21
Madridjasno21
Milánopolooblačno23
Moskvazamračené13
Oslojasno21
Parížpolojasno25
Prahapolooblačno20
Rímjasno24
Sofiadážď15
Štokholmpolojasno18
Varšavajasno18
Viedeňpolooblačno21
Záhreboblačno22
Ženevajasno 22

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.