Hospodársky denník
USD48,75 Sk
EUR43,244 Sk
CHF28,075 Sk
CZK1,257 Sk
  Piatok  11.Mája 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Spor názorov či generácií?

Kritická solidarita či opozícia voči starším funkcionárom

Dvojročné obdobie hodnotili nedávno delegáti 6. snemu Mladej demokratickej ľavice (MDĽ). MDĽ je nezávislým občianskym združením mladých ľudí, ktoré existuje takmer desať rokov a má približne 1500 členov. Vo svojej činnosti rozvíja socialistické a sociálnodemokratické tradície mládežníckeho hnutia na Slovensku i vo svete – pozn. Hd. Kriticky sa o situácii v SDĽ vyjadril jej podpredseda a jeden z funkcionárov MDĽ Branislav Ondruš. Podľa neho ľavicová politika na Slovensku nevíťazí. Namiesto riešenia problémov sa podľa neho vybíja v koaličných sporoch a v bojoch o stranícke stoličky. Nie je schopná aspoň čiastočne splniť sľuby dané voličom a za obdobie vládnutia získala povesť najviac rozhádanej strany zo všetkých koaličných subjektov, ktorá sa najmenej stará o problémy občanov. Poslanec Národnej rady za SDĽ Milan Ištván, ktorý je najmladším členom zákonodarného zboru, sa úplne stotožňuje s týmito názormi. Podľa neho by mali

zo SDĽ odísť

tí ľudia, ktorí stratili dôveru verejnosti. V podstate všetci, ktorí sú vo vedení strany viac ako štyri roky. Stranu by mali začať reprezentovať tí, u ktorých je ešte predpoklad, že dôveru verejnosti získajú. Občania podľa M. Ištvána čakajú, ako SDĽ na súčasnú situáciu zareaguje.

„Napriek tomu, že sociálna situácia na Slovensku nie je dobrá, čo sú podmienky na to, aby ľavica skutočne víťazila a čo napokon v Európe býva zvyčajné, preferencie SDĽ sú veľmi zlé,“ povedal pre Hospodársky denník podpredseda MDĽ Michal Feik (21). Podľa neho mladí ľavičiari sa k situácii vlani pred zjazdom SDĽ k týmto záležitostiam

veľmi ostro

vyjadrovali. Na otázku, aká je reakcia predsedu strany na tieto názory hovorí, že Jozef Migaš túto diskusiu uvítal.

Aj vy si myslíte, že SDĽ nie je schopná, ako sa niektorí jej členovia vyjadrujú, ani čiastočne splniť svoje predvolebné sľuby?

- Treba povedať, že SDĽ nie je sama vo vláde, čo sťažuje situáciu, ale očakávania boli iné, ako je terajšia realita. Najdôležitejšia vec, ktorá sa neplní, je nevenovanie sa problému nezamestnanosti (SDĽ išla do volieb so sľubom zníženia nezamestnanosti na 10 % - pozn. Hd). To je tiež jeden z najdôležitejších dôvodov súčasnej situácie.

Je MDĽ v opozícii voči niektorým názorovým prúdom vnútri SDĽ?

- Myslím si, že je to taká kritická solidarita. Chceme prezentovať myšlienky, máme predsa svoj program. Ale

určitá opozícia

v tom je. Samozrejme, že SDĽ je naším politickým partnerom. My nie sme politická strana, ale občianske združenie mladých ľudí. Nekritizujeme však len SDĽ, ale aj vládu.

Myslíte si aj vy, že niektorí starší funkcionári SDĽ by mali prehodnotiť svoje členstvo v tejto strane a odísť z funkcií?

- Netýka sa to len SDĽ, ale aj niektorých ďalších politikov v iných stranách, ktorí sú tu od novembra 1989. MDĽ presadzovala mladých ľudí do politiky a myslím, že sa nám to celkom podarilo. Máme najmladšieho poslanca v NR SR, máme mladých podpredsedov SDĽ.

V tejto súvislosti sme požiadali o názor aj podpredsedu SDĽ Milana Ftáčnika, ktorý si myslí, že je celkom prirodzené, keď sa mladí ľavičiari kriticky pozerajú na to, čo sa deje v spoločnosti. Ľavicová politika podľa neho nevíťazí zatiaľ preto, lebo podmienky, ktoré v spoločnosti sú, vyžadujú najprv politiku stabilizácie, ktorá má dosahy aj na životnú úroveň občanov. Niet

kam vybočiť,

teda ani príliš vľavo alebo vpravo z nastúpenej cesty. Stabilizácia v zásade bola urobená a M. Ftáčnik má pocit, že teraz je tu priestor na to, aby ľavica jasnejšie povedala svoju predstavu o rozvoji ekonomiky a sociálnej oblasti. „Nehádzal by som nad ľavicou flintu do žita. Má svoju silu, zázemie a potenciál. Som presvedčený, že bič plieska na konci a teraz zúročíme, čo sme si pripravili aj opatreniami, ktoré nie vždy vzbudzovali podporu našich občanov.“

Ale ešte v období, keď Peter Weiss bol predsedom strany, ale aj potom, niektorí funkcionári SDĽ až príliš zdôrazňovali intelektuálny potenciál SDĽ. Vzhľadom na situáciu v akej sa ocitla, prestávam tomuto sebahodnoteniu veriť, lebo výsledky tomu nenasvedčujú.

- Priznávam, že o tomto sme vážne hovorili aj na zjazde SDĽ. My sme sa v mnohom po vstupe do tohto volebného obdobia spoliehali na pôsobenie našich ministrov a štátnych tajomníkov, teda oficiálnych predstaviteľov. Ukázalo sa, že sme nedostatočne mobilizovali odborný potenciál, ktorý vo vnútri strany je a rozhodli sme o vytvorení odborných sekcií Republikového výboru SDĽ. Mobilizujeme odborný potenciál, aby SDĽ bola pripravená predkladať konkrétne riešenia, lebo to je to, čo ľudia od nás čakajú. Teraz od nás čakajú

jasnú politiku

zameranú na rozvoj a nie na reštrikciu. Takéto politické a odborné riešenia chceme predkladať aj mobilizáciou vnútorného potenciálu SDĽ.

Nad otázkou, či by aj podľa neho mali odísť tí, ktorí sú vo funkciách v SDĽ viac ako štyri roky, sa M. Ftáčnik pousmial a povedal, že sa mu to zdá ako „radikálny postoj“. Myslí si však, že treba diskutovať o tom, kto má reprezentovať politiku, ale nedá sa to merať podľa toho, kto je ako dlho vo funkcii. To sa meria podporou toho-ktorého predstaviteľa vo verejnosti. To je rozhodujúce, to je najlepší kolektív.

Počasie

Na celom území Slovenska očakávame vplyv vyššieho tlaku vzduchu. Bude prevládať zväčša priaznivý vplyv počasia na meteosenzitívnych ľudí. Pozitívne sú účinky na toleranciu telesnej a duševnej námahy, zvýšenie tonusu vedie k vyšším výkonom a lepším reakciám. Pacienti s kardiovaskulárnym postihnutím sa majú šetriť a vyhýbať väčšej námahe a stresom. Vegetatívne labilní ľudia s nízkym tlakom krvi môžu reagovať náchylnosťou na bolesti hlavy, často migrenózneho pôvodu a miernym pocitom závratu. n Zajtra predpokladáme pretrvávanie priaznivých vplyvov počasia na meteosenzitívnych ľudí. (zč)n Dnes bude oblačno, v priebehu dňa od severu zmenšovanie oblačnosti. Na severe a východe miestami, inde len ojedinele slabé prehánky. Najvyššia denná teplota 18 až 22, na severe a východe okolo 16 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 5 stupňov. Severný vietor 4 až 8 m/s, na východe miestami okolo 10 m/s. n V sobotu bude polojasno, na severe a východe časom až oblačno a ojedinele prehánky. Nočná teplota 10 až 6, v horských dolinách okolo 4 stupne. Denná teplota 16 až 20, na severe okolo 14 stupňov. V nedeľu bude polojasno, na východe miestami až oblačno a ojedinele zrážky. Nočná teplota 8 až 4, v údoliach okolo 2 stupne. Ojedinele slabý prízemný mráz. Denná teplota 15 až 21 stupňov. n Slnko vyjde zajtra o 5.18 a zapadne o 20.19 hod.

Amsterdamjasno24
Aténypolojasno22
Belehraddážď20
Berlínoblačno22
Bratislavapolooblačno20
Bruselslnečno24
Budapešťoblačno21
Bukurešťdážď18
Frankfurtpolooblačno24
Helsinkioblačno10
Istanbuloblačno18
Kodaňpolooblačno19
Lisabonjasno17
Londýnslnečno21
Madridjasno21
Milánopolooblačno23
Moskvazamračené13
Oslojasno21
Parížpolojasno25
Prahapolooblačno20
Rímjasno24
Sofiadážď15
Štokholmpolojasno18
Varšavajasno18
Viedeňpolooblačno21
Záhreboblačno22
Ženevajasno 22

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.