Hospodársky denník
USD48,75 Sk
EUR43,244 Sk
CHF28,075 Sk
CZK1,257 Sk
  Piatok  11.Mája 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Keď nie župa, tak biskupstvo?

Že by sa na Slovensku začali veriaci deliť nie už iba podľa vyznania, ale čuduj sa svete, aj podľa národnosti? Táto otázka, ktorá môže nanovo rozjatriť vzťahy už nie iba medzi politickými vektormi, ale už aj katolíkmi, vyplýva z najnovšej požiadavky, ktorú živí vicepremiér vlády SR Pál Csáky (SMK). Ten rozpráva o žiadosti na vytvorenie postu katolíckeho biskupa pre 400-tisíc maďarských veriacich na Slovensku. U nás je však desať národnostných menšín a jedna etnická skupina, takže...?

Na území Bratislavsko-trnavskej arcidiecézy je o maďarských veriacich dobre postarané. Liturgiu v maďarčine vie odslúžiť nielen jej arcibiskup Ján Sokol, ale aj dvaja pomocní biskupi. Konferencia biskupov Slovenska by sa však v týchto dňoch mala požiavkou zaoberať. Keď sa rozhodol takto tlmočiť názory niekoho iného, mal by vedieť, že cirkev nerobí diecézy na základe národností. Diecézy majú, pochopiteľne, rozličné problémy. Takou môže byť okrem iného problém s Rómami. V tom prípade sa môže vymenovať tzv. biskupský vikár pre Rómov. U nás máme napríklad biskupského vikára pre formáciu kňazov. Tak ako povedzme lekári majú atestácie, tak aj kňazi majú povinnosť ďalšej formácie. Otázka, ktorú nastoľuje podpredseda vlády, mohla by sa teda riešiť povedzme vymenovaním biskupského vikára pre mládež maďarskej národnosti alebo vikára pre katechizáciu v maďarskom jazyku či ustanovením pomocného biskupa. Je jasné, že bez Svätej stolice nové biskupstvo nie je možné zriadiť, ale k tomu sa musia vyjadriť aj naši biskupi. Takže, čo povedať? Azda len nie to, že prípadné odmietnutie zriadenia postu maďarského biskupa by bolo prejavom náboženskej neslobody na Slovensku? Keď zišlo z komárňanskej župy, tak nech je aspoň národnostná diecéza?

Počasie

Na celom území Slovenska očakávame vplyv vyššieho tlaku vzduchu. Bude prevládať zväčša priaznivý vplyv počasia na meteosenzitívnych ľudí. Pozitívne sú účinky na toleranciu telesnej a duševnej námahy, zvýšenie tonusu vedie k vyšším výkonom a lepším reakciám. Pacienti s kardiovaskulárnym postihnutím sa majú šetriť a vyhýbať väčšej námahe a stresom. Vegetatívne labilní ľudia s nízkym tlakom krvi môžu reagovať náchylnosťou na bolesti hlavy, často migrenózneho pôvodu a miernym pocitom závratu. n Zajtra predpokladáme pretrvávanie priaznivých vplyvov počasia na meteosenzitívnych ľudí. (zč)n Dnes bude oblačno, v priebehu dňa od severu zmenšovanie oblačnosti. Na severe a východe miestami, inde len ojedinele slabé prehánky. Najvyššia denná teplota 18 až 22, na severe a východe okolo 16 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 5 stupňov. Severný vietor 4 až 8 m/s, na východe miestami okolo 10 m/s. n V sobotu bude polojasno, na severe a východe časom až oblačno a ojedinele prehánky. Nočná teplota 10 až 6, v horských dolinách okolo 4 stupne. Denná teplota 16 až 20, na severe okolo 14 stupňov. V nedeľu bude polojasno, na východe miestami až oblačno a ojedinele zrážky. Nočná teplota 8 až 4, v údoliach okolo 2 stupne. Ojedinele slabý prízemný mráz. Denná teplota 15 až 21 stupňov. n Slnko vyjde zajtra o 5.18 a zapadne o 20.19 hod.

Amsterdamjasno24
Aténypolojasno22
Belehraddážď20
Berlínoblačno22
Bratislavapolooblačno20
Bruselslnečno24
Budapešťoblačno21
Bukurešťdážď18
Frankfurtpolooblačno24
Helsinkioblačno10
Istanbuloblačno18
Kodaňpolooblačno19
Lisabonjasno17
Londýnslnečno21
Madridjasno21
Milánopolooblačno23
Moskvazamračené13
Oslojasno21
Parížpolojasno25
Prahapolooblačno20
Rímjasno24
Sofiadážď15
Štokholmpolojasno18
Varšavajasno18
Viedeňpolooblačno21
Záhreboblačno22
Ženevajasno 22

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.