Hospodársky denník
USD48,75 Sk
EUR43,244 Sk
CHF28,075 Sk
CZK1,257 Sk
  Piatok  11.Mája 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Spravodlivé ceny základnou podmienkou trhového modelu

Všetky zmeny prijímame s vplyvom na budúcnosť

V poslednej dekáde 20. storočia došlo k zjednoteniu názorov o hlavných smeroch dopravnej politiky, ktorá by mala vytvoriť predpoklady na redukciu negatívnych vplyvov vysokej mobility osôb a tovaru na životné prostredie, minimalizovať rizikové faktory pre budúcnosť planéty a zároveň zabezpečiť efektívnosť rozvoja. Prijatý model európskej dopravnej politiky, ktorý by mal generovať efektívnosť, je jednoznačne založený na liberalizácii dopravy. Základnou podmienkou fungovania uvedeného trhového modelu sú spravodlivé ceny. V opačnom prípade, čo potvrdil vývoj v západnej Európe, je cena za liberalizáciu dopravy vysoká a náklady na odstránenie negatívnych dôsledkov dopravy sú prenášané na budúce generácie. Preto je na politikoch, ale i celej spoločnosti, aby prijali priechodné systémové opatrenia internalizácie externých nákladov produkovaných dopravou, a tak prostredníctvom trhu a cien založených na princípe „kto užíva, ten platí“ prirodzene zvýšili podiel ekologicky priaznivých druhov dopravy.

Dosiahnutie spravodlivých cien v doprave, ktoré by odrážali plné náklady spoločnosti, je dlhodobý proces. Aj v rámci Európskej únie ide o proces fázovaný do troch období až do a po roku 2010. Rovnováha medzi vysokou mobilitou a zaťažením životného prostredia dopravou preto ostáva kardinálnou a trvalou úlohou aj pre 21. storočie, a to tak vo vysoko rozvinutých krajinách západnej Európy, ako aj v krajinách strednej a východnej Európy. Rozhodovací proces v krajinách strednej a východnej Európy je však vzhľadom na integrovanie sa do Európy náročnejšie. Rozhodnutia musia rešpektovať existujúcu, z hľadiska životného prostredia deformovanú intermodálnu štruktúru európskeho dopravného trhu s vysokým podielom liberalizovanej cestnej dopravy a súčasne sa vyvarovať minulých chýb západnej Európy.

Prístup k riešeniu tohto problému je v každom štáte iný. Dopravné rozhodnutia, ktoré treba prijať už v súčasnosti, sa týkajú rôznych oblastí (liberalizácia dopravy, rozvoj infraštruktúry a jej financovanie, modernizácia dopravných systémov, dopravná obsluha regiónov a decentralizácia). Tie ovplyvnia štruktúru dopravného trhu a dopravné náklady na niekoľko desaťročí. Preto je nevyhnutné, aby všetky rozhodnutia boli prijaté s poznaním ich celkových vplyvov na životné prostredie nielen v súčasnosti, ale najmä s dosahom na budúcnosť.

Počasie

Na celom území Slovenska očakávame vplyv vyššieho tlaku vzduchu. Bude prevládať zväčša priaznivý vplyv počasia na meteosenzitívnych ľudí. Pozitívne sú účinky na toleranciu telesnej a duševnej námahy, zvýšenie tonusu vedie k vyšším výkonom a lepším reakciám. Pacienti s kardiovaskulárnym postihnutím sa majú šetriť a vyhýbať väčšej námahe a stresom. Vegetatívne labilní ľudia s nízkym tlakom krvi môžu reagovať náchylnosťou na bolesti hlavy, často migrenózneho pôvodu a miernym pocitom závratu. n Zajtra predpokladáme pretrvávanie priaznivých vplyvov počasia na meteosenzitívnych ľudí. (zč)n Dnes bude oblačno, v priebehu dňa od severu zmenšovanie oblačnosti. Na severe a východe miestami, inde len ojedinele slabé prehánky. Najvyššia denná teplota 18 až 22, na severe a východe okolo 16 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 5 stupňov. Severný vietor 4 až 8 m/s, na východe miestami okolo 10 m/s. n V sobotu bude polojasno, na severe a východe časom až oblačno a ojedinele prehánky. Nočná teplota 10 až 6, v horských dolinách okolo 4 stupne. Denná teplota 16 až 20, na severe okolo 14 stupňov. V nedeľu bude polojasno, na východe miestami až oblačno a ojedinele zrážky. Nočná teplota 8 až 4, v údoliach okolo 2 stupne. Ojedinele slabý prízemný mráz. Denná teplota 15 až 21 stupňov. n Slnko vyjde zajtra o 5.18 a zapadne o 20.19 hod.

Amsterdamjasno24
Aténypolojasno22
Belehraddážď20
Berlínoblačno22
Bratislavapolooblačno20
Bruselslnečno24
Budapešťoblačno21
Bukurešťdážď18
Frankfurtpolooblačno24
Helsinkioblačno10
Istanbuloblačno18
Kodaňpolooblačno19
Lisabonjasno17
Londýnslnečno21
Madridjasno21
Milánopolooblačno23
Moskvazamračené13
Oslojasno21
Parížpolojasno25
Prahapolooblačno20
Rímjasno24
Sofiadážď15
Štokholmpolojasno18
Varšavajasno18
Viedeňpolooblačno21
Záhreboblačno22
Ženevajasno 22

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.