Hospodársky denník
USD48,75 Sk
EUR43,244 Sk
CHF28,075 Sk
CZK1,257 Sk
  Piatok  11.Mája 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Nový most cez Bodrog

Miesto troch starých dve nové konštrukcie

V kilometri 30,561 v koľaji číslo 2 na traťovom úseku Streda nad Bodrogom - Slovenské Nové Mesto (trať Čierna nad Tisou - Žilina) sa nachádza železničný most v celkovej dĺžke 157 metrov. Pozostáva z troch polí. Dve kratšie sú 33-metrové, rozpätie hlavných nosníkov najdlhšieho tretieho poľa mosta je 88 metrov.

Možno povedať, že dni tohto železničného diela sú už spočítané a čas odkrajuje posledné dni jeho existencie. Intenzívne prepravy rúd a žieravín v minulosti, a najmä z vozňov na mostné teleso spadnuté častice, zanechali výrazné stopy na oceľovej konštrukcii. Jeho dvojča, vedľa stojaci most v koľaji číslo 1, nie je potrebné opravovať. Je dosiaľ v bezchybnom stave vďaka tomu, že cezeň smerovali prepravy opačným smerom s odlišnými, neagresívnymi komoditami. Mimochodom, oba mosty sú rovnaké, postavili ich súčasne v roku 1950. V roku 1990 pracovníci Mostného obvodu Košice po pravidelnej revízii upozornili na zlý stav mosta v koľaji číslo 2. Preto o rok neskoršie vykonal Výskumný ústav železničný Praha podrobnú prehliadku, zaťažkávaciu skúšku a statický prepočet mosta. Výsledkom bolo zníženie rýchlosti a zaťažiteľnosti na moste, čiže sa znížili nápravové tlaky z 22,5 tony na 20 ton na nápravu. Dôsledkom tohto obmedzenia je preprava len čiastočne naplnených nákladných vozňov, a teda zníženie objemu prepraveného tovaru. O prestavbe mosta sa rozhodlo už v roku 1992, avšak nedostatok finančných prostriedkov zapríčinil, že sa s realizáciou začalo až v marci tohto roka. Vyšším dodávateľom stavby sú Hutné montáže Slovakia Košice. Nový most budú tvoriť dve oceľové priehradové konštrukcie, každá v dĺžke 77,6 metra so spodnou plechovou mostovkou a priebežným koľajovým lôžkom. Takéto lôžko tlmí nárazy na telese mosta a umožňuje jazdu vyššou rýchlosťou. Pracovný postup bude podobný ako pri budovaní žilinských mostov. Na montážnej plošine sa oba mosty poskladajú, zmontujú aj zvaria, natrú a urobí sa izolácia vane. Potom sa zatiahnu a priečne zasunú do osi koľaje. Pre zasunutie mostov bude slúžiť konštrukcia z dielcov pižmo a IP nosníkov. Túto časť prác budú mať v rukách príslušníci Železničného vojska. Most by mali odovzdať do prevádzky v októbri budúceho roka. Počas výmeny mostov bude doprava medzi Stredou nad Bodrogom a Slovenským Novým Mestom zabezpečená po jednej koľaji.

Počasie

Na celom území Slovenska očakávame vplyv vyššieho tlaku vzduchu. Bude prevládať zväčša priaznivý vplyv počasia na meteosenzitívnych ľudí. Pozitívne sú účinky na toleranciu telesnej a duševnej námahy, zvýšenie tonusu vedie k vyšším výkonom a lepším reakciám. Pacienti s kardiovaskulárnym postihnutím sa majú šetriť a vyhýbať väčšej námahe a stresom. Vegetatívne labilní ľudia s nízkym tlakom krvi môžu reagovať náchylnosťou na bolesti hlavy, často migrenózneho pôvodu a miernym pocitom závratu. n Zajtra predpokladáme pretrvávanie priaznivých vplyvov počasia na meteosenzitívnych ľudí. (zč)n Dnes bude oblačno, v priebehu dňa od severu zmenšovanie oblačnosti. Na severe a východe miestami, inde len ojedinele slabé prehánky. Najvyššia denná teplota 18 až 22, na severe a východe okolo 16 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 5 stupňov. Severný vietor 4 až 8 m/s, na východe miestami okolo 10 m/s. n V sobotu bude polojasno, na severe a východe časom až oblačno a ojedinele prehánky. Nočná teplota 10 až 6, v horských dolinách okolo 4 stupne. Denná teplota 16 až 20, na severe okolo 14 stupňov. V nedeľu bude polojasno, na východe miestami až oblačno a ojedinele zrážky. Nočná teplota 8 až 4, v údoliach okolo 2 stupne. Ojedinele slabý prízemný mráz. Denná teplota 15 až 21 stupňov. n Slnko vyjde zajtra o 5.18 a zapadne o 20.19 hod.

Amsterdamjasno24
Aténypolojasno22
Belehraddážď20
Berlínoblačno22
Bratislavapolooblačno20
Bruselslnečno24
Budapešťoblačno21
Bukurešťdážď18
Frankfurtpolooblačno24
Helsinkioblačno10
Istanbuloblačno18
Kodaňpolooblačno19
Lisabonjasno17
Londýnslnečno21
Madridjasno21
Milánopolooblačno23
Moskvazamračené13
Oslojasno21
Parížpolojasno25
Prahapolooblačno20
Rímjasno24
Sofiadážď15
Štokholmpolojasno18
Varšavajasno18
Viedeňpolooblačno21
Záhreboblačno22
Ženevajasno 22

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.