Hospodársky denník
USD48,75 Sk
EUR43,244 Sk
CHF28,075 Sk
CZK1,257 Sk
  Piatok  11.Mája 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Semafor

Transformácia železníc naberá vysoké obrátky aj u našich severných susedov. V rámci reštrukturalizácie Poľských železníc už založili štyri nové obchodné spoločnosti a pripravené sú návrhy na vytvorenie niekoľkých ďalších, s cieľom skvalitniť činnosť železničnej dopravy. Elektrickou trakciou sa zabezpečuje 92 % prepravy v Poľsku. Sieť poľských železníc predstavuje 22-tisíc km železničných tratí.

Ziskové centrá

Ostrovčekom prosperity v rámci Českých dráh, ktoré vykazujú každoročne miliardové straty, sa zdajú byť tzv. ČD-centrá. Sú to miesta, ktoré poskytujú zákazníkom železnice nadštandardné služby od ubytovania, cez predaj lístkov na rôzne kultúrne či športové akcie až po prístup na internet. V tomto roku plánujú získať tržby vo výške 700 mil. CZK. V súčasnosti v rámci Českých dráh funguje 17 ČD-centier, pričom sú všetky ziskové.

Miliardy pre ŽSR

Správna rada Železníc SR rokovala o podmienkach poskytnutia úverov s tromi slovenskými a viacerými zahraničnými bankami. Zámerom vedenia ŽSR je získať v tomto roku úvery v objeme 10,5 mld. Sk, na ktoré je už prisľúbená štátna záruka. Z úveru sa použije 6 mld. Sk na financovanie starých úverov a na nové investície sa použije 4,5 mld.

Počasie

Na celom území Slovenska očakávame vplyv vyššieho tlaku vzduchu. Bude prevládať zväčša priaznivý vplyv počasia na meteosenzitívnych ľudí. Pozitívne sú účinky na toleranciu telesnej a duševnej námahy, zvýšenie tonusu vedie k vyšším výkonom a lepším reakciám. Pacienti s kardiovaskulárnym postihnutím sa majú šetriť a vyhýbať väčšej námahe a stresom. Vegetatívne labilní ľudia s nízkym tlakom krvi môžu reagovať náchylnosťou na bolesti hlavy, často migrenózneho pôvodu a miernym pocitom závratu. n Zajtra predpokladáme pretrvávanie priaznivých vplyvov počasia na meteosenzitívnych ľudí. (zč)n Dnes bude oblačno, v priebehu dňa od severu zmenšovanie oblačnosti. Na severe a východe miestami, inde len ojedinele slabé prehánky. Najvyššia denná teplota 18 až 22, na severe a východe okolo 16 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 5 stupňov. Severný vietor 4 až 8 m/s, na východe miestami okolo 10 m/s. n V sobotu bude polojasno, na severe a východe časom až oblačno a ojedinele prehánky. Nočná teplota 10 až 6, v horských dolinách okolo 4 stupne. Denná teplota 16 až 20, na severe okolo 14 stupňov. V nedeľu bude polojasno, na východe miestami až oblačno a ojedinele zrážky. Nočná teplota 8 až 4, v údoliach okolo 2 stupne. Ojedinele slabý prízemný mráz. Denná teplota 15 až 21 stupňov. n Slnko vyjde zajtra o 5.18 a zapadne o 20.19 hod.

Amsterdamjasno24
Aténypolojasno22
Belehraddážď20
Berlínoblačno22
Bratislavapolooblačno20
Bruselslnečno24
Budapešťoblačno21
Bukurešťdážď18
Frankfurtpolooblačno24
Helsinkioblačno10
Istanbuloblačno18
Kodaňpolooblačno19
Lisabonjasno17
Londýnslnečno21
Madridjasno21
Milánopolooblačno23
Moskvazamračené13
Oslojasno21
Parížpolojasno25
Prahapolooblačno20
Rímjasno24
Sofiadážď15
Štokholmpolojasno18
Varšavajasno18
Viedeňpolooblačno21
Záhreboblačno22
Ženevajasno 22

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.