Hospodársky denník
USD48,75 Sk
EUR43,244 Sk
CHF28,075 Sk
CZK1,257 Sk
  Piatok  11.Mája 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Viete čo je POP a TOP?

Aby ste pohodlne cestovali

S rozširovaním elektronického predaja cestovných lístkov súvisia obe skratky so zariadeniami na výdaj cestovných dokladov. POP je novinkou, ktorá by sa mala na Železniciach SR zavádzať.

Prenosná osobná pokladnica (POP) - Pôjde o prenosné zariadenie s hmotnosťou do 1 kg, na ktorom sa dá priamo vytlačiť cestovný lístok (so slovenskou diakritikou) a dá sa prepojiť s PC, do systému komplexného vybavenia cestujúcich (KVC). Umožní výdaj cestovných dokladov z ľubovoľnej nástupnej do ľubovoľnej cieľovej stanice ŽSR, výdaj rôznych typov dokladov, napríklad zľavnených a časových predplatných lístkov, batožinový lístok, úhrady pri nástupe bez cestovného lístka, komerčné ponuky ŽSR a podobne. Výstupy dát z POP by mali byť kompatibilné s dátami pre KVC (účtovná evidencia, štatistika). Okrem týchto podmienok bude výhodné, že prenosné osobné pokladnice umožnia bezhotovostné platby prostredníctvom platobných kariet ŽSR. Tieto platobné karty by okrem iných výhod mohli napríklad nahradiť kilometrickú banku. V konečnom štádiu sa predpokladá, že na vybavenie vlakových čiat bude potrebných 500 kusov POP a na vybavenie tarifných bodov, ktoré nebudú mať nepretržitú prevádzku, predpokladajú 250 kusov POP. K týmto počtom sa uvažuje navyše s 50 kusmi POP na výkon kontrolnej činnosti a zálohu.

Terminál osobnej pokladnice (TOP) - Za hlavnú výhodu TOP treba považovať možnosť priamo exportovať štatistické údaje do systému KVC, čo významne skvalitní vyhodnocovanie a ďalšie spracovanie údajov. Podstatne sa zvýšila spoľahlivosť a rýchlosť zariadenia. Do budúcnosti je potrebné rozhodnúť, či rozširovanie siete lokálnych zariadení na predaj cestovných dokladov bude formou produktu typu TOP alebo ŽSR dokončí vývoj vlastného lokálneho terminálu KVC. Pri hodnotení súčasnej situácie je potrebné vybaviť asi 200 tarifných bodov stabilným lokálnym zariadením, pričom až 70 zariadení z tohto počtu uvažuje so zosieťovaním na plnohodnotné KVC po dobudovaní dátovej siete.

Jozef Kunik

Počasie

Na celom území Slovenska očakávame vplyv vyššieho tlaku vzduchu. Bude prevládať zväčša priaznivý vplyv počasia na meteosenzitívnych ľudí. Pozitívne sú účinky na toleranciu telesnej a duševnej námahy, zvýšenie tonusu vedie k vyšším výkonom a lepším reakciám. Pacienti s kardiovaskulárnym postihnutím sa majú šetriť a vyhýbať väčšej námahe a stresom. Vegetatívne labilní ľudia s nízkym tlakom krvi môžu reagovať náchylnosťou na bolesti hlavy, často migrenózneho pôvodu a miernym pocitom závratu. n Zajtra predpokladáme pretrvávanie priaznivých vplyvov počasia na meteosenzitívnych ľudí. (zč)n Dnes bude oblačno, v priebehu dňa od severu zmenšovanie oblačnosti. Na severe a východe miestami, inde len ojedinele slabé prehánky. Najvyššia denná teplota 18 až 22, na severe a východe okolo 16 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 5 stupňov. Severný vietor 4 až 8 m/s, na východe miestami okolo 10 m/s. n V sobotu bude polojasno, na severe a východe časom až oblačno a ojedinele prehánky. Nočná teplota 10 až 6, v horských dolinách okolo 4 stupne. Denná teplota 16 až 20, na severe okolo 14 stupňov. V nedeľu bude polojasno, na východe miestami až oblačno a ojedinele zrážky. Nočná teplota 8 až 4, v údoliach okolo 2 stupne. Ojedinele slabý prízemný mráz. Denná teplota 15 až 21 stupňov. n Slnko vyjde zajtra o 5.18 a zapadne o 20.19 hod.

Amsterdamjasno24
Aténypolojasno22
Belehraddážď20
Berlínoblačno22
Bratislavapolooblačno20
Bruselslnečno24
Budapešťoblačno21
Bukurešťdážď18
Frankfurtpolooblačno24
Helsinkioblačno10
Istanbuloblačno18
Kodaňpolooblačno19
Lisabonjasno17
Londýnslnečno21
Madridjasno21
Milánopolooblačno23
Moskvazamračené13
Oslojasno21
Parížpolojasno25
Prahapolooblačno20
Rímjasno24
Sofiadážď15
Štokholmpolojasno18
Varšavajasno18
Viedeňpolooblačno21
Záhreboblačno22
Ženevajasno 22

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.