Hospodársky denník
USD48,75 Sk
EUR43,244 Sk
CHF28,075 Sk
CZK1,257 Sk
  Piatok  11.Mája 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Čo sa nepreukáže, sa dodaní

V súvislosti so schválenou novelizáciou zákona č. 366/1999 Z. z. o daniach z príjmov zákonom č. 466/2000 Z. z., bol s účinnosťou od 1. 1. 2001 čiastočne doriešený aj spôsob zdanenia tzv. majetkových prírastkov, ktoré vyplynú z majetkových priznaní. Ak tieto prírastky daňovník nepreukáže v tom zmysle, že pochádzajú zo zdanených prostriedkov, budú mu dodanené. Podľa § 3 ods. 2 novelizácie sa príjmom fyzickej osoby rozumie peňažný príjem i nepeňažný príjem dosiahnutý aj zámenou vrátane majetkového prírastku zisteného z majetkových priznaní podľa § 40 zákona č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov a o zmenách v sústave územných finančných orgánov v znení neskorších predpisov. U fyzických osôb sa tento príjem zaradí medzi ostatné príjmy. Podľa § 10 ods. 12 cit. zákona majetkové prírastky zistené z majetkových priznaní sú samostatným základom dane na vyrubenie dane správcom dane sadzbou vo výške 42 % (pozri § 13 ods. 4 cit. zákona). Po prvý raz by sa malo takto postupovať pri zistených prírastkoch z majetkových priznaní podaných po roku 2001. Ako sa bude postupovať do tohto dátumu, sa dá len predpokladať. Zrejme sa použije sadzba dane platná v čase vzniku prírastku (čo by bolo najlogickejšie). Keďže však v priebehu predchádzajúcich rokov boli daňové sadzby menené viackrát, bude to zrejme problém. Pri tejto príležitosti zaznel návrh, aby boli takto daňovo „postihované“ len majetkové prírastky od určitej hodnoty.

Zrejme sa majetkové prírastky nebudú uvádzať v „bežnom“ daňovom priznaní, pretože táto daň bude vyrubená správcom dane. Bude mať charakter obdobný ako príjem zdanený osobitnou sadzbou dane (neovplyvní celkovú daňovú povinnosť daňovníka). Vyrubenie dane je konanie správcu dane. Tento príjem sa nebude zahŕňať do základu dane (pozri § 5 ods. 5 cit. zákona).

Pripomíname, že uvedeným spôsobom je riešené len zdanenie majetkových prírastkov fyzických osôb.

Ako to bude v skutočnosti ukáže čas, pretože v poslaneckom návrhu novelizácie zákona o daniach z príjmov sa so zdanením majetkových prírastkov spôsobom platným v súčasnosti, neuvažuje vôbec (vypustené sú ustanovenia týkajúce sa tohto druhu príjmu).

Dagmar Piršelová

Počasie

Na celom území Slovenska očakávame vplyv vyššieho tlaku vzduchu. Bude prevládať zväčša priaznivý vplyv počasia na meteosenzitívnych ľudí. Pozitívne sú účinky na toleranciu telesnej a duševnej námahy, zvýšenie tonusu vedie k vyšším výkonom a lepším reakciám. Pacienti s kardiovaskulárnym postihnutím sa majú šetriť a vyhýbať väčšej námahe a stresom. Vegetatívne labilní ľudia s nízkym tlakom krvi môžu reagovať náchylnosťou na bolesti hlavy, často migrenózneho pôvodu a miernym pocitom závratu. n Zajtra predpokladáme pretrvávanie priaznivých vplyvov počasia na meteosenzitívnych ľudí. (zč)n Dnes bude oblačno, v priebehu dňa od severu zmenšovanie oblačnosti. Na severe a východe miestami, inde len ojedinele slabé prehánky. Najvyššia denná teplota 18 až 22, na severe a východe okolo 16 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 5 stupňov. Severný vietor 4 až 8 m/s, na východe miestami okolo 10 m/s. n V sobotu bude polojasno, na severe a východe časom až oblačno a ojedinele prehánky. Nočná teplota 10 až 6, v horských dolinách okolo 4 stupne. Denná teplota 16 až 20, na severe okolo 14 stupňov. V nedeľu bude polojasno, na východe miestami až oblačno a ojedinele zrážky. Nočná teplota 8 až 4, v údoliach okolo 2 stupne. Ojedinele slabý prízemný mráz. Denná teplota 15 až 21 stupňov. n Slnko vyjde zajtra o 5.18 a zapadne o 20.19 hod.

Amsterdamjasno24
Aténypolojasno22
Belehraddážď20
Berlínoblačno22
Bratislavapolooblačno20
Bruselslnečno24
Budapešťoblačno21
Bukurešťdážď18
Frankfurtpolooblačno24
Helsinkioblačno10
Istanbuloblačno18
Kodaňpolooblačno19
Lisabonjasno17
Londýnslnečno21
Madridjasno21
Milánopolooblačno23
Moskvazamračené13
Oslojasno21
Parížpolojasno25
Prahapolooblačno20
Rímjasno24
Sofiadážď15
Štokholmpolojasno18
Varšavajasno18
Viedeňpolooblačno21
Záhreboblačno22
Ženevajasno 22

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.