Hospodársky denník
USD48,75 Sk
EUR43,244 Sk
CHF28,075 Sk
CZK1,257 Sk
  Piatok  11.Mája 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Zistenie komu a čo pribudlo

Účelom podávania majetkového priznania je zisťovať prírastky majetku v jednotlivých rokoch a slúži na porovnanie majetku v nadväznosti na priznané príjmy. Majetkové priznanie nemá charakter daňového priznania a nie je priamo podkladom pre vyrubenie dane, daňový úrad má však právo vyzvať osoby, aj nepodnikateľov na preukázanie, či boli majetkové prírastky obstarané zo zdanených príjmov. Zistené majetkové prírastky, pri ktorých nebolo preukázané ich obstaranie zo zdanených príjmov, využije správca dane na dodatočné overenie správnosti zdanenia za obdobie, kedy k použitiu nezdanených príjmov došlo a podľa pomôcok dodatočne vyrubí daň z príjmov.

Právo dodatočne vyrubiť daň na základe majetkového priznania zaniká po dvadsiatich rokoch začínajúc rokom nasledujúcim po roku, v ktorom povinnosť podať majetkové priznanie vznikla. Správca dane má tiež právo preveriť správnosť a úplnosť údajov uvedených v majetkovom priznaní, pritom primerane postupuje podľa ustanovení o daňovej kontrole.

Ak na podanie majetkového priznania vyzve osobu správca dane, táto je povinná majetkové priznanie vždy predložiť, bez ohľadu na hodnotu majetku, ktorý vlastní.

Sankcie

Podanie majetkového priznania je povinnosťou nepeňažnej povahy, vyplývajúcej zo zákona o správe daní a poplatkov, čo znamená, že ak osoba majetkové priznanie nepodá a správca dane zistí, že túto povinnosť mala, môže uplatniť sankciu, a to pokutu až do výšky 1 mil. Sk, rovnako môže uložiť pokutu aj za oneskorené podanie. Pokutu je možné uložiť aj opakovane. Schválením vyhlášky č. 362/1999 Z. z. sa zmenil len okruh majetku, ktorý sa neuvádza v majetkovom priznaní a jeho výška, termín na podanie majetkového priznania, ani ďalšie skutočnosti, týkajúce sa majetkového priznania, vyplývajúce z § 40 zákona č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov v znení neskorších predpisov sa nezmenili.

Počasie

Na celom území Slovenska očakávame vplyv vyššieho tlaku vzduchu. Bude prevládať zväčša priaznivý vplyv počasia na meteosenzitívnych ľudí. Pozitívne sú účinky na toleranciu telesnej a duševnej námahy, zvýšenie tonusu vedie k vyšším výkonom a lepším reakciám. Pacienti s kardiovaskulárnym postihnutím sa majú šetriť a vyhýbať väčšej námahe a stresom. Vegetatívne labilní ľudia s nízkym tlakom krvi môžu reagovať náchylnosťou na bolesti hlavy, často migrenózneho pôvodu a miernym pocitom závratu. n Zajtra predpokladáme pretrvávanie priaznivých vplyvov počasia na meteosenzitívnych ľudí. (zč)n Dnes bude oblačno, v priebehu dňa od severu zmenšovanie oblačnosti. Na severe a východe miestami, inde len ojedinele slabé prehánky. Najvyššia denná teplota 18 až 22, na severe a východe okolo 16 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 5 stupňov. Severný vietor 4 až 8 m/s, na východe miestami okolo 10 m/s. n V sobotu bude polojasno, na severe a východe časom až oblačno a ojedinele prehánky. Nočná teplota 10 až 6, v horských dolinách okolo 4 stupne. Denná teplota 16 až 20, na severe okolo 14 stupňov. V nedeľu bude polojasno, na východe miestami až oblačno a ojedinele zrážky. Nočná teplota 8 až 4, v údoliach okolo 2 stupne. Ojedinele slabý prízemný mráz. Denná teplota 15 až 21 stupňov. n Slnko vyjde zajtra o 5.18 a zapadne o 20.19 hod.

Amsterdamjasno24
Aténypolojasno22
Belehraddážď20
Berlínoblačno22
Bratislavapolooblačno20
Bruselslnečno24
Budapešťoblačno21
Bukurešťdážď18
Frankfurtpolooblačno24
Helsinkioblačno10
Istanbuloblačno18
Kodaňpolooblačno19
Lisabonjasno17
Londýnslnečno21
Madridjasno21
Milánopolooblačno23
Moskvazamračené13
Oslojasno21
Parížpolojasno25
Prahapolooblačno20
Rímjasno24
Sofiadážď15
Štokholmpolojasno18
Varšavajasno18
Viedeňpolooblačno21
Záhreboblačno22
Ženevajasno 22

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.