Hospodársky denník
USD48,75 Sk
EUR43,244 Sk
CHF28,075 Sk
CZK1,257 Sk
  Piatok  11.Mája 2001

Zistenie komu a čo pribudlo

Účelom podávania majetkového priznania je zisťovať prírastky majetku v jednotlivých rokoch a slúži na porovnanie majetku v nadväznosti na priznané príjmy. Majetkové priznanie nemá charakter daňového priznania a nie je priamo podkladom pre vyrubenie dane, daňový úrad má však právo vyzvať osoby, aj nepodnikateľov na preukázanie, či boli majetkové prírastky obstarané zo zdanených príjmov. Zistené majetkové prírastky, pri ktorých nebolo preukázané ich obstaranie zo zdanených príjmov, využije správca dane na dodatočné overenie správnosti zdanenia za obdobie, kedy k použitiu nezdanených príjmov došlo a podľa pomôcok dodatočne vyrubí daň z príjmov.

Právo dodatočne vyrubiť daň na základe majetkového priznania zaniká po dvadsiatich rokoch začínajúc rokom nasledujúcim po roku, v ktorom povinnosť podať majetkové priznanie vznikla. Správca dane má tiež právo preveriť správnosť a úplnosť údajov uvedených v majetkovom priznaní, pritom primerane postupuje podľa ustanovení o daňovej kontrole.

Ak na podanie majetkového priznania vyzve osobu správca dane, táto je povinná majetkové priznanie vždy predložiť, bez ohľadu na hodnotu majetku, ktorý vlastní.

Sankcie

Podanie majetkového priznania je povinnosťou nepeňažnej povahy, vyplývajúcej zo zákona o správe daní a poplatkov, čo znamená, že ak osoba majetkové priznanie nepodá a správca dane zistí, že túto povinnosť mala, môže uplatniť sankciu, a to pokutu až do výšky 1 mil. Sk, rovnako môže uložiť pokutu aj za oneskorené podanie. Pokutu je možné uložiť aj opakovane. Schválením vyhlášky č. 362/1999 Z. z. sa zmenil len okruh majetku, ktorý sa neuvádza v majetkovom priznaní a jeho výška, termín na podanie majetkového priznania, ani ďalšie skutočnosti, týkajúce sa majetkového priznania, vyplývajúce z § 40 zákona č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov v znení neskorších predpisov sa nezmenili.

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.