Hospodársky denník
USD48,75 Sk
EUR43,244 Sk
CHF28,075 Sk
CZK1,257 Sk
  Piatok  11.Mája 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Teplo nad oceánom stúpa

Zatiaľ čo americký prezident Bush oznámil, že USA odstupujú od medzinárodnej dohody, ktorá má zamedziť nadmerné otepľovanie planéty, ďalšie dve nové vedecké štúdie dokazujú, že nebezpečenstvo zmeny klimatického systému svetu skutočne hrozí.

Obe od seba nezávislé štúdie zverejnil nedávno vedecký časopis Science, ktoré sa sústreďujú na oceány – najväčšie zásobníky tepla na zemeguli. Už vlani iné vedecké tímy zverejnili dáta o tom, že teplota oceánov od päťdesiatych rokov stúpa. Vedci však hľadali vysvetlenie, čo je toho príčinou, či príroda alebo človek.

Prvý tím viedol Tim Barnett, morský fyzik zo Scrippsovho oceánografického ústavu v kalifornskom Dan Diegu. Ním zostavený počítačový model priniesol jediné vysvetlenie – za zmeny naozaj môže ľudská činnosť. Najmä obrovským spaľovaním ropy a uhlia vznikajú oblaky oxidu uhličitého, ktorý stúpa do atmosféry, a tam pod sebou zadržuje teplo podobne ako sklo v skleníku.

Väčšina odborníkov sa už niekoľko rokov prikláňa k názoru, že práve ľuďmi uvoľňované skleníkové plyny ohrievajú planétu, dôkazy o tom však stále nie sú stopercentné.

Druhý počítačový model zostavil tím, ktorý viedol Sydney Levitus, riaditeľ klimatického laboratória v Silver Spring v americkom Marylande. Využil na to milióny údajov o meraní teploty v svetových oceánoch. Jeho model rátal dokonca aj s vplyvom prachových častíc a ďalších emisií zo sopečných výbuchov v posledných desaťročiach, ktoré zatieňujú Slnko, a teda aj ochladzujú Zem. Aj v tomto prípade bol však výsledok taký, že vplyv skleníkových plynov prevažuje a zemeguľa sa bude v ďalších desaťročiach ďalej otepľovať.

Vedci zvyčajne nepochybujú o tom, že sa pre to zdvihne hladina morí a zaplaví pevninu, čo bude spôsobené jednak roztopením ľadovcov, jednak tým, že voda s rastúcou teplotou naberá na objeme. Predpokladať sa dá aj to, že zvýšenie teploty prehĺbi suchá v okolí rovníka a vyvolá vlnu emigrácie tamojších obyvateľov do iných krajín.

Zvýšenie teploty umožní aj rozšírenie tropických chorôb do končín dnešného mierneho podnebného pásma.

To sú dôsledky očakávateľné. Klimatológovia sa však obávajú, že väčšie teplo môže v budúcich desaťročiach nepredvídateľne rozvrátiť celý klimatický systém planéty, čo by okrem iného mohlo spôsobiť zvýšenie počtu živelných pohrôm.

(mb)

V čom spočíva skleníkový efekt - do plošky

Niektoré plyny majú v atmosfére podobnú úlohu ako sklo v skleníku: slnečné lúče nimi prechádzajú, dopadajú na Zem a menia sa na teplo. Tepelné žiarenie zemského povrchu však vrstva skleníkových plynov z veľkej časti pohltí a nedovolí mu uniknúť do vesmíru. Tento proces bol v minulosti celkom prirodzený a umožnil život na Zemi, ktorá by inak bola mrazivým miestom.

Medzi skleníkové plyny patrí vodná para, oxid uhličitý, ozón, metán, oxid dusnatý a chlórované uhľovodíky.

Niektoré z týchto plynov výrazne pribúdajú práve v dôsledku činnosti človeka: oxid uhličitý vzniká pri spaľovaní ropy, uhlia a zemného plynu napríklad v elektrárňach alebo v motoroch automobilov. Oxid dusný a metán sa uvoľňujú v poľnohospodárstve a pri chove dobytka, metán stúpa i zo skládok odpadu. Chlórované uhľovodíky sú umelé, priemyselne vyrábané plyny.

Počasie

Na celom území Slovenska očakávame vplyv vyššieho tlaku vzduchu. Bude prevládať zväčša priaznivý vplyv počasia na meteosenzitívnych ľudí. Pozitívne sú účinky na toleranciu telesnej a duševnej námahy, zvýšenie tonusu vedie k vyšším výkonom a lepším reakciám. Pacienti s kardiovaskulárnym postihnutím sa majú šetriť a vyhýbať väčšej námahe a stresom. Vegetatívne labilní ľudia s nízkym tlakom krvi môžu reagovať náchylnosťou na bolesti hlavy, často migrenózneho pôvodu a miernym pocitom závratu. n Zajtra predpokladáme pretrvávanie priaznivých vplyvov počasia na meteosenzitívnych ľudí. (zč)n Dnes bude oblačno, v priebehu dňa od severu zmenšovanie oblačnosti. Na severe a východe miestami, inde len ojedinele slabé prehánky. Najvyššia denná teplota 18 až 22, na severe a východe okolo 16 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 5 stupňov. Severný vietor 4 až 8 m/s, na východe miestami okolo 10 m/s. n V sobotu bude polojasno, na severe a východe časom až oblačno a ojedinele prehánky. Nočná teplota 10 až 6, v horských dolinách okolo 4 stupne. Denná teplota 16 až 20, na severe okolo 14 stupňov. V nedeľu bude polojasno, na východe miestami až oblačno a ojedinele zrážky. Nočná teplota 8 až 4, v údoliach okolo 2 stupne. Ojedinele slabý prízemný mráz. Denná teplota 15 až 21 stupňov. n Slnko vyjde zajtra o 5.18 a zapadne o 20.19 hod.

Amsterdamjasno24
Aténypolojasno22
Belehraddážď20
Berlínoblačno22
Bratislavapolooblačno20
Bruselslnečno24
Budapešťoblačno21
Bukurešťdážď18
Frankfurtpolooblačno24
Helsinkioblačno10
Istanbuloblačno18
Kodaňpolooblačno19
Lisabonjasno17
Londýnslnečno21
Madridjasno21
Milánopolooblačno23
Moskvazamračené13
Oslojasno21
Parížpolojasno25
Prahapolooblačno20
Rímjasno24
Sofiadážď15
Štokholmpolojasno18
Varšavajasno18
Viedeňpolooblačno21
Záhreboblačno22
Ženevajasno 22

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.