Hospodársky denník
USD48,75 Sk
EUR43,244 Sk
CHF28,075 Sk
CZK1,257 Sk
  Piatok  11.Mája 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Má rád prekvapenia

Podľa nových snímok odpovedí mozgu na prekvapenia je zrejmé, že centrá potešenia v mozgu sú „viac zapnuté“, keď zažívame nepredvídateľné príjemné veci na rozdiel od príjemných zážitkov, ktoré očakávame. Vedci z Emory University a Baylor College of Medicine používali metódu magnetickej rezonancie (MRI) na zmeranie zmien v činnosti ľudského mozgu, ktoré vznikajú ako odpoveď na príjemné podnety. Používali počítačom kontrolované zariadenie, ktoré vystrekovalo do úst 25 účastníkov výskumu ovocnú šťavu alebo vodu. Vzorky boli buď očakávané, alebo nepredvídateľné.

Zistilo sa, že snímky magnetickej rezonancie vykazujú, že určitá oblasť mozgu (tzv. nucleus accumbens) je aktívnejšia pri neočakávaných vzorkách šťavy a vody. Nucleus accumbens je jedným z „centier potešenia“ v mozgu, oblastí, ktoré sú stimulované, keď cítime, zažívame príslušné podnety. Centrum je veľmi aktívne, keď ľudia užívajú návykové drogy, napríklad kokaín alebo heroín, aj keď ľudia očakávajú, že dostanú peniaze. Zistilo sa, že miera aktivity v rámci nucleus accumbens nebola úmerná tomu, či sledovaný subjekt uprednostňoval džús alebo vodu. Pre mozog sú cennejšie neočakávané potešenia a má to len málo spoločné s tým, čo ľudia majú alebo nemajú radi, prekvapenia sú pre nich stimulujúcejšie. Tak si podvedome môžeme želať neočakávanú skúsenosť pred tou, o ktorej sme vedome presvedčení, že ju uprednostňujeme či očakávame. V budúcnosti sa vedci pokúsia odhaliť, ako sa očakávanie a prostredie podieľajú na určovaní toho, ako predvídateľný je podnet.

A čo tí jednotlivci, ktorí prekvapenia priam nenávidia? Sú ich centrá potešenia tiež zapnuté, keď musia odolávať neočakávaným stimulom? Odpoveď zatiaľ nie je známa, ale jasne vidieť, že študijné objekty mali široké spektrum aktivity v nucleus accumbens, čo môže byť odrazom ich osobnosti.

(kab)

Počasie

Na celom území Slovenska očakávame vplyv vyššieho tlaku vzduchu. Bude prevládať zväčša priaznivý vplyv počasia na meteosenzitívnych ľudí. Pozitívne sú účinky na toleranciu telesnej a duševnej námahy, zvýšenie tonusu vedie k vyšším výkonom a lepším reakciám. Pacienti s kardiovaskulárnym postihnutím sa majú šetriť a vyhýbať väčšej námahe a stresom. Vegetatívne labilní ľudia s nízkym tlakom krvi môžu reagovať náchylnosťou na bolesti hlavy, často migrenózneho pôvodu a miernym pocitom závratu. n Zajtra predpokladáme pretrvávanie priaznivých vplyvov počasia na meteosenzitívnych ľudí. (zč)n Dnes bude oblačno, v priebehu dňa od severu zmenšovanie oblačnosti. Na severe a východe miestami, inde len ojedinele slabé prehánky. Najvyššia denná teplota 18 až 22, na severe a východe okolo 16 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 5 stupňov. Severný vietor 4 až 8 m/s, na východe miestami okolo 10 m/s. n V sobotu bude polojasno, na severe a východe časom až oblačno a ojedinele prehánky. Nočná teplota 10 až 6, v horských dolinách okolo 4 stupne. Denná teplota 16 až 20, na severe okolo 14 stupňov. V nedeľu bude polojasno, na východe miestami až oblačno a ojedinele zrážky. Nočná teplota 8 až 4, v údoliach okolo 2 stupne. Ojedinele slabý prízemný mráz. Denná teplota 15 až 21 stupňov. n Slnko vyjde zajtra o 5.18 a zapadne o 20.19 hod.

Amsterdamjasno24
Aténypolojasno22
Belehraddážď20
Berlínoblačno22
Bratislavapolooblačno20
Bruselslnečno24
Budapešťoblačno21
Bukurešťdážď18
Frankfurtpolooblačno24
Helsinkioblačno10
Istanbuloblačno18
Kodaňpolooblačno19
Lisabonjasno17
Londýnslnečno21
Madridjasno21
Milánopolooblačno23
Moskvazamračené13
Oslojasno21
Parížpolojasno25
Prahapolooblačno20
Rímjasno24
Sofiadážď15
Štokholmpolojasno18
Varšavajasno18
Viedeňpolooblačno21
Záhreboblačno22
Ženevajasno 22

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.