Hospodársky denník
USD48,75 Sk
EUR43,244 Sk
CHF28,075 Sk
CZK1,257 Sk
  Piatok  11.Mája 2001

Má rád prekvapenia

Podľa nových snímok odpovedí mozgu na prekvapenia je zrejmé, že centrá potešenia v mozgu sú „viac zapnuté“, keď zažívame nepredvídateľné príjemné veci na rozdiel od príjemných zážitkov, ktoré očakávame. Vedci z Emory University a Baylor College of Medicine používali metódu magnetickej rezonancie (MRI) na zmeranie zmien v činnosti ľudského mozgu, ktoré vznikajú ako odpoveď na príjemné podnety. Používali počítačom kontrolované zariadenie, ktoré vystrekovalo do úst 25 účastníkov výskumu ovocnú šťavu alebo vodu. Vzorky boli buď očakávané, alebo nepredvídateľné.

Zistilo sa, že snímky magnetickej rezonancie vykazujú, že určitá oblasť mozgu (tzv. nucleus accumbens) je aktívnejšia pri neočakávaných vzorkách šťavy a vody. Nucleus accumbens je jedným z „centier potešenia“ v mozgu, oblastí, ktoré sú stimulované, keď cítime, zažívame príslušné podnety. Centrum je veľmi aktívne, keď ľudia užívajú návykové drogy, napríklad kokaín alebo heroín, aj keď ľudia očakávajú, že dostanú peniaze. Zistilo sa, že miera aktivity v rámci nucleus accumbens nebola úmerná tomu, či sledovaný subjekt uprednostňoval džús alebo vodu. Pre mozog sú cennejšie neočakávané potešenia a má to len málo spoločné s tým, čo ľudia majú alebo nemajú radi, prekvapenia sú pre nich stimulujúcejšie. Tak si podvedome môžeme želať neočakávanú skúsenosť pred tou, o ktorej sme vedome presvedčení, že ju uprednostňujeme či očakávame. V budúcnosti sa vedci pokúsia odhaliť, ako sa očakávanie a prostredie podieľajú na určovaní toho, ako predvídateľný je podnet.

A čo tí jednotlivci, ktorí prekvapenia priam nenávidia? Sú ich centrá potešenia tiež zapnuté, keď musia odolávať neočakávaným stimulom? Odpoveď zatiaľ nie je známa, ale jasne vidieť, že študijné objekty mali široké spektrum aktivity v nucleus accumbens, čo môže byť odrazom ich osobnosti.

(kab)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.