Hospodársky denník
USD48,75 Sk
EUR43,244 Sk
CHF28,075 Sk
CZK1,257 Sk
  Piatok  11.Mája 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Silný hráč do mariáša o SPP

Komentuje Zdena Rabayová

Nemecká spoločnosť RWE Gas AG a Wintershall AG vytvorili konzorcium a budú sa spoločne uchádzať o privatizáciu časti Slovenského plynárenského priemyslu (SPP). Aj keď táto informácia sa v kuloároch pošuškávala niekoľko mesiacov, predstavitelia RWE Gas ju na našu otázku ešte pred mesiacom odmietli potvrdiť so slovami, že treba niekoľko dní počkať. Povedali len toľko, že do privatizácie SPP nepôjdu sami, ale s ďalším partnerom. Predvčerom ju však oficiálne zverejnili. Obe spoločnosti so slovenským plynárenstvom úzko spolupracujú v rôznych oblastiach. RWE Gas je dokonca držiteľom 40-percentného podielu v Nafta Gbely. Wintershall prostredníctvom svojej dcérskej spoločnosti WINGAS (spoločný podnik s ruským Gazpromom) má významnú pozíciu v medzinárodnom obchode s plynom a okrem iného prístup k najväčším ruským zásobám zemného plynu. A tak je každému jasné, že do hry o najlukratívnejší podnik v SR vstupuje skutočne silný hráč.

Okrem tohto konzorcia už vlani začiatkom leta tri významné európske plynárenské spoločnosti informovali o založení spoločného konzorcia. Konkrétne nemecká spoločnosť Ruhrgas, francúzska Gaz de France a talianska SNAM. Hoci predbežný záujem o privatizáciu SPP vyslovili aj ďalšie európske i zámorské spoločnosti, zatiaľ s oficiálnym vyjadrením vyčkávajú. Dokonca aj keď nám vlani v lete na svetovom plynárenskom kongrese predstavitelia Gazpromu povedali, že v blízkom čase zverejnia ich definitívne stanovisko k účasti na privatizácii SPP, dosiaľ ho nezverejnili. No už skutočnosť, že na šachovnici pribudol Wintershall, je veľavravná. Hoci vznik prvého konzorcia niektoré zahraničné médiá kritizovali, že formovanie aliancií môže znížiť konkurenciu medzi záujemcami, na druhej strane si však treba uvedomiť, že výsledkom spojenia viacerých silných partnerov môže byť vyššia cena. Aj väčší záujem investovať do rozšírenia trhu s plynom v SR.

V súvislosti s cenou za privatizáciu SPP vyvolal návrh privatizačného poradcu ponúknuť strategickému investorovi celý 49-percentný balík akcií SPP búrlivé reakcie. Podľa nich by predaj časti akcií na kapitálovom trhu mohol priniesť do štátnej pokladnice oveľa viac peňazí. No treba povedať, že je to len jeden uhol pohľadu. Nemožno si totiž zakrývať oči aj pred ďalšími faktormi, ktoré či už priamo alebo nepriamo ovplyvnia celú transakciu. Patrí k nim napríklad pozícia jednotlivých záujemcov v tomto regióne (viacerí z nich už pôsobia na trhu v okolitých krajinách), potenciálne prínosy z otvárania sa trhu s plynom či pripravovaná privatizácia českého Transgazu. Stačí sa totiž pozrieť na plynárenskú mapu Európy a každý pochopí, že efekty zo získania výraznejšieho podielu v SPP môžu rýchlo prevážiť ponúknutú cenu. V každom prípade však konečný verdikt o tom, koľko percent akcií SPP sa predá zahraničnému investorovi a koľko sa predá prostredníctvom kapitálového trhu, povie vláda SR. No názory medzi jej členmi sa na túto otázku už dlhšie rôznia. A tak už dnes sa dá predpokladať, že diskusie okolo nej ešte len rozvíria hladinu verejnej mienky.

Zdena Rabayová

Počasie

Na celom území Slovenska očakávame vplyv vyššieho tlaku vzduchu. Bude prevládať zväčša priaznivý vplyv počasia na meteosenzitívnych ľudí. Pozitívne sú účinky na toleranciu telesnej a duševnej námahy, zvýšenie tonusu vedie k vyšším výkonom a lepším reakciám. Pacienti s kardiovaskulárnym postihnutím sa majú šetriť a vyhýbať väčšej námahe a stresom. Vegetatívne labilní ľudia s nízkym tlakom krvi môžu reagovať náchylnosťou na bolesti hlavy, často migrenózneho pôvodu a miernym pocitom závratu. n Zajtra predpokladáme pretrvávanie priaznivých vplyvov počasia na meteosenzitívnych ľudí. (zč)n Dnes bude oblačno, v priebehu dňa od severu zmenšovanie oblačnosti. Na severe a východe miestami, inde len ojedinele slabé prehánky. Najvyššia denná teplota 18 až 22, na severe a východe okolo 16 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 5 stupňov. Severný vietor 4 až 8 m/s, na východe miestami okolo 10 m/s. n V sobotu bude polojasno, na severe a východe časom až oblačno a ojedinele prehánky. Nočná teplota 10 až 6, v horských dolinách okolo 4 stupne. Denná teplota 16 až 20, na severe okolo 14 stupňov. V nedeľu bude polojasno, na východe miestami až oblačno a ojedinele zrážky. Nočná teplota 8 až 4, v údoliach okolo 2 stupne. Ojedinele slabý prízemný mráz. Denná teplota 15 až 21 stupňov. n Slnko vyjde zajtra o 5.18 a zapadne o 20.19 hod.

Amsterdamjasno24
Aténypolojasno22
Belehraddážď20
Berlínoblačno22
Bratislavapolooblačno20
Bruselslnečno24
Budapešťoblačno21
Bukurešťdážď18
Frankfurtpolooblačno24
Helsinkioblačno10
Istanbuloblačno18
Kodaňpolooblačno19
Lisabonjasno17
Londýnslnečno21
Madridjasno21
Milánopolooblačno23
Moskvazamračené13
Oslojasno21
Parížpolojasno25
Prahapolooblačno20
Rímjasno24
Sofiadážď15
Štokholmpolojasno18
Varšavajasno18
Viedeňpolooblačno21
Záhreboblačno22
Ženevajasno 22

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.