Hospodársky denník
USD48,75 Sk
EUR43,244 Sk
CHF28,075 Sk
CZK1,257 Sk
  Piatok  11.Mája 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Dostupné pre čoraz viac občanov

Keď v roku 1996 schválila NR SR zákon č. 123/1996 Z. z. o doplnkovom dôchodkovom poistení, otvorila tak pre časť ekonomicky aktívneho obyvateľstva reálnu a finančne prijateľnú možnosť, myslieť na svoju budúcnosť a vytvárať si dostatočné finančné zázemie na plnohodnotný život v dôchodku. Značná časť pracujúcich na Slovensku nemala až do 31. 12. 2000 nijakú možnosť využiť tento atraktívny systém doplnkového dôchodkového poistenia, lebo platný zákon im to jednoducho neumožňoval. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny pristúpilo preto na jeseň roku 2000 k návrhu novely tohto zákona a NR SR ju schválila ako zákon č.409/2000 Z. z. Na jej základe tejto novely sa do tohto dobrovoľného poistenia môžu od 1. 1. 2001 zapojiť aj zamestnanci príspevkových a rozpočtových organizácií, samostatne zárobkovo činné osoby a tiež aj osoby spolupracujúce so samostatne zárobkovo činnými osobami.

Zamestnanci majú teda reálnu možnosť, prakticky už od nástupu do zamestnania - myslieť na budúcnosť a s ohľadom na svoje finančné možnosti postupne si vytvárať optimálne finančné zázemie na dôchodkový vek. Vzhľadom na to, že ekonomické analýzy jasne ukazujú na trvalý a dlhodobý nedostatok zdrojov na zvyšovanie dôchodkov, snahou štátu je podporiť všetkých, ktorí sa rozhodnú postarať sa o svoju budúcnosť. Na základe zákona č. 466/2000 Z. z., ktorý mení a dopĺňa zákon č. 366/1999 Z. z. o daniach z príjmov, príspevky poistencov na doplnkové dôchodkové poistenie sú odpočítateľnou položkou od základu dane, a to do výšky 10 % príjmu, najviac však 24 000 Sk ročne. To v podstate znamená, že príspevky na doplnkové dôchodkové poistenie sa poistencovi kumulujú na jeho individuálnom účte a platí ešte aj nižšiu daň z príjmov.

Zákon takto zvýhodňuje aj zamestnávateľov, ktorí môžu prispieť svojim zamestnancom na ich účet, pričom príspevky zamestnávateľa sú pre nich do zákonom stanovenej výšky (3 % z objemu miezd zamestnancov - poistencov) nákladovou položkou. Účasť zamestnávateľa na doplnkovom dôchodkovom poistení svojich zamestnancov je dobrovoľná, v tomto smere však novela zákona prináša novú povinnosť. Ak zamestnávateľ má pracovníkov zaradených na základe rozhodnutia príslušného orgánu na ochranu zdravia do pracovnej kategórie rizika 3 a 4,je v zmysle zákona NR SR č. 409/2000 Z. z. povinný prispievať týmto zamestnancom na doplnkové dôchodkové poistenie; a to sumou vo výške minimálne 2 % z účtovanej mzdy týchto zamestnancov poistencov. Výška individuálneho príspevku týchto zamestnancov je v zmysle dávkového plánu DDP Stabilita minimálne 100 Sk mesačne. Z úhrnu finančných prostriedkov, ktorými na svoj účet prispieval poistenec, či jeho zamestnávateľ a ktoré DDP svojím investovaním efektívne zhodnotila, si každý poistenec po splnení podmienok stanovených dávkovým plánom, môže zvoliť niektorý z nasledujúcich dôchodkov: doplnkový starobný dôchodok, doplnkový invalidný dôchodok, výsluhový dôchodok, výsluhový vernostný dôchodok alebo mu môže vzniknúť nárok na odstupné či jednorazové vyrovnanie. Poistenec o dávku požiada písomnou formou, pričom si v žiadosti zvolí nielen niektorý z uvedených dôchodkov, ale zvoliť si môže aj dĺžku a frekvenciu poberania dávok.

Dávky doplnkového dôchodkového poistenia sú zdaňované pri vyplácaní, a to jednorazovou sadzbou vo výške 10 %. Doplnková dôchodková poisťovňa Stabilita vznikla ako druhá v poradí a na slovenskom poistnom trhu funguje už štvrtý rok. K 30. 4. 2001 mala uzatvorených viac ako 500 zamestnávateľských zmlúv a počet jej poistencov presiahol hranicu 60 tisíc. V roku 2000 zaznamenala najdynamickejší nárast spomedzi všetkých na Slovensku pôsobiacich DDP a upevnila tak svoje pozície na konkurenčnom trhu. Túto skutočnosť podporuje dosiahnutie hospodárskeho výsledku - zisku v sume takmer 38, 3 mil. Sk, čo v porovnaní s plánom predstavuje plnenie na 129,09 %. Pre poistencov je nesporne zaujímavé, že zisk na rozdelenie pre poistencov a poberateľov dávok po odpočítaní odvodu do rezervného fondu - zodpovedá zhodnoteniu 9,46 % brutto. Toto zhodnotenie bolo pripísané na individuálne účty poistencov.

Poistenci, ale aj všetci tí, ktorí sa pre uzatvorenie zamestnaneckých zmlúv ešte iba rozhodujú, majú možnosť využiť kvalitný a maximálne flexibilný nový dávkový plán DDP Stabilita, ktorý nadobudol účinnosť 2. 2. 2001.

Okrem uvedených noviniek, súvisiacich s novelou zákona č.123/1996 Z. z. o doplnkovom dôchodkovom poistení a zákona č. 366/1999 Z. z. o daniach z príjmov, treba spomenúť aj niektoré podstatné zmeny v samotnom dávkovom pláne. Za pozornosť stojí predovšetkým zaradenie nového dôchodku do ponuky DDP Stabilita. Ide o tzv. výsluhovo-vernostný dôchodok, ktorý má zamestnávateľ možnosť dohodnúť priamo v zamestnávateľskej zmluve. Dôchodok je určený zamestnancom, ktorí u svojho súčasného zamestnávateľa odpracujú minimálne päť rokov a splnia všetky ostatné kritériá, stanovené samotným zamestnávateľom pre možnosť získania tohto dôchodku, pričom minimálne počas tohto stanoveného času sú zároveň poistencami DDP Stabilita. V snahe vyjsť klientom maximálne v ústrety, reaguje nový dávkový plán citlivo na ich potreby aj pokiaľ ide o možnosť zvoliť si typ dôchodku, dĺžku a frekvenciu poberania, a to už od piatich rokov a vyššie. Rozsah zmien v novelizovanom dávkovom pláne je však podstatne širší a akékoľvek ďalšie informácie môžu poistenci i záujemcovia o služby DDP STABILITA získať na bezplatnom tel. čísle 0820 76 76 76, na internetovej stránke alebo osobne na všetkých pobočkách a pracoviskách DDP Stabilita.

(do)

Počasie

Na celom území Slovenska očakávame vplyv vyššieho tlaku vzduchu. Bude prevládať zväčša priaznivý vplyv počasia na meteosenzitívnych ľudí. Pozitívne sú účinky na toleranciu telesnej a duševnej námahy, zvýšenie tonusu vedie k vyšším výkonom a lepším reakciám. Pacienti s kardiovaskulárnym postihnutím sa majú šetriť a vyhýbať väčšej námahe a stresom. Vegetatívne labilní ľudia s nízkym tlakom krvi môžu reagovať náchylnosťou na bolesti hlavy, často migrenózneho pôvodu a miernym pocitom závratu. n Zajtra predpokladáme pretrvávanie priaznivých vplyvov počasia na meteosenzitívnych ľudí. (zč)n Dnes bude oblačno, v priebehu dňa od severu zmenšovanie oblačnosti. Na severe a východe miestami, inde len ojedinele slabé prehánky. Najvyššia denná teplota 18 až 22, na severe a východe okolo 16 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 5 stupňov. Severný vietor 4 až 8 m/s, na východe miestami okolo 10 m/s. n V sobotu bude polojasno, na severe a východe časom až oblačno a ojedinele prehánky. Nočná teplota 10 až 6, v horských dolinách okolo 4 stupne. Denná teplota 16 až 20, na severe okolo 14 stupňov. V nedeľu bude polojasno, na východe miestami až oblačno a ojedinele zrážky. Nočná teplota 8 až 4, v údoliach okolo 2 stupne. Ojedinele slabý prízemný mráz. Denná teplota 15 až 21 stupňov. n Slnko vyjde zajtra o 5.18 a zapadne o 20.19 hod.

Amsterdamjasno24
Aténypolojasno22
Belehraddážď20
Berlínoblačno22
Bratislavapolooblačno20
Bruselslnečno24
Budapešťoblačno21
Bukurešťdážď18
Frankfurtpolooblačno24
Helsinkioblačno10
Istanbuloblačno18
Kodaňpolooblačno19
Lisabonjasno17
Londýnslnečno21
Madridjasno21
Milánopolooblačno23
Moskvazamračené13
Oslojasno21
Parížpolojasno25
Prahapolooblačno20
Rímjasno24
Sofiadážď15
Štokholmpolojasno18
Varšavajasno18
Viedeňpolooblačno21
Záhreboblačno22
Ženevajasno 22

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.