Hospodársky denník
USD48,75 Sk
EUR43,244 Sk
CHF28,075 Sk
CZK1,257 Sk
  Piatok  11.Mája 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Znepokojenie malých

Budú kandidáti čakať na pripravenosť Poľska?

Paríž (TASR) - Pohľady na rozšírenie Európskej únie (EÚ) o krajiny strednej a východnej Európy (SVE), uchádzajúce sa o vstup do EÚ, analyzuje po nedávnej návšteve slovinského premiéra Janeza Drnovšeka v Paríži vo včerajšom čísle francúzsky denník Le Monde. V článku s názvom Znepokojenie malých krajín, uchádzajúcich sa o vstup do EÚ: treba čakať na Poľsko? denník zdôrazňuje, že v niektorých kandidátskych krajinách sa dostáva do popredia otázka pripravenosti na vstup do EÚ.

V znepokojení, vyplývajúcom z termínu vstupu, možno pozorovať aj túžbu vstúpiť do EÚ čo najskôr. Popri nej možno uviesť aj skutočnosť, že Česko nechce byť „odrezané“ od Slovenska a naopak, Maďarsko venuje pozornosť svojim národnostným menšinám. Pobaltské krajiny si dávajú záležať, aby sa pri vstupe prezentovali ako solidárne krajiny a dialóg a spolupráca medzi krajinami Vyšehradskej štvorky (V4) sa opäť dynamizovali, konštatuje Le Monde. Drnovšek v Paríži konštatoval: „Je možné, že Slovinsko, ako aj jedna alebo dve ďalšie krajiny, bude pripravené skôr ako ostatné štáty, uchádzajúce sa o vstup do EÚ.“ Slovinský premiér predniesol názor, ktorý majú aj ďalšie kandidátske krajiny, čo sa dostali ďalej v negociačnom procese s EÚ. Znepokojujúca otázka pre malé kandidátske krajiny znie: budú musieť čakať pred dverami EÚ dovtedy, kým únia bude schopná prijať aj Poľsko „veľký hlt“ rozšírenia únie?

Slovinský premiér konštatoval, že francúzsky prezident Jacques Chirac i premiér Lionel Jospin ho ubezpečili, že „Francúzsko pokladá za jasné, že keď Slovinsko dokončí predvstupové rokovania s EÚ, bude môcť vstúpiť do únie bez čakania na ostatných“. Ani napriek tomuto konštatovaniu ešte nič nie je vyhraté, lebo bude treba čakať na postoj 15 členských krajín únie. Rozšírenie budú musieť ratifikovať národné parlamenty členov EÚ, podotýka denník. Preto si Drnovšek položil otázku, či niektoré členské štáty EÚ nebudú chcieť čakať, kým vznikne skupina nových krajín pripravených na vstup.

EÚ sa na summite prezidentov a predsedov vlád členských krajín únie vo francúzskom Nice zaviazala, že prijme nových členov v roku 2003. Rýchlosť a spôsob prijímania - jednotlivé krajiny alebo skupina - sú stále predmetom diskusií, uvádza Le Monde.

Poľsko sa chápe ako najproblematickejšia krajina spomedzi uchádzačov zo strednej Európy. Problémom Poľska je jeho 2,5 milióna malých roľníckych hospodárstiev, v ktorých pracuje 20 percent obyvateľstva.

Počasie

Na celom území Slovenska očakávame vplyv vyššieho tlaku vzduchu. Bude prevládať zväčša priaznivý vplyv počasia na meteosenzitívnych ľudí. Pozitívne sú účinky na toleranciu telesnej a duševnej námahy, zvýšenie tonusu vedie k vyšším výkonom a lepším reakciám. Pacienti s kardiovaskulárnym postihnutím sa majú šetriť a vyhýbať väčšej námahe a stresom. Vegetatívne labilní ľudia s nízkym tlakom krvi môžu reagovať náchylnosťou na bolesti hlavy, často migrenózneho pôvodu a miernym pocitom závratu. n Zajtra predpokladáme pretrvávanie priaznivých vplyvov počasia na meteosenzitívnych ľudí. (zč)n Dnes bude oblačno, v priebehu dňa od severu zmenšovanie oblačnosti. Na severe a východe miestami, inde len ojedinele slabé prehánky. Najvyššia denná teplota 18 až 22, na severe a východe okolo 16 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 5 stupňov. Severný vietor 4 až 8 m/s, na východe miestami okolo 10 m/s. n V sobotu bude polojasno, na severe a východe časom až oblačno a ojedinele prehánky. Nočná teplota 10 až 6, v horských dolinách okolo 4 stupne. Denná teplota 16 až 20, na severe okolo 14 stupňov. V nedeľu bude polojasno, na východe miestami až oblačno a ojedinele zrážky. Nočná teplota 8 až 4, v údoliach okolo 2 stupne. Ojedinele slabý prízemný mráz. Denná teplota 15 až 21 stupňov. n Slnko vyjde zajtra o 5.18 a zapadne o 20.19 hod.

Amsterdamjasno24
Aténypolojasno22
Belehraddážď20
Berlínoblačno22
Bratislavapolooblačno20
Bruselslnečno24
Budapešťoblačno21
Bukurešťdážď18
Frankfurtpolooblačno24
Helsinkioblačno10
Istanbuloblačno18
Kodaňpolooblačno19
Lisabonjasno17
Londýnslnečno21
Madridjasno21
Milánopolooblačno23
Moskvazamračené13
Oslojasno21
Parížpolojasno25
Prahapolooblačno20
Rímjasno24
Sofiadážď15
Štokholmpolojasno18
Varšavajasno18
Viedeňpolooblačno21
Záhreboblačno22
Ženevajasno 22

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.