Hospodársky denník
USD48,75 Sk
EUR43,244 Sk
CHF28,075 Sk
CZK1,257 Sk
  Piatok  11.Mája 2001

Znepokojenie malých

Budú kandidáti čakať na pripravenosť Poľska?

Paríž (TASR) - Pohľady na rozšírenie Európskej únie (EÚ) o krajiny strednej a východnej Európy (SVE), uchádzajúce sa o vstup do EÚ, analyzuje po nedávnej návšteve slovinského premiéra Janeza Drnovšeka v Paríži vo včerajšom čísle francúzsky denník Le Monde. V článku s názvom Znepokojenie malých krajín, uchádzajúcich sa o vstup do EÚ: treba čakať na Poľsko? denník zdôrazňuje, že v niektorých kandidátskych krajinách sa dostáva do popredia otázka pripravenosti na vstup do EÚ.

V znepokojení, vyplývajúcom z termínu vstupu, možno pozorovať aj túžbu vstúpiť do EÚ čo najskôr. Popri nej možno uviesť aj skutočnosť, že Česko nechce byť „odrezané“ od Slovenska a naopak, Maďarsko venuje pozornosť svojim národnostným menšinám. Pobaltské krajiny si dávajú záležať, aby sa pri vstupe prezentovali ako solidárne krajiny a dialóg a spolupráca medzi krajinami Vyšehradskej štvorky (V4) sa opäť dynamizovali, konštatuje Le Monde. Drnovšek v Paríži konštatoval: „Je možné, že Slovinsko, ako aj jedna alebo dve ďalšie krajiny, bude pripravené skôr ako ostatné štáty, uchádzajúce sa o vstup do EÚ.“ Slovinský premiér predniesol názor, ktorý majú aj ďalšie kandidátske krajiny, čo sa dostali ďalej v negociačnom procese s EÚ. Znepokojujúca otázka pre malé kandidátske krajiny znie: budú musieť čakať pred dverami EÚ dovtedy, kým únia bude schopná prijať aj Poľsko „veľký hlt“ rozšírenia únie?

Slovinský premiér konštatoval, že francúzsky prezident Jacques Chirac i premiér Lionel Jospin ho ubezpečili, že „Francúzsko pokladá za jasné, že keď Slovinsko dokončí predvstupové rokovania s EÚ, bude môcť vstúpiť do únie bez čakania na ostatných“. Ani napriek tomuto konštatovaniu ešte nič nie je vyhraté, lebo bude treba čakať na postoj 15 členských krajín únie. Rozšírenie budú musieť ratifikovať národné parlamenty členov EÚ, podotýka denník. Preto si Drnovšek položil otázku, či niektoré členské štáty EÚ nebudú chcieť čakať, kým vznikne skupina nových krajín pripravených na vstup.

EÚ sa na summite prezidentov a predsedov vlád členských krajín únie vo francúzskom Nice zaviazala, že prijme nových členov v roku 2003. Rýchlosť a spôsob prijímania - jednotlivé krajiny alebo skupina - sú stále predmetom diskusií, uvádza Le Monde.

Poľsko sa chápe ako najproblematickejšia krajina spomedzi uchádzačov zo strednej Európy. Problémom Poľska je jeho 2,5 milióna malých roľníckych hospodárstiev, v ktorých pracuje 20 percent obyvateľstva.

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.